Samozvaná kráľovná instagramu Zuza Plačková priložila ruku k predvolebnému dielu a začala naháňať hlasy svojmu známemu, šéfovi SaS, Richardovi Sulíkovi. A to štýlom jej viac než vlastným.

Predvolebná súťaž

Plačková na Instagrame odštartovala predvolebnú súťaž, v ktorej hucká "followerov", aby sa stali fanúšikmi SaS na sociálnej sieti a označili v komentári troch ľudí. Za odmenu influencerka sľubuje najnovšiu hračku od Apple iPhone 11 Pro max.

Kto je za tým?

Zdá sa vám to ako zaujímavá kampaň liberálov? Tí najprv dávali od známej tváre internetu akoby ruky preč. "To je jej aktivita," povedala nám hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková. Pri Plačkovej súťaži taktiež nenájdete označenie platenej politickej kampane. "Mňa veľmi potešilo, keď sa ponúkla, že na svojom instagramovom profile zviditeľní stranu SaS, kde má pol milióna ľudí, prevažne mladých," pochvaľoval si Richard Sulík v diskusnej relácii televízie JOJ Na hrane.

Samotná Instaqueen zase ukazuje prstom na šéfa liberálov a tvrdí, že celú iniciatívu započal on. "Sedeli sme na káve u mňa v kaviarni a bavili sme sa práve o followers a súťaži, a tam to celé vzniklo. On, a že mne by si neurobila súťaž? A ja, že jasné, ja ťa rada podporím nezištne," prezradila pre PLUS 7 Dní Plačková.

Podľa SaS-ky však Plačková prišla sama s iniciatívou. Vraj ju nahnevala repová pieseň od speváka Molocha Vlavo, ktorý podporil svojou tvrbou ĽSNS Mariana Kotlebu a rozhodla sa nejakým spôsobom podporiť stranu, ktorú volí. Podobnú rétoroku zvolila aj SaS. "Stranu Sloboda a Solidarita mrzí, že mladí ľudia sa napriek nezmyselným a nereálnym Kotlebovým sľubom rozhodujú radšej pre extrémistov. Ponuku Zuzany Plačkovej na oslovenie práve týchto mladých ľudí pomocou jej účtu na sociálnej sieti sme preto prijali,"reagovala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

Zmluva so SaS

Nie je jasné, či Plačkovej instagramová súťaž spadá, alebo nespadá do oficiálnej kampane strany. Napriek tomu, že liberáli tvrdia, že ide o Plačkovej aktivitu, tvár Instagramu zase tvrdí, že to má všetko ošetrené strana, a že má s nimi uzatvorenú zmluvu na nula eur. "SaS vždy dodržiavala pravidlá a zákony, preto sme reklamný predmet, v tomto prípade mobilný telefón, samozrejme, zakúpili cez transparentný účet strany a je na ňom riadne uvedený objednávateľ a dodávateľ predmetu. So Zuzanou Plačkovou bola riadne uzatvorená zmluva o bezodplatnom plnení, čím sme splnili všetky náležitosti politickej kampane,"doplnila Svrčeková.

Čert nám ju bol dlžný

Mobil, ktorý Plačková ponúka ako výhru na sociálnej sieti, jej darovala na propagačné účely práve SaS. Príde vám tento stranícky krok nejasný a chaotický? Nie ste sami. "Čert nám bol dlžný tú Plačkovú," tvrdí jeden z ľudí blízkych strane, ktorý nechcel byť menovaný. Kritických hlasov voči tejto stratégii sa pod liberálnou strechou ozýva čoraz viac.

Plačkovej propagácia strany príde pofidérna aj Transparency International Slovensko, ktorá v súvislosti s ňou podala podnet na štátnu komisiu pre voľby. "Text nie je nijako označený ako reklama, hoci ide zjavne o podporu návštevnosti Sulíkovho profilu, ktorý aktuálne rieši volebnú kampaň," komentujú situáciu na sociálnej sieti.  Potom ako Transparency podala na Plačkovej aktivitu podnet, pridala pod súťažnú výzvu na instagrame, že obejdnávateľom je strana SaS.

Kontroverzný status Plačkovej na Instagrame nájdete v GALÉRII >>