Násilie nevadí, ale nesmiete plagátom „ohroziť“ štátom dotované bane. Parafráza s výrokom postavičky zo Southparku: „Násilie nevadí, len pri ňom nesmiete nadávať!“ v tomto prípade sedí. Kým útočník Juraj H., ktorý skopal mladého Filipínca, putoval do väzby až po odpore verejnosti. Kým Pavol Rusko, ktorého polícia obvinila z údajnej objednávky vraždy spred 20 rokov, dostal sledovací náramok. Tak dvanástich aktivistov, ktorí vyvesili na ťažobnú vežu plagát, poslal prievidzský súd do väzby promptne. Lebo čo je nebezpečnejšie? Poukazovať na environmentálne dopady ťažby a spaľovania uhlia, alebo skopať niekoho na ulici?

Veľký plagát: Greenpeace chcel upozorniť na riziká spaľovania uhlia. Vďaka súdu sa im to podarilo.
Veľký plagát: Greenpeace chcel upozorniť na riziká spaľovania uhlia. Vďaka súdu sa im to podarilo.
Zdroj: Greenpeace

Stupňovanie konania?

Dvanástich aktivistov z Greenpeace obvinila polícia z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. „Sudca pre prípravné konanie vzal do tzv. preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne," informoval TASR hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Na ťažobnej veži: Dvanásti aktivisti putovali do väzby.
Na ťažobnej veži: Dvanásti aktivisti putovali do väzby.
Zdroj: Greenpeace

Podľa sudcu pre prípravné konanie vraj existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu pôsobiaceho v oblasti tepelnej energetiky. „Konanie zo strany organizácie Greenpeace voči Hornonitrianskym baniam Prievidza (HBP), ako subjektu realizujúcemu ťažbu uhlia, má stúpajúcu tendenciu, pričom od prvotných pokusov o pokojné zviditeľnenie problému odobratím a vyhodnotením vzoriek vody z riek na hornej Nitre prešli k obsadeniu Južnej veže Bane Nováky, v dôsledku čoho došlo k zastaveniu ťažby a odťažby uhlia po dobu piatich hodín," zdôvodnil rozhodnutie súdu Tarabus.

https://plus7dni.pluska.sk/domov/hornonitrianske-bane-musi-vlada-dotovat-pozicky-vsak-poskytuju

Všimnú si to všetci

Aktivisti chceli upozorniť, a očividne im to so šokujúco tvrdou pomocou súdu vyšlo, na dopady, ktoré má ťažba a spaľovanie uhlia na životné prostredie. „Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme HBP, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Sloboda prejavu verzus majetok súkromnej firmy

Z prípadu bude možno precedens. Podľa Kohutkovej je to prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, keď environmentálnych aktivistov za nenásilnú akciu, pri ktorej nebol nik zranený, ani nebol poškodený majetok, budú riešiť vo vyšetrovacej väzbe.

Ivana Kohutková: Rozhodnutie súdu považuje za bezprecedentné.
Ivana Kohutková: Rozhodnutie súdu považuje za bezprecedentné.
Zdroj: Matuš Pavlovčin

„Ide o inštitút, ktorý sa bežne využíva u mimoriadne nebezpečných zločincov, u ktorých hrozí, že budú pokračovať v trestnej činnosti, alebo hrozí, že by sa pokúsili utiecť pred spravodlivosťou,“ krúti hlavou. Podľa advokáta nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. „Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” zhodnotil proces advokát Lukáš Opett.

https://plus7dni.pluska.sk/domov/ohrozuje-tazba-uhlia-pramene-liecivej-termalnej-vody-bojniciach?fbclid=IwAR0JrxntL-gyk_S8BBxr9gxjodWbxi5vIVuY6tA3dUvjrKOwlxBWYjPDzjE

Podali ďalšie oznámenia

HBP v reakcii na protest pre TASR uviedli, že konanie aktivistov si vynútilo okamžité odstavenie ťažného zariadenia, zastavenie ťažby uhlia a nepretržitej banskej prevádzky. Navyše, podľa nich aktivisti ohrozili bezpečnosť a životy 342 baníkov, ktorí sa nachádzali v tom čase v podzemí a bezpečnosť banskej prevádzky. Spoločnosť tvrdí, že podala ďalšie trestné oznámenie z dôvodu možného spáchania viacerých trestných činov.

V bani: Hornonitrianske bane rád navštevoval bývalý premiér a teraz poslanec Robert Fico.
V bani: Hornonitrianske bane rád navštevoval bývalý premiér a teraz poslanec Robert Fico.
Zdroj: Radovan Stoklasa

Podľa Greenpeace sa však týmto snažia len odpútať pozornosť od zodpovednosti firmy za znečisťovanie životného prostredia. A najmä dvanásti aktivisti putovali do väzby v rámci obvinenia z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva a nie za ohrozenie života baníkov.

Šokovalo to  aj primátorku

Za adektvátnu nepovažuje väzbu pre aktivistov ani primátorka Prievidze Katarína Macháčková. „Rešpektujem nezávislosť súdov, avšak ako advokátke sa mi nezdá, že ide o primerané kroky. Títo mladí ľudia nechceli nikoho ohroziť, len chceli vyjadriť svoj názor formou protestu. Do väzby patria zločinci, u ktorých je obava z pokračovania trestnej činnosti alebo úteku, preto som nemilo prekvapená uvalením väzby,“ hovorí.

Primátorka Macháčková: Aj ona je nemilo prekvapená tým, že aktivistov poslal súd do väzby.
Primátorka Macháčková: Aj ona je nemilo prekvapená tým, že aktivistov poslal súd do väzby.
Zdroj: Tony Štefunko

Zadržaných sa zastali aj ďalší ochranári. „Väzbu uvalenú na týchto ľudí považujem za šikanu. Nie sú spoločensky nebezpeční, jediné nebezpečenstvo predstavujú pre ľudí, ktorí prosperujú z dotácií na ťažbu a spaľovanie uhlia,“ myslí si ochranár Erik Baláž.

Upozorňovali na arzén

Greenpeace sa problematike ťažby uhlia na hornej Nitre venuje už nejaký čas. Začiatkom novembra zverejnili výsledky zberu vzoriek sedimentov. Zistili, že okolie výpustov banských vôd je znečistené arzénom. Vzorky, ktoré mimovládna organizácia dala analyzovať, odobrala z piatich vodných tokov, do ktorých majú Hornonitrianske bane Prievidza vypúšťať banské odpadové vody. Všetky testované sedimenty podľa nich obsahovali predovšetkým znepokojivé množstvá arzénu.