Prinášame vám preto stručný návod, ako sa dostať do programu NASA a stať sa astronautom. Ak sa chcete dozvedieť oveľa viac, sledujte každý deň o 20:00 seriály nabité zaujímavosťami o vesmíre na televíznej stanici Spektrum.

Vedeli ste, že k 18. aprílu 2021 bolo vo vesmíre už 569 ľudí ? Chceli by ste byť jedným z ďalších nadšencov, ktorí budú mať možnosť pozrieť sa na našu Zem z vesmíru?

  1. Nepôjde to ani bez poriadneho vzdelania a praxe. Vyžaduje sa od vás minimálne bakalársky titul zo strojárstva, prírodných alebo fyzikálnych vied, informatiky či matematiky. Čo sa týka praxe, mali by ste mať za sebou aspoň 3 roky súvisiacej odbornej praxe alebo 1000 hodín pilotovania. Môžete napríklad vyučovať alebo sa snažiť dosiahnuť vyšší stupeň vzdelania.
  2. Dôležitou požiadavkou na astronauta je zdravotná spôsobilosť. Musíte mať 100%-ný zrak. Pričom sa povoľuje používanie okuliarov alebo absolvovanie operácie očí metódou Lasik. Zároveň je dôležité zvládať stres a byť pripravený na vysokú fyzickú záťaž nielen počas skúšobných testov, ale aj vo vesmíre.
  3. Asi najmenej prísnou požiadavkou na splnenie sna byť astronautom je vek. Neexistuje totiž žiadne vekové obmedzenie, ktoré by vám v tom bránilo. Samozrejme, musíte byť dospelý a spĺňať všetky potrebné kritériá, ale váš vek vás nijako neobmedzuje. Najčastejší vek astronautov je 26-46 rokov. Do vesmíru sa ako špecialista na zaťaženie raketoplánu Discovery vrátil dokonca 77-ročný John Glenn, ktorého si môžete pamätať ako prvého Američana obiehajúceho okolo Zeme.
  4. Správna konfekčná veľkosť je veľmi dôležitá. Nemusíte mať vyrysované svaly, ani tehličky na bruchu. Dôležitým predpokladom na kariéru astronauta je zmestiť sa do skafandra. Preto malo veľa ženských posádok problémy zúčastniť sa vesmírnej misie, keďže im nesadli skafandre. Žiadna žena dokonca ešte nevstúpila na Mesiac.
  5. Čas sú peniaze. A počas prípravy do vesmíru to platí dvojnásobne. Výcvik a celková príprava môže trvať aj roky a pracujú na ňom stovky ľudí. Preto musí byť každý nádejný astronaut pevne presvedčený, že práve vesmírna misia je preňho tou pravou.
  6. Hádam najdôležitejším predpokladom na to stať sa dobrým astronautom sú silné psychologické vlastnosti. Teda nezložiť sa pri prvom probléme, dobre vychádzať s ostatnými členmi posádky, s ktorými pravdepodobne strávite veľa času v obmedzenom priestore a hlavne mať zmysel pre tímovú prácu a prispôsobivosť. Temperamentné povahy by vo vesmírnom projekte pravdepodobne pohoreli v prvý deň.
  7. Na osobný život zabudnite. Je síce pravdou, že rodina nie je prekážkou pri sne stať sa astronautom, ale musíte byť pripravení na to, že sa doma neukážete nielen pár mesiacov, ale možno aj rok. Budete veľa cestovať po svete a médiá budú mať o vás oveľa väčší záujem.
  8. Pri programe NASA je podmienkou mať aj americké alebo dvojité občianstvo.
Ilustračné foto
Zdroj: AMC Networks International

Ak sa chcete o vesmíre dozvedieť čo najviac, sledujte seriály Za planétou Zem, Vrstvy vesmíru, Sprievodca po slnečnej sústave, História planét, Einstein a Hawking - Vesmírni vizionári, Expedícia na mesiac v ôsmich dňoch a film Okamih, ktorý zmenil svet - Pristátie na mesiaci na televíznej stanici Spektrum.

O AMC Networks International – Central and Northern Europe

AMC Networks International – Central and Northern Europe je súčasťou AMC Networks International, jednou z popredných medzinárodných spoločností na poli televízneho vysielania a distribúcie tematických televíznych staníc sústreďujúcich sa na strednú a východnú Európu. Súčasne je AMCNI – Central and Northern Europe portfólio ponúka televíznej stanice v štyroch žánroch: športové: Sport1, Sport2, SportM, detské: Minimax, JimJam; zábavno-vzdelávacie: Spektrum, TV Paprika, Spektrum Home a filmové: AMC a Film+. Obsah tematických staníc je vytváraný pre miestnych divákov, jazykové verzie a trhy. Je dostupný v celej rade platforiem vrátane HD služieb na vyžiadanie a verzie pre mobilné telefóny.

AMC Networks International (AMCNI) je globálna divízia AMC Networks a dodávateľom uznávaných zábavných relácií pre predplatiteľov vo viac než 140 krajinách a územiach v Afrike, Ázii, Európe a Latinskej Amerike. AMCNI zahŕňa ako globálne značky SundanceTV a MGM Channel, tak populárne kanály s lokálnym významom a rôznorodým žánrovým zameraním. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com/amcni.

O spoločnosti AMC Networks:

Spoločnosť AMC Networks Inc. (NASDAQ: AMCX) sa už viac ako 30 rokov venuje produkcii kvalitných filmov a relácií, vlastní a prevádzkuje niekoľko populárnych a oceňovaných značiek v oblasti platenej káblovej televízie. AMC, IFC, SundanceTV, WE tv, a IFC Films produkujú relácie, ktoré sú výrazné, zaujímavé, kultúrne relevantné a oslovujúce divákov naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Spoločnosť tiež prevádzkuje globálnu divíziu, AMC Networks International. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com.

[1] https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_space_travelers_by_name
[2] https://www.scientificamerican.com/article/do-you-have-what-it-takes-to-be-an-astronaut/