„Ficom vyvolaný džin negatívnej energie, strachu a nenávisti voči utečencom začal žiť svojím vlastným životom. A nahnal časť vystresovaných voličov k protestným stranám s ešte tvrdšou rétorikou.

Výsledkom je vstup do parlamentu hneď dvoch nových extrémnych zoskupení – Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu a strany Sme rodina Borisa Kollára,“ zhodnotil výsledky slovenských parlamentných volieb portál českého magazínu Reflex.

A konštatuje, že dosluhujúci slovenský premiér má medzi českými politikmi hneď dvoch obdivovateľov – prezidenta Miloša Zemana a šéfa rezortu financií Andreja Babiša. „Ten prvý ho podporil v predvolebnej kampani, druhý zasa závistlivo pokukoval po jednofarebnej vláde.“

Čítajte viac:

Milióny z peňazí daňovníkov: Takto sa strany po voľbách nabalia

Sulík je FAIL

Obaja by však teraz mali spozornieť, pretože Ficovi vlastne niet čo závidieť. Utečenecká karta, s ktorou pred voľbami kalkuloval, sa mu vypomstila hneď niekoľkonásobne.

„Jeho vyhrotenie antieurópskych nálad neprinieslo viac hlasov Smeru. Prispelo však k neočakávanému vzostupu strany SaS Richarda Sulíka. Politika známeho bytostným odporom k Európe, ktorý ho dohnal až k zvrhnutiu vlády Ivety Radičovej.“

Reflex poukazuje i na to, že vzostup extrémistov u nás nemá za následok len utečenecká kríza, ale aj odpor voličov k súčasnému establishmentu a k extrémnej korupcii, za „ktorú nesú zodpovednosť nielen všetky Ficove, ale aj predchádzajúce pravicové vlády“.

A pýta sa, či je možné, aby sa podobný scenár zopakoval aj v Českej republike. Pripomína korupčné aféry a mocenské boje v základniach Babišovej strany ANO i to, že samotný Babiš je už pre zneužitie dotácií vyšetrovaný políciou i Bruselom.

Ak sa k tomu pridruží osoba kontroverzného prezidenta Zemana, je iba otázkou času, kedy sa chopia príležitosti českí Kotlebovia a Kollárovia, o ktorých ani v Česku nie je núdza, dodáva Reflex.