Tip na článok
Exposlanec v exotickej krajine.

Cestoval a vymýšľal: Aplikácia exposlanca Brixiho môže zachraňovať životy

Exposlanec Otto Brixi sa po tom, čo sa nedostal do parlamentu zbalil a odišiel do Himalájí. Objavil, že svet je iný ako sa zdá z poslaneckých lavíc. A po návrate vymyslel aplikáciu, ktorou chce robiť dobro.

„Bol som na 98.mieste na kandidátke do parlamentu. Nebolo to po štyroch rokoch v parlamente ľahké, niečo ste obetovali, pracovali ste a dôjde k takejto zmene, čo poznačí nielen vaše sebavedomie, ale aj vášho najväčšieho protivníka a to je vaše ego,“ hovorí Brixi. Nebol vraj však sklamaný, ale vzal zmenu pozitívne.

„Nakoniec sa to malo stať, lebo ma to aj ľudsky aj profesionálne posunulo, do takej podoby, v akej sa cítim komfortne,“ vysvetľuje.

Čítajte viac:

Vodičku z búračky s Laššákovou ratovala sanitka. Političku vrtuľník

Pomohol mu Tibet

Na to, aby to zistil však potreboval urobiť vo svojom živote zmenu. „A prostriedkom na to, aby som sa očistil od toho, čo sa na mňa v parlamente nalepilo, bolo cestovanie v Tibete. Tam som si trochu otvoril obzory, nielen profesionálne, ale aj ľudské a hodnotové, ktoré za tie štyri roky, išli trochu do ústrania,“ pokračuje. Išlo vraj o spontánny nápad, jednoducho si zbalil batoh, objednal expedičný zájazd a vyrazil.

„Fyzicky to bolo náročnejšie kvôli riedkemu vzduchu a klimatickým podmienkam, ktoré nie sú pre našinca bežné. Denne sme spravili niekoľko kilometrov peši, ale aj autobusmi,“ hovorí. Stret s inou kultúrou mu pomohol. „Cítim sa lepšie, zanechalo to vo mne pozitívnu stopu. Nielen po stránke hodnotovej, ale aj pracovnej. Svoje aktivity som začal vnímať iným spôsobom a naštartovalo ma to do nových projektov, na ktoré som nemal odvahu hneď po odchode z vysokej politiky,“ dopĺňa mladý, teraz už len košický komunálny politik.

Čítajte viac:

Vincovi Lukáčovi sa prepiekla pokuta: Pomohli mu súcit aj hokejové zlato

Výnimočná aplikácia

„Momentálne vyvíjam špeciálny záchranný systém pre veľké mestá. Už oň prejavili záujem aj zo severnej Ameriky, Blízkeho východu aj z Ruska. Samotný systém prostredníctvom aplikácie bude pomáhať cez bežných ľudí v uliciach. Bude zachraňovať ľudské aj zvieracie životy. A vytvárať úspešné príbehy, čím bude podnecovať ďalších ľudí, aby keď vidia, že sa v ich okolí niečo deje, čo by nemalo ostať nepovšimnuté, tak budú môcť reagovať,“ vysvetľuje Brixi.

Archív O.B.

Aplikácia nesie názov Helpey a funguje na jednoduchom princípe. Ak človek zaznamená nejaký problém, vytiahne mobil a problém ohlási. Jeho hlásenie aj s GPS dostane záchranná posádka a vyrieši ho. „Už sa tou myšlienkou zaoberám niekoľko rokov, ale kvôli aktivitám v parlamente som nemal možnosť sa jej venovať. Utrpenia je okolo nás veľa, a každý z nás môže malým dielikom pomôcť. Systém, ktorý vytvárame je presne o tom, že každý z nás môže pomôcť,“ pokračuje Brixi, ktorý s aplikáciu vyhral súťaž mesta Tel Aviv.

Už koncom roka by ju však mali začať testovať v Košiciach. Okrem ľudí bude systém pomáhať aj zvieratám. Pomôcť by mal aj proti terorizmu. „Bude to mat aj prevenčný technologický modul na boj proti verejnému ohrozeniu a terorizmu. Cieľom je pomáhať nielen širokým sociálne ohrozeným skupinám obyvateľstva a zvieratám, ale v kontexte doby ochraňovať v globálnom svete nás všetkých,“ dopĺňa Brixi.

VIDEO Plus 7 Dní