Zvolení zástupcovia ľudu si okrem slušného platu užívajú aj ďalšie vymožeností, ktoré získavajú s funkciou. Nechýba im trestnoprávna imunita a donedávna mali ešte aj priestupkovú. Môžu jazdiť zadarmo vlakmi i mestskou hromadnou dopravou.

Tí zo vzdialených častí Slovenska majú v Bratislave k dispozícii ubytovanie. A aby toho nebolo málo, Národná rada pre nich kupuje aj tabak a alkohol.

Za tisíce

Kancelária Národnej rady zverejnila objednávky na tvrdý alkohol, víno, pivo, cigarety, ale aj snobské cigary. Spolu za 43 689 eur. Podľa Jany Verbichovej z tlačového oddelenia však nikomu tieto tovary len tak nedarujú, ale ich predávajú. Napríklad cigarety a cigary za 5 600 eur budú k dispozícii návštevníkom účelového zariadenia parlamentu v Častej-Papierničke. Tabakové výrobky takmer za 10-tisíc eur zas pôjdu do bufetov priamo v parlamente i v poslaneckej ubytovni.

Jedni varujú, druhí kupujú

„Je to objednávka vystavená v zmysle smernice o verejnom obstarávaní, ale čerpať sa bude postupne na základe čiastkových objednávok alebo do vyčerpania do konca roka 2014. Teda nie naraz v uvedenej hodnote 9 900 eur,“ bráni svojho zamestnávateľa Verbichová. Suma je to zaujímavá, pretože do desaťtisíc eur sa nemusí robiť klasická súťaž, ale podriadení predsedu NR SR Pavla Pašku môžu osloviť firmy priamo.

Je zvláštne, že parlament sa tak dojemne stará o svojich fajčiarov, keď práve tam sa rodia zákony strpčujúce život bežným milovníkom tabakového dymu. Len nedávno začal platiť zákaz fajčiť napríklad v nákupných centrách. No poslanci sa ani nemusia unúvať vyjsť z budovy parlamentu pár metrov k stánku a môžu si svoju drogu kúpiť priamo v nej.

Bez zisku

„Kancelária je štátna rozpočtová organizácia a podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy nemôže podnikať, to jest, predávať tovar alebo poskytovať služby za účelom zisku,“ vysvetľuje Verbichová. Znamená to teda, že predaj cigariet pre poslancov je vlastne servis zdarma, keďže na tom Národná rada nič nezarobí.

„Je vôbec potrebné, aby toto zabezpečovala kancelária? Jej úlohou by predsa malo byť zabezpečovanie fungovania parlamentu. Nedá sa vysúťažiť súkromník, čo by toto riešil a platil nájomné?“ pýta sa Pavel Nechala z Transparency International.

Je to legálne?

Otázne je však aj to, či kancelária vôbec môže predávať alkohol. Na to by mala disponovať takzvaným povolením na predaj spotrebiteľského balenia liehu v daňovom voľnom obehu. Na stránke Colnej správy, kde je zoznam oprávnených subjektov, sme však Kanceláriu Národnej rady SR nenašli.

Keď sme sa na to pýtali tlačového odboru, odpovedal vyhýbavo: „Na vaše otázky potrebujeme súčinnosť viacerých odborov. Odpovieme v zákonnej lehote.“ Teda do ôsmich dní.

Paškova kancelária však neprevádzkuje iba bufety v parlamente. Väčšia časť objednaného alkoholu, cigariet či „buržujských“ cigár by mala skončiť v účelovom zariadení Národnej rady v Častej-Papierničke, nachádzajúcej sa v príjemnom prostredí Malých Karpát, necelých 40 kilometrov od hlavného mesta, s kapacitou 180 hostí.

Okrem poslancov a zamestnancov s rodinami tam už výnimočne môžu chodiť aj bežní ľudia. Ak je teda voľná. Slúžiť by mala podľa jej vlastnej stránky „predovšetkým Národnej rade SR a jej orgánom, parlamentným stranám a hnutiam na zabezpečovanie konferencií, odborných seminárov, školení a iných spoločenských podujatí“.

Chľast a cigarety: Kancelária NR SR ich bez hanby objednala poslancom

Igor Matovič ukazuje objav zo smeráckych kancelárií po nočnej schôdzi. Foto: SITA

Naposledy objednali alkohol za vyše 26-tisíc eur. Pri cene 13 eur za fľašu tvrdého alkoholu by to vychádzalo na 35-tisíc „frťanov“ alebo pri piatich eurách za sedmičku vína zhruba na 39-tisíc decových pohárov. A to vyzerá na pekných pár žúrok za lacné peniaze.