V čase, keď je polícia terčom ostrej kritiky, že sa nevie dostatočne postarať o bezpečnosť občanov, zaznamenali v meste Levoča prípad, nad ktorým zostáva rozum stáť. No tentoraz nie sú hlavnými aktérmi muži zákona, ale prokuratúra.

Jej zástupca totiž nedávno dal prepustiť z väzby mladíka, ktorý sa priznal, že chcel na levočskom sídlisku za panelákom sexuálne zneužiť maloletého chlapca. Štátny zástupca však vyhodnotil, že priznanie podozrivého nie je dostatočný dôkaz. Preto prikázal okamžite ho oslobodiť.

Zároveň vydal rozhodnutie, ktorým zakázal skúmať psychický stav podozrivého aj zaistené vzorky DNA.

Chytený a prepustený

Bol štvrtok 4. februára krátko po piatej večer a uličkami Levoče sa z tréningu vracal domov dvanásťročný chlapec. Sám, veď ďaleko to nemal. Možno pár stoviek metrov. Vtom ho pristavil akýsi mladík. Položil mu ruku na plece a vypýtal si cigaretu.

Odvetil, že nemá, a chcel odísť. Mladému mužovi to však nestačilo. V debate pokračoval požiadavkou, že keď mu nedá cigaretu, či by mu nevedel pomôcť ináč. Vyzval ho, aby mu ukázal holé brucho a potom s ním zašiel za panelák.

Dvanásťročnému chalanovi viac nebolo treba. Duchaprítomne zobral nohy na plecia a utekal domov, kde potom, ako sa trochu spamätal, všetko vyrozprával rodičom. Opísal presne, čo sa stalo, aj samotného mladíka. Otec okamžite sadol do auta a vybral sa na políciu.

Zhoda náhod spôsobila, že cestou narazil na muža, ktorý ešte pred chvíľou stál zoči-voči jeho maloletému synovi. Polícia tak mladíka zadržala zhruba štyridsať minút po skutku a predviedla na stanicu. Následne zistila, že ide o 29-ročného muža z obce Dlhé Stráže, ktorý sa ku všetkému priznal.

A prítomným vskutku šťavnato opísal, že si jednoducho nevie pomôcť, lebo malí chlapci sa mu páčia, a keby vraj tento neušiel… Ale ušiel, a tak si musel pomôcť sám.

Ako nám povedal policajný hovorca Daniel Džobaník: „Muž odišiel ku kontajnerom, ktoré sa nachádzali v jeho blízkosti, a v dôsledku vzrušenia vyvolaného prítomnosťou maloletého a obnaženia jeho brucha si masturbáciou vyvolal sexuálne uspokojenie.“

Hovorca dodal, že po vykonaní procesných úkonov bol podozrivý umiestnený do cely policajného zaistenia a vyšetrovateľ spracoval podnet na jeho vzatie do väzby. „Prokuratúra sa však s podnetom na väzobné stíhanie nestotožnila a zároveň zrušila uznesenie o vznesení obvinenia. Podozrivý muž bol preto prepustený na slobodu a momentálne je v prípade začaté trestné stíhanie za zločin sexuálneho zneužívania v štádiu pokusu,“ informoval Daniel Džobaník.

Muž čelí stíhaniu podľa paragrafu, z ktorého vyplýva, že ten, kto zneužije dieťa mladšie ako pätnásť rokov v úmysle vyvolať sexuálne uspokojenie jeho účasťou na sexuálnych aktivitách alebo sexuálnom zneužití, hoci sa na nich takéto dieťa nemusí priamo zúčastňovať…, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Čítajte viac:

Zavraždil dieťa, v base týra holuby! Tento muž naháňa spoluväzňom hrôzu!

Primátorov syn

Rodičia chlapca netaja rozčarovanie z rozhodnutia prokuratúry. Nevedia celkom pochopiť, prečo konala tak, ako konala. Prečo dala prepustiť muža, ktorý sa sám priznal, čo chcel vykonať ich dieťaťu. Situácia je háklivejšia o to viac, že otcom maloletého chlapca je primátor Levoče Milan Majerský.

O tom, čo sa stalo najskôr, ani nechcel hovoriť z obavy, že by to mohlo vyznievať, akoby si záležitosť vybavoval skrz svoju pozíciu. „Verte, celá situácia by sa oveľa jednoduchšie riešila, keby sa to netýkalo mojej blízkej rodiny. Prípad je citlivý už len tým, že ide o sexuálne obťažovanie, ktoré, našťastie, nebolo dokonané, lebo môj syn zareagoval duchaprítomne. Ak by však mala nastať podobná situácia a malo by byť poškodené iné dieťa, nedopadlo by to takto, potom by sme asi o pomoc volali neskoro,“ vysvetľuje primátor Levoče, ktorý sa napokon predsa len rozhodol o prípade prehovoriť.

Ako by teda postupoval, keby sa to týkalo inej rodiny? Určite by vraj konal razantnejšie, rozhodnejšie a okamžite. „Ten človek je podľa môjho názoru nebezpečný pre spoločnosť. Ak by som sa čosi také dozvedel a o pomoc by ma požiadala aj poškodená rodina, postupoval by som ďalej, možno by som sa zo svojej pozície obrátil aj na Generálnu prokuratúru,“ konštatuje Milan Majerský.

Podľa neho by sa mal prípad jeho syna dotiahnuť do konca, a to tak, že by mladíka vyšetrili odborníci.

Lebo, viete, a to chcem zdôrazniť, ani ja, ani moja rodina nechceme, aby sedel niekde v ilavskej či leopoldovskej base. Z môjho pohľadu by bolo ideálne, keby dotyčného, ktorý bol prepustený na slobodu, riadne vyšetril súdny psychiater. Ten by mohol nariadiť napríklad nejaké liečenie. Ak má totiž takýto človek behať po slobode, tak je nebezpečný už len preto, že sa pokúsil zneužiť maloletú osobu. Pre mňa je preto podstatné, aby bol izolovaný, neškodil spoločnosti a najmä malým deťom,“ hovorí primátor.

On sám však už nemá možnosť vo veci svojho syna nejako konať. Spišskonovoveský prokurátor totiž jednoznačne konštatoval, že proti rozhodnutiu nielen o prepustení podozrivého na slobodu, ale ani o zrušení jeho obvinenia nemožno podať odvolanie.

Nie je dôkaz

Policajný hovorca Džobaník v súvislosti s týmto prípadom doplnil, že zo strany prokuratúry bol zároveň daný príkaz, aby sa neskúmal psychický stav podozrivého ani zaistené vzorky DNA. Znamená to, že zdravotným stavom mladíka sa nebude nikto zaoberať, nebude ho nikto skúmať a posudzovať jeho prípadné nebezpečenstvo pre okolie.

Rozhodnutie odôvodnila prokuratúra okrem iného takto: „V danom prípade, poukazujúc na výpoveď otca maloletého i výpoveď samotného maloletého, je zrejmé, že okolnosti, ktoré rozširujúcim spôsobom opísal obvinený orgánom činným v trestnom konaní vo svojej výpovedi aj o tom, čo mienil s maloletým vykonať, respektíve, že sa mu vraj pri pohľade na brucho maloletého stoporil pohlavný úd, neboli nijakým spôsobom preukázané, a to ani výsluchom maloletého, ktorý bol prítomný pri obvinenom. Je neakceptovateľné, aby osoba obvineného bola usvedčená len na podklade jeho vlastnej výpovede, ktorá navyše nie je v ničom relevantne podložená a riadnym spôsobom preukázaná.“

Ináč povedané, keďže dvanásťročný chlapec ušiel, a teda počas výpovede na polícii nevedel potvrdiť verziu mladého zvrhlíka, že sa mu pohlavný úd skutočne stoporil a on sa následne samouspokojil, pán prokurátor nemal inú možnosť, ako dať pokyn na vypustenie podozrivého do ulíc.

Dôkazná situácia by bola, samozrejme, úplne iná, ak by maloletý chlapec na mieste skutku zotrval predsa len o čosi dlhšie a následne vedel vyšetrovateľovi kvetnato porozprávať, ako sa podozrivý správal, prípadne, čo si robil s pohlavným údom. Znie to síce odpudivo, ale ináč sa rozhodnutie prokurátora vysvetliť hádam ani nedá.

Bola to zábava

Nám sa v obci Dlhé Stráže podarilo nájsť aj prepusteného muža. Ten najskôr netušil, na ktorý prípad sa ho vlastne pýtame, lebo však čo sa týka tých peňazí, nič mu nedokázali. Keď sme spresnili, že ide o kauzu s dvanásťročným chlapcom, zostal chvíľu ticho.

Potom sa bránil, že určite nemal dvanásť, ale trinásť, a že mu nič neurobil. Že to všetko bolo len zo zábavy a chlapec to nepochopil. K debate sa postupne pripojila aj mužova matka.

„Veď ja som mu za to vynadala! Čo má čo chcieť od chlapca na ulici, aby mu ukazoval brucho! Ale ináč je dobrý. Len tí policajti s ním stále niečo riešia. Budeme sa na to sťažovať. Podáme aj trestné oznámenie,“ pohrozila.

Na priamu otázku, či sa mu páčia chlapci, muž len placho mykol plecom. „On naozaj nie je zlý,“ reagovala jeho matka. Zrejme skutočne nie je, čo však nevylučuje, že za istých okolností môže byť nebezpečný.