„Máme obavy o dve veci: aby bola vyššia volebná účasť a aby sa voľby obišli bez zneužitia osobných údajov voličov. Takže nechceme mať kauzu Cambridge analytica, kde došlo k prístupu k citlivým údajom a k nasmerovaniu politickej kampane k ľuďom bez ich vedomia a teda k manipulovaniu. Nariadenie GDPR má byť teda v eurovoľbách riadne uplatňované,“pomenovala obavy eurokomisárka pre spravodlivosť, Češka Věra Jourová.

„Musíme tiež vykonať všetky potrebné opatrenia k zabráneniu kybernetických útokov počas volieb, ktoré by narušili sčítavanie hlasov alebo by znedôveryhodnili voľby nejakým technologickým spôsobom. Doporučili sme štátoch, aby sa pozreli, či domáca legislatíva dostatočne reflektuje reguláciu politickej reklamy v online priestore. Sociálne siete a online reklamy by nemali byť priestormi bez práva a bez pravidiel,“ opísala obavy ďalej.

Boj proti dezinformáciám

Jourová ďalej dodala, že s technologickými firmami a členskými štátmi pracuje Európska komisia na regulácii a odstraňovaní nepravidvých informácií, takzvaných fake news. „Chceme, aby sa obmedzil dosah cielených dezinformačných kampaní, ktoré majú za cieľ vniesť nepokoj do spoločnosti, hysterizovať časť občanov, prinášať alarmujúce informácie, ktoré môžu zásadne ovplyvniť voličské správanie,“komentovala. V Česku má odhaľovanie dezinformačných kampaní na starosti ministerstvo vnútra, u nás táto problematika patrí do portfólia rezortu zahraničia.

Jourová dodala, že Únia má informácie o týchto nekalých kampaniach zo strany Ruska. „Máme dôkazy, že propagandistické a dezinformačné vlny prichádzajú z Ruska. Deje sa to aj zo strany iných zahraničných aktérov, ktorých ale nemenujeme,“dodala tajomne a na otázku prečo sa Rusko menuje a iné sily nie, povedala, že lebo nemá o nich informácie. „Tie majú tajné služby a Europol, ja tie informácie nemám. Čo sa týka Ruska, tam sme Rubikon prekročili preto, lebo máme celú radu dôkazov na konkrétnych situáciách, napríklad švédske voľby či Brexit,“vysvetlila.

„Som starší ročník a pamätám si heslo, že 100-krát opakovaná lož sa stáva pravdou. Tak táto propagandistická teória sa dnes využíva s pomocou amerických technológií, čo je pre Európu veľmi nebezpečná situácia. Nik sa nmeôže čudovať, že sa proti tomu bránime,“ hovorí. Snaha Ruska ovplyvňovať politiku európskych krajín je podľa Jourovej systémová a dlhodobejšia. Nahnáchylnejšími skupinami občanov na to, aby uverili nepravidvým správa sú podľa nej starší ľudia a mládež.