Smrť bývalého policajného šéfa Milana Lučanského rozvírila politické vody. Hoci oficiálne malo ísť o samovraždu obesením, objavujú sa aj informácie o tom, že dôvodom mala byť predchádazjúca bitka a podobné teórie. Kauza, ako priznala sama ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, sa stala politickou. Prípad je o to závažnejší, lebo Lučanský nebol zatiaľ odsúdený, len obvinený a bol v takzvanej kolúznej väzbe. Opýtali sme sa preto na názor českého advokáta Lukáša Trojana.

Niekoľkotýždňová väzba nebola nutná

Podľa Trojana je kolúzna väzba nutná a nevyhnutná len v prípadoch, kedy nie je možné vypočuť svedkov či spoluobvinených bezodkladne. „Väzba je fatálnym zásahom do základných ľudských práv a má byť využívaná len v nevyhnutnom rozsahu. Orgány činné v trestnom konaní musia urobiť všetky úkony, teda výsluchy v čo najkratšom čase. V tomto kontexte nebola jeho väzba trvajúca niekoľko týždňov nutná,“ myslí si český odborník.

Lukáš Trojan: Odborník na trestné právo si myslí, že kolúznou väzbou by sa malo šetriť.
Zdroj: LT

Ako dodáva, nepozná samozrejme všetky detaily Lučanského smrti, ale primárne nevidí zavinenie na strane väzenskej služby. „Skôr na strane orgánov činných v trestnom konaní, ktoré väzbu ako obmedzujúci nástroj nadužívajú a súdy to bez ďalšieho schvaľujú,“ hovorí Trojan.

V Čechách majú časový limit

Podľa neho nemáme na Slovensku zákonne upravený inštitút kolúznej väzby tak, aby sa zabránilo jej zneužívaniu. „V Českej republike je limitovaná na maximálne tri mesiace. To núti orgány činné v trestnom konaní robiť úkony, ktorou ju odôvodňujú, čo najrýchlejšie,“ vysvetľuje s tým, že polícia sa snaží vypočuť všetkých dostupných svedkov ešte v zákonnej lehote pre zadržanie, čiže do 48 hodín. „A len v prípadoch, kedy to nie je objektívne možné, je daný návrh na väzbu. Trojmesačná doba býva v celej dĺžke využitá len výnimočne. Bohužiaľ, slovenská zákonná úprava podobný limit nemá, čo logicky vedie k jej prílišnému užívanu a v niektorých prípadoch aj k zneužitiu. To zas vedie k fatálnemu obmedzovaniu základných ľudských práv,“ myslí si Trojan. Toho si vybral ako advokáta aj bývalý šéf Penty Jaroslav Haščák, ktorý je tiež v kolúznej väzbe.

Lučanského smrť môže narušiť vyšetrovanie

Milan Lučanský: Podľa oficiálnych informácií zomrel na následky pokusu o samovraždu.
Zdroj: TASR

Podľa Trojana sa dá samovraždám osôb vo väzbe zabrániť najlepšie tak, že sa bude uvaľovaním kolúznych väzieb jednoducho šetriť. „To mimochodom vyplýva z ustálenej právnej doktríny Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu,“ vraví Trojan.  A dodáva, že smrť obvineného a svedka, akým Milan Lučanský bol, môže ohroziť vyšetrovanie trestného činu, ktorú mu policajti kládli za vinu.