Odborníci na to upozorňovali od začiatku. Bývalý premiér Robert Fico si však z toho ťažkú hlavu nerobí. Odmenu milión eur, ktorú sľúbil vyplatiť tomu, kto poskytne relevantné informácie k vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, doteraz žiadnym spôsobom nespochybnil a tento svoj krok neoľutoval.

Zavraždení: Kto zastrelil novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, polícia doteraz nezistila. Napriek štedrej odmene.
Zdroj: Archív

Lenže orgánom činným v trestnom konaní spôsobil veru poriadne vrásky na čele. Darmo, vidina zisku sumy, o ktorej bežný smrteľník ani len nesníva, je naozaj lákavá. Polícii a prokuratúre sa podľa našich informácií denne prihlási niekoľko ľudí, ktorí chcú vyšetrovanie naviesť na správnu stopu. Našiel sa dokonca muž ochotný priznať sa k dvojnásobnej vražde, ak štát na účet jeho rodiny pripíše milión eur.

Priznanie k vražde

Stalo sa to dokonca niekoľko dní po tom, ako vtedajší premiér odmenu vyhlásil. Tretieho marca vo večerných hodinách zavolal na linku 158 muž z Prievidze. Predstavil sa a začal vysvetľovať, že on je vrah. Hoci príslušníkovi na druhej strany linky sa zdalo, že volajúci zrejme nie je celkom triezvy, prievidzská polícia musela zmobilizovať svoje sily. Lebo v takom závažnom prípade skutočne nemožno podceniť žiadnu informáciu. K bydlisku volajúceho potrundženého nešťastníka vyslali zásahovú jednotku, ktorá na mieste zistila, že muž je síce ochotný priznať sa ku skutku, ale len vtedy, ak na účet jeho rodiny pošle Robert Fico sľúbenú čiastku. „Pán bol úplne opitý. Nielen pod vplyvom alkoholu, ale asi aj nejakých rodinných problémov sa rozhodol situáciu riešiť týmto zvláštnym spôsobom,“ prezradil policajný zdroj.

Oficiálne sa k udalosti ni­kto kompetentný vyjadriť nechce. „Môžeme povedať len toľko, že takýto prípad sme zaznamenali, ale keďže súvisí s dvojnásobnou vraždou, ktorou sa zaoberá Národná kriminálna agentúra, všetky informácie sme odstúpili tam,“ bola stručná reakcia Eleny Antalovej, hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne, pod ktoré spadá aj polícia v Prievidzi. Národná kriminálna agentúra nám prostredníctvom policajného prezídia odkázala, že „na základe pokynu dozorujúceho prokurátora nemožno zo strany polície poskytovať informácie k prípadu dvojnásobnej vraždy ani k čiastkovým informáciám z vyšetrovania prípadov s tým súvisiacich. V súčasnosti sa preto polícia nebude k žiadnym otázkam vyjadrovať“.

Lákadlo: Milión eur spôsobil, že ku skutku sa chcel priznať muž z Prievidze. S podmienkou, že mu ich štát pripíše na účet.
Zdroj: Archív

Neuspeli sme ani na Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorej prokurátor prípad dozoruje. Okrem iného sme sa pýtali, koľko ľudí sa ozvalo v súvislosti s miliónom eur, ktoré premiér Robert Fico ponúkol za poskytnutie informácií k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Všetkými takýmito podnetmi sa orgány činné v trestnom konaní zaoberajú a vyšetrovaním ich dôsledne preverujú. V súčasnosti sa nebudeme vyjadrovať k ich počtu ani iným podrobnostiam,“ napísala nám hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Hrozí mu trest?

Na základe uvedeného môžeme predpokladať, že účasť muža z Prievidze na dvojnásobnej vražde sa napokon nepotvrdila. Tento prípad je však dôkazom, že sľúbená odmena prácu vyšetrovateľom skôr komplikuje. Myslí si to aj bývalý policajný vyšetrovateľ Jozef Šátek, podľa ktorého si „bývalý predseda vlády týmto teatrálnym a nechutným gestom prihrial svoju mediálnu polievočku, čo absolútne nebude mať pozitívny vplyv na vyšetrovanie tejto dvojnásobnej popravy“.

V súvislosti s mužom z Prievidze sa navyše vynára otázka, či osoba ochotná za milión eur sa doznať k závažnej trestnej činnosti, napokon na seba predsa len neušila nejaký trestný čin. „Mohli by sme sa baviť napríklad o krivej výpovedi, ale to len v prípade, že by išlo o svedka. Nemyslím si preto, že by nešťastník, ktorý sa kvôli miliónu eur dobrovoľne prizná ku skutku, ktorý nespáchal, mal mať z toho nejaké problémy,“ hovorí advokát Viliam Karas.

Otázniky

Rovnaký názor má Jozef Šátek, ktorému však pri ohlasovaní odmeny zo strany Roberta Fica napadli iné veci. „Po prvé, ak motívom tejto dvojnásobnej vraždy je novinárska práca Ján Kuciaka, potom všetky osoby negatívne spomínané v jeho investigatívnych článkoch sú z kriminalistického pohľadu pri vytyčovaní a preverovaní vyšetrovacích verzií ,podozrivé‘. V ostatnom článku o kalábrijskej mafii a jej prepojení až na predsedu vlády SR sa spomínalo aj meno bývalého premiéra. Po druhé mi napadlo, že ak je Slovensko právny štát, na vypísanie takejto ,odmeny‘ musel mať predseda vlády alebo celá vláda zákonné oprávnenie, lebo narábajú so štátnymi financiami. Žiadny takýto zákon osobne nepoznám,“ zamýšľa sa Jozef Šátek.

Elita: Na miesto činu prišla policajná elita.
Zdroj: Archív

Podľa neho je tiež otázne, či vláda, ktorá zasadala 26. februára, svojím uznesením takúto odmenu vôbec schválila. „V tom čase som prešiel dokumenty Úradu vlády SR a žiadne prijaté uznesenie týkajúce sa ,odmeny‘ som nenašiel. Je to pochopiteľné, pretože v deň, keď bola zverejnená informácia o vražde novinára a jeho snúbenice, 26. februára 2018, mala vláda výjazdové zasadnutie v Hnúšti. Konalo sa bez účasti Roberta Fica, ktorý sa stretol s generálnym prokurátorom. Po tomto stretnutí verejnosti oznámil, že vláda vypísala miliónovú odmenu za dolapenie páchateľov. Je jasné, že dovtedy žiadna vláda k odmene nezasadala, a teda ani neprijala žiadne takéto uznesenie. Ako a na podklade čoho teda ,niekto‘ mohol vytiahnuť zo Štátnej pokladnice v hotovosti milión eur, je pre mňa doteraz záhada! To samo osebe dokazuje pevnosť právnych základov a dodržiavanie práva v našom štáte,“ hnevá sa bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek.

Kto mu to schválil?

Mohol sa teda podľa neho bývalý premiér Robert Fico dopustiť nejakého trestného činu? Mohol napríklad zneužiť svoju právomoc? „K podozreniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa len toľko, že u nás sú niektoré osoby trestnoprávne nedotknuteľné, preto radšej prestaňte snívať. Viete si predstaviť, že by sa do takéhoto vyšetrovania pustili Gašpar, Hraško alebo Krajmer?“ pýta sa bývalý vyšetrovateľ.

Hoci Úrad vlády SR ani ministerstvo financií doteraz nevysvetlili, na základe akej právnej normy Robert Fico miliónovú odmenu sľúbil a kto ju vlastne schválil, advokát Viliam Karas nie je presvedčený, že expremiér sa nejakého trestného skutku dopustil. „Robert Fico zaviazal štát, dal verejný prísľub, za ktorý osobne zodpovedá. V prípade, že by niekto závažné informácie smerujúce k objasneniu vraždy skutočne poskytol, milión eur by musela odsúhlasiť vláda,“ vysvetľuje právnik. Ak by sa však nejaká inštitúcia mohla sľubom Roberta Fica zaoberať, mal by to po­dľa Karasa byť napríklad Najvyšší kontrolný úrad, ktorý by skúmal, či bývalý premiér hospodárne nakladal s verejnými prostriedkami. „Sú štáty, ktoré platia únoscom. Aj Slovensko zaplatilo lietadlo, ktoré vyzdvihlo dovolenkárov. Na základe čoho? Čiže takéto veci poznáme a nemyslím si, že by sa Robert Fico dopustil niečoho trestného.“

Prečítajte si tiež: