Asi 22-tisícové mesto Hlohovec ročne hospodári s balíkom priemerne 15 miliónov eur. Jeho primátor Miroslav Kollár zarobí mesačne okolo 4200 eur. Poslanci mu totiž schválili počas mandátu k pôvodnému platu navýšenie. Za dobré hospodárenie radnice, Hlohovec je v rebríčku INEKO druhým najlepším mestom. Navyše mu prislúcha každoročne aj zvýšenie o valorizáciu.

Na porovnanie, ministerstvo práce hospodári ročne s rozpočtom okolo dve miliardy eur. Šéf rezortu má pod sebou viaceré organizácie, ktoré pod ministerstvo spadajú, stále je na očiach a jeho práca podlieha týždeň, čo týždeň kritike. Oficiálna odmena? 3671 eur.

Pýtali sme sa poslancov, čo na to hovoria. Niektorí si myslia, že primátorom treba klepnúť po prstoch a zákon zmeniť. Iní hovoria, že ak primátori riadne pracujú, peniaze si zaslúžia. Ďalší vravia, že rovnicu medzi odmenou a odvedenou prácou vyriešia občania na konci mandátu, v komunálnych voľbách.

Aké majú mestské zastupiteľstvá dôvody na výrazné zvyšovanie platov primátorov? Čo na to hovoria odborníci? Viac o téme sa dočítate v najbližšom vydaní týždenníka PLUS.