Tip na článok
Róbert Okoličány: Na cestovanie po svete má času dosť. Dlho sa ťahalo aj konanie v prípadoch jeho gangu.

Cestujúci zločinci: Môžu za to nielen hádavé súdy, ale aj pridlhé konanie

Viac ako desať rokov riešiť kauzy s vraždami je podľa bývalého vyšetrovateľa, neúnosné. Aj preto zločinci po odsúdení utekajú.

Galéria k článku (8 fotografií )
Nevinná obeť: Roman Straka zomrel, keď ho zasiahli guľkou 
určenou Jozefovi Estókovi. Jeho mama priniesla na súd s Okoličányho gangom fotku syna v rámčeku.
Dlhé konanie: Takto odchádzal v roku 2008 Okoličány z bratislavského Justičáku. Právoplatne ho odsúdili až 13 rokov po vražde Jozefa Estóka a smrti Romana Straku.
Jozef Leško: Podľa súdu zasiahol nevinnú obeť Romana Straku. Európsky zatykač ne naho zatiaľ vydaný nie je.

To, že na Róberta Okoličányho a Jozefa Leška, členov odsúdeného východoslovenského gangu, ešte nie sú vydané medzinárodné a európske zatykače, pripisuje bývalý vyšetrovateľ a v súčasnosti advokát Peter Vačok aj tomu, že pri nich existuje určitý postup.

„Systém je taký, že najskôr musí byť miestne pátranie, potom pátranie na úrovni štátu a až keď je toto neúspešné, môže sa využiť pomoc zahraničia. Nemôžeme hneď žiadať zahraničie, ak to nemám vyriešené doma,“ hovorí Vačok. Ako dodáva, celý problém je inde ako v zatykačoch.

„Bavíme sa o aktuálnom probléme, ale veď pre tieto závažné zločiny máme päťročnú väzbu. Ako je možné, že orgány v prípravnom konaní, a aj súdy, za ten čas vec neskončia? Toto je základ problému. Môj vnuk sa za štyri rokyzmenil z bábätka, čo cucá mlieko na dieťa, ktoré so mnou diskutuje o traktoroch. Ešte má rok na prípravu do školy. A my za tento čas nestihneme ukončiť trestné konanie,“ pýta sa rozhorčene Vačok. Ako dopĺňa, ten, kto očakáva doživotie, ako napríklad Okoličány, tak samozrejme, že utečie.

Za socíku rýchlejšie

Kedysi sme mali na väzbu lehotu štyri roky. „Pri Černákovi, najväčšom zločincovi povojnového obdobia na Slovensku, nestihli vec vyriešiť za štyri roky, tak zasadol parlament a predĺžili väzbu o rok. To je na zápis do Guinessovej knihy rekordov,“ myslí si známy advokát. Ako dopĺňa, chápe, že určitú činnosť zločineckej skupiny je ťažké zadokumentovať. „Ale v zákone máme možnosť niektorú trestnú činnosť alebo páchateľa vylúčiť na samostatné konanie. V rámci organizácie práce to musia vyšetrovatelia nataviť tak, že pokiaľ bude páchateľ odsúdený za jednu vec a bude vo výkone trestu, môžu sa v jeho ďalších prípadoch hrabať aj desať rokov,“ vysvetľuje. Pokiaľ totiž nie je človek odsúdený, musí sa na neho hľadieť ako na nevinného. Problém preto Vačok vidí najmä v organizácii práce. „Viem, že sa dá ťažšie porovnať činnosť súčasných zločineckých skupín s vraždami, ktoré som kedysi robil. No v autoritatívnej dobe nebol základným kritériom pre hodnotenie vyšetrovateľa počet vznesených obvinení, ale rýchlosť konania. Hlavne väzobného. V 80. rokoch boli v prípravnom konaní na základnú väzbu stanovené dva mesiace. Väzobné veci sa končili v 82 až 86 percentách práve do dvoch mesiacov. Dnes je základná lehota väzby pre prípravné konanie určená dobou siedmich mesiacov,“ vysvetľuje Vačok.

Priestor na korupciu

Ako upozorňuje, dlhé väzobné časy vytvárajú aj priestor na korupciu. „Kvôli dvom mesiacom by kedysi nikto neponúkal veľké peniaze. Ale dnes, ak niekoho šupnú do väzby a rodina čaká, že ho uvidí tak za dva-tri roky, hľadajú všetky možnosti, ako mu pomôcť,“ myslí si a dodáva, že kedysi boli aj prípady vrážd ukončené do jedného roka. „Väzba je zaisťovacím inštitútom, nie sankčným. A preto má byť len na nevyhnutnú dobu. Základné zásady trestného konania hovoria aj o tom, že väzobné veci majú mať prioritu. Ako môžu trvať celé roky?“ pýta sa Vačok. Za jeden z prípadov, kedy bol inštitút väzby zneužívaný, pokladá kauzu Volodymira Yegorova. Ukrajinec strávil na Slovensku vo väzbe 12 rokov. „Tam si nechávali v zálohe skutky a vždy, keď ho pustili z väzby, obvinili ho z niečoho ďalšieho. Tak by to byť nemalo,“ dopĺňa Vačok. Keby bol za nejaký čin odsúdený a potom vo väzení ďalej vyšetrovaný, bolo by to podľa neho v poriadku.

Koľko trvalo vydanie európskych a medzinárodných zatykačov na najznámejších utečencov? Dočítate sa v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní