V pondelok sa v SND konala prezidentská diskusia, v ktorej debatovali hlavy štátov Česka a Slovenska. Prezidentka Čaputová reagovala na viaceré citlivé otázky, napríklad sa vyjadrila aj k nadchádzajúcim predčasným parlamentným voľbám.

Hovorila o politickej nekultúre na Slovensku

"Posledné roky každej voľby vnímame ako tie kľúčové, ktoré rozhodnú o budúcnosti Slovenska. Sme mladá demokracia. Je to prirodzené, je to aj tomu asi primerané. Pravdepodobne. Budujeme si aj nejaké štandardy. Budujeme si demokratickú tradíciu a inštitúcie s nejakou kultúrou a pamäťou. Budujeme si politickú kultúru. Niekedy to vyzerá, že skôr nekultúru," konštatovala vo videu, ktoré zdieľala na svojej sociálnej sieti.

Útoky, aké si v modernej histórii SR nepamätá

Následne sa značne kriticky vyjadrila k politickej situácii u nás. Poukázala pritom na vysokú "mieru nekvality politického diskurzu, útokov, verejných útokov." "Nielen na politických oponentov. Na novinárov, na menšiny. Také zhrubnutie slovníka, ktoré občas žiaľ prerastie, aj ako keby do fyzickej roviny útokov, čo už je absurdné, takú si ja v moderných dejinách Slovenska nepamätám," vyhlásila pred početným auditóriom v divadle.

Anketa
Mala by podľa vás Zuzana Čaputová opäť kandidovať za prezidentku SR?

Situáciu v našej krajine označila za alarmujúcu a vážnu. "Za účasti silného vplyvu a informačného tlaku z inej krajiny z vonku, to vnímam ako rizikové. A práve kvôli tomu to štiepenie demokratického spektra, demokratických síl, ktoré dúfajme, že bude viesť skôr k nejakej synergii, aspoň deklarovanej spolupráci. Jediné, čo môže pomôcť tejto krajine, je zostať na prozápadnej orientácii," zdôraznila a nasledoval búrlivý potlesk publika.

Bude kandidovať opäť? Upozornila na riziká

"Aj vy si myslíte, že jedno funkčné obdobie a dosť?" - opýtal sa Čaputovej jeden dvojice moderátorov. "Úprimne poviem, že je to téma, s ktorou sa zobúdzam a zaspávam. Celkom úprimne. A z celkom logických dôvodov," obratom reagovala prezidentka.

To, či sa bude bude uchádzať o prezidentský úrad aj v ďalšom volebnom období, však s určitosťou nepotvrdila. Pred novozvoleným českým prezidentom Petrom Pavlom však pripomenula, že si treba "dať si pozor, aby nás to neprerástlo." Mala tým na mysli riziká, ktoré so sebou primáša pôsobenie vo verejnej funkcii. "Aby to, čo je na tom silné a krásne a zároveň nebezpečné, a to je výkon verejnej moci, aby sme sa v tom nestratili. Aby sme sa jedno ráno nezobudili a nevedeli, že nemáme kontrolu nad tým, čo je najdôležitejšie – sami nad sebou. Nad svojim egom. Alebo, že sme tú kontrolu vzdali," spresnila.

Skúsenosť je silná, ľahko sa vraj nezahadzuje

Vzápätí uviedla, že sú veci, ktoré vníma v súvislosti s výkonom funkcie pozitívne. "Človek musí veľmi silno zvažovať svoju energiu, svoju silu. Svoju vhodnosť v danom čase, v danej krajine, svoju užitočnosť. Áno, tých päť rokov, ktoré o rok dovŕšim, sú zároveň silnou skúsenosťou, ktorá sa nie ľahko zahadzuje. Je to množstvo kontaktov, ľudských kontaktov. S ľuďmi, ktorí sú dôležitými lídrami na tomto svete. To sú ďalšie veci, ktoré sú dôležité pre tom zvažovanie istej kontinuity a pokračovaní v začatom," dodala slovenská hlava štátu.

Pripomíname, že podľa posledných prieskumov dôveryhodnosti lídrov, popularita prezidentke klesla. Aj keď voľby v roku 2019 vyhrala v druhom kole bez problémov, zároveň platí, že získala najslabší mandát v histórii.