Používajte WC na druhej strane cesty - hlása ceduľa pri ceste z Mýta pod Ďumbierom smerom na Čertovicu. Ak si poviete, že uľahčiť si pred krivoľakými zákrutami cez horský masív nie je zlá myšlienka, budete sa veľmi čudovať.

Tabuľa, ktorá vám padne do oka pri ceste.
Zdroj: Martin Domok

Tabuľa, ktorá vám padne do oka pri ceste. Foto: Martin Domok

Čaká vás tu mnoho prekvapení! Jedno horšie než druhé. A to, čo uvidíte na druhej strane cesty je ako z hororu. Ale pekne postupne. Tá ceduľa nie je pozvánka do záchodu, aj keď to tak vyzerá. Osadili ju pri prameni Dolnej kyslej vo výške 710 m n.v., ako uvádza drobná tabuľka vedľa lavičky, ktorá vyzerá, ako keby sa s ňou niekoľko týždňov hral medveď, a statný. Dozviete sa, že ide o "minerálny prameň Horehronia", a ten má svoje fyzikálne, mikrobiologické a chemické ukazovatele.

Načapujete si minerálku?
Zdroj: Martin Domok

Načapujete si minerálku? Foto: Martin Domok

Ak by vás to zaujímalo, jeho výdatnosť je 0,96 litra za minútu, teplota vody sa kolíše od 5,5 do 13 stupňov Celzia a obsahuje "nula jedincov živých organizmov na mililiter". Je to vysoko mineralizovaná prírodná minerálna voda, tvrdá, síranová, sodná, slabo kyslá s vysokým obsahom síranov. Čo je obsahom veľkého roztrhaného vreca so smeťami pod ceduľou, to sa nedozviete.

Na druhú stranu cesty vás posielajú v štyroch jazykoch.
Zdroj: Martin Domok

Na druhú stranu cesty vás posielajú v štyroch jazykoch. Foto: Martin Domok

V štyroch rečiach

Ak sa vyberiete k rúre s vodou, ktorá naozaj iba tak crká, musíte obísť ďalšie dve tabule. Na jednej posolstvo autorov už dávno zotrel čas, zostali iba jednotlivé písmenká a dalo by sa súťažiť, kto z nich najskôr vylúšti skrytý obsah. Napríklad, že voda je "mikrobiologicky závadná". Ak je to tak, asi by sme ju nemali piť. A ak ju budeme piť, možno budeme potrebovať to, čo ponúka vedľajšia tabuľa: Používajte WC na druhej strane cesty. Benützen Sie, bitte, die Toilette auf der anderen Seite der Strasse. Ten istý text napodiv po maďarsky a celkom nakoniec - po anglicky. Use the toilet across the road.

Je závadná alebo nie je? Dokážete sa z tohto vysomáriť?
Zdroj: Martin Domok

Je závadná alebo nie je? Dokážete sa z tohto vysomáriť? Foto: Martin Domok

Druhá strana cesty

Dve zborené búdky bez dverí, na spodku čiernotou zívajúce diery v zhrdzavenom kove obsypané použitým toaletným papierom, všade okolo nich "podpapierniky obrovské". Die Toilette či the toilet po slovensky? Ale to nie je všetko, zdá sa, že toto miesto je naozaj prekliate. Nad záchodmi je rampa a pri nej ďalšie tabule: Zákaz vstupu mimo vyznačených turistických chodníkov. Zákaz sypať smeti. A poučenie: Iba hlupák dokáže spraviť z lesa smetisko.

Na druhej strane cesty...
Zdroj: Martin Domok

Na druhej strane cesty... Foto: Martin Domok

Ešte niečo? Samozrejme. Oproti na strome patentnými špendlíkmi nabodanými rovno do kmeňa mladého stromu pripnutý papier v celofánovom euroobale: Okresný úrad Brezno zakazuje využívanie lesov verejnosťou, ukladá, upozorňuje… Podpis, pečiatka.