Takmer sto percent kmeňových zamestnancov strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša vstúpilo dnes ráno do ostrého štrajku. Pred vstupom do areálu sa zhromaždila asi stovka ľudí, ktorí žiadali splnenie svojich požiadaviek. „Sú už nahnevaní. Chcú mať postavenie ako vo fabrikách v Nemecku či Holandsku a byť za svoju prácu slušne zaplatení,“ skonštatoval predseda Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machyna.

Cítia sa podvedení

Hromadnému protestu predchádzalo niekoľkomesačné kolektívne vyjednávanie, ktoré začalo ešte na jeseň minulého roka. Žiaľ, bez úspechu. Vedenie firmy odmietalo výraznejšie zvýšenie platov, zamestnancom prestalo vyplácať rizikové príplatky, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, nesúhlasí s úpravou kritérií pre vyplácanie pohyblivej zložky mzdy ani s predĺžením platnosti kolektívnej zmluvy. Navyše, sprísnili kritériá pre vyplácanie dovolenkového a koncoročného platu. V porovnaní s minulým rokom pracovníci každý mesiac prichádzajú o stotridsať až stosedemdesiat eur, pritom náklady na život im rastú. V súčasnosti sa ich príjem pohybuje medzi 550 - 750 eur v čistom.

Vlani zamestnanci v maximálnej miere vyšli vedeniu v ústrety, vzdali sa i odmien, aby sa v pandemickom období zachovala konkurencieschopnosť podniku. Preto sa súčasným postojom spoločnosti cítia byť podvedení.

Podľa informácie Emila Machynu odborári teraz už nekompromisne požadujú zvýšenie základnej zložky mzdy o 6 percent, 13. a 14. plat vo výške minimálne 50 percent, vyplácanie variabilnej zložky, motivačného bonusu a doplnkové dôchodkové poistenie. „Uvidíme, akú ponuku nám dajú. Ale my sme jasne povedali, že ak sa začne štrajk, z našich požiadaviek už neustúpime. Naopak, budeme ich navyšovať. Za každý deň štrajku chceme kompenzácie. Tak sa to robí aj v iných štátoch.“

Neústupní

Vedenie spoločnosti, predovšetkým slovenský manažment, na dnešné dopoludnie iniciovalo rokovania so zástupcami zamestnancov, ktoré však dopadli rozporuplne. Šesťpercentné zvýšenie platu síce akceptovali ale až od 1. júla, koncoročný a dovolenkový plat znížili na 25 percent. Pracovníci by mohli získať viac len na základe pozitívnych hospodárskych výsledkov. Rizikové príplatky úplne zamietli.

"Prakticky neprebehla žiadna forma diskusie," informovala nás podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková. "Manažment predložil protinávrh s tým, že je konečný a ak nebude prijatý, sú pripravení sa súdiť, dokonca vymáhať náhradu škody. Na to opustili miestnosť."

Viac foto štrajku v Beluši v GALÉRII ►►►

Keďže odborári s podmienkami predloženými firmou nesúhlasia, zdá sa, že štrajk bude pokračovať. "Vyjednávanie trvalo sedem mesiacov a priestoru na kompromisy bolo dosť. Teraz, keď sa začal ostrý štrajk už nie sme ochotní ustupovať. Zamestnávateľ si musí zvážiť, či mu zastavená výroba a straty vyplývajúce zo štrajku stoja za to," uzatvára Benedeková.