Tip na článok

Chcete zarobiť 1500 eur? Choďte do basy v Šaci. Tam to už pochopili celé rodiny

To, že vo väzniciach robia rodinní príslušníci, nie je na Slovensku nič výnimočné. Zákon to povoľuje a napokon, v týchto ustanovizniach je momentálne viac ako dvesto voľných miest, o ktoré nie je veľký záujem. Aspoň podľa riaditeľa kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adriána Baláža.

Galéria k článku (5 fotografií )
Lukratívny flek: Najmä na východe je práca s väzňami lukratívny flek. Mnohí ho preto „odovzdávajú" svojim deťom.
Aj Baki: V Prešove sprevádzali na pojednávanie známeho väzňa Bakiho Sadikiho.
Hľadajú: Vo väzenskej a justičnej stáži majú stále 230 voľných miest po celom Slovensku.

„Fleky“ si odovzdávajú

Sedel tam exposlanec Ďuračka, športovec Peter Hlaváč, ktorého odsúdili za zabitie priateľky, šéf nebankovky AGW Marúš Grega i Igor Horváth - väzeň, ktorý len prednedávnom ušiel z výkonu trestu v Rimavskej Sobote.

No vo väznici v Košiciach-Šaci majú ešte jeden zaujímavý unikát. Podľa nášho zdroja tam robí minimálne štyridsať zamestnancov, ktorí sú v príbuzenskom vzťahu.

„Bežne tam pracuje otec so synom alebo bratia či synovci. Nie je výnimkou vzťah manžel - manželka. Jednoducho sa tu ,odovzdávajú‘ miesta - synom, vnukom… Svokor dá prácu zaťovi a podobne. Ale toto funguje v každej väznici, nielen v Šaci,“ prezrádza náš zdroj zo západného Slovenska.

Netají sa tým, že dostať sa do štátnej služby je pre jeho kolegov na východe lukratívna záležitosť. Prináša to vraj množstvo výhod. „Ako štátny zamestnanec ste áčkový klient. Či už pre banku, alebo pre iné inštitúcie. Takže ľahšie dostanete hypotéku aj inú pôžičku. Ste jednoducho dôveryhodnejší než živnostník či zamestnanec nejakej malej súkromnej firmy,“ vysvetľuje.

Dodáva, že zaujímavé sú aj benefity - každoročná valorizácia platu a osobné ohodnotenie. Nezanedbateľné nie je ani to, že každý mesiac desiateho vám pípne na mobile esemeska, že plat nabehol. „Ono je to tak - nastupujete so základným platom, ktorý máte počas skúšobnej lehoty a dovtedy, kým vás zaškolia. Nasleduje kolotoč po oddelení a približne po pol roku prichádza vyšší plat a už len tabuľkové stúpanie. Ak ste dobrý.“

Osobné ohodnotenie? Ako ďalší plat navyše

Najlukratívnejšie je však osobné ohodnotenie, ktoré môže plat rozprávkovo zvýšiť. „Osobné ohodnotenie - teda osobný príplatok - nadeľuje nadriadený a jeho výška je od dvoch do sto percent vašej mzdy. Takže, ak ste kamarát so šéfom alebo ste dostatočne servilný, môžete zarobiť dvojnásobok základného platu. Ak je teda váš základný plat 750 eur, tak dostanete ďalších 750 - a to je už na východe slušný plat,“ vysvetľuje.

Zákon o štátnej službe príslušníkom Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície umožňuje, aby rodinní príslušníci pracovali spolu. Nesmú však byť jeden druhému nadriadený alebo podliehať pokladničnej či účtovnej kontrole. „Iné obmedzenia vo vzťahu k viacerým rodinným príslušníkom služobne zaradeným v jednom ústave zákon nestanovuje,“ upresňuje Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Pri prijímaní každopádne uchádzač musí oznámiť svoje príbuzenské prepojenie v štátnej službe. Ak by sa stalo, že dvaja zamestnanci väznice sa počas práce zblížia a vezmú sa, musia to svojim nadriadeným oznámiť. „No zásadne odmietame tvrdenia o akomkoľvek zvýhodňovaní alebo uprednostňovaní rodinných príslušníkov pred ostatnými uchádzačmi v rámci prijímacieho konania,“ konštatuje Baláž.

Podľa nášho zdroja je však už trošku smiešne, keď pomaly každý zamestnanec vo šačianskej väznici je niečí príbuzný či známy. „Tieto rodinné prepojenia dokonca ovládajú už aj väzni vo výkone trestu,“ dodáva.

Málo uchádzačov

Baláž poukazuje aj na to, že tak ako bežní štátni policajti, aj oni majú už dlhodobo problém so získavaním vhodných uchádzačov o prijatie do služobného pomeru. „Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú získavanie a stabilizáciu personálu v zbore, patria okrem minimálne stredoškolského vzdelania špecifické podmienky prijatia do služobného pomeru, ako je fyzická zdatnosť, duševná a zdravotná spôsobilosť uchádzačov, bezúhonnosť,“ vypočítava.

Od práce v zbore prípadných záujemcov vraj odrádza aj to, že nesmú podnikať, a tiež zákonné limity finančného ohodnotenia. „Priemerný hrubý nástupný služobný príjem príslušníka zboru zaradeného na stredoškolskej funkcii je 720 eur. Aj z uvedených dôvodov nedokáže zbor personálne obsadiť takmer 230 voľných funkčných miest príslušníkov zboru,“ konštatuje A. Baláž.

VIDEO Plus 7 Dní