Teraz dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď rieši najmä to, ako dostať uzemnené ruské stíhačky zo Slovenska na Ukrajinu a koľko percent môže dostať nová strana Demokrati, do ktorej nedávno vstúpil, v predčasných voľbách. Kedysi však začínal v strane Smer, ktorá má teraz na migy úplne iný názor než on.

V koľkej strane je Jaroslav Naď?

To, že by sa táto jeho „smerácka“ minulosť mohla opakovane preberať v nadchádzajúcich mesiacoch kampane, ukazuje vyjadrenie Mikuláša Dzurindu. Ešte nedávno sa snažil spojiť so stranou Spolu a vytvoriť Modrú koalíciu. Strana sa síce premenovala, ale Dzurindu náhle vymenili za Eduarda Hegera a práve spomínaného Jaroslava Naďa.

Bývalý premiér si preto nenechal ujsť príležitosť, aby ministrovi obrany chrstol do tváre jeho zmeny politických preferencií. „Kto uverí, že Jaroslav Naď je Modrý, keď v čase, keď som bojoval s Mečiarom, keď som zakladal SDKÚ s heslom Modrá je dobrá, keď sme urobili logo s modrým štvorcom, bol členom Smeru?“ nadhodil Dzurinda v rozhovore pre Denník N. Debata, či je Naď dostatočne modrý, je už pasé, lebo Modrá koalícia sa premenovala na Demokratov, no otázka, prečo bol Naď v Smere, ostala aktuálna.

Nedostal, čo chcel?

Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico takisto občas veľmi rád Naďovi šplechne do tváre, že pred rokmi svoju politickú kariéru začínal v Smere. Sem-tam utrúsi štipľavú poznámku, že zo Smeru odišiel, lebo „nedostal žiadnu funkciu“, niekedy použije slovné spojenie, že „nedostal to, čo chcel“. Pravda je, že Fico tému Naďových politických začiatkov viac nerozvíja.

Naď sa k svojim koreňom v Smere priznáva. „Bolo to pred vyše dvadsiatimi rokmi, asi v priebehu roku 2000, keď som sa ako študent stal radovým členom strany Smer, a to bez akejkoľvek hlbšej agendy či spolupráce,“ povedal poverený minister pre PLUS 7 DNÍ. Podľa iných zdrojov ho k Smeru priviedol otec, ktorý, ako kedysi povedal Naď, bol zakladajúcim členom strany. V tom čase sa venoval štúdiu politológie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podľa životopisu absolvoval stáže pri európskych inštitúciách v Bruseli, ba aj na ministerstve obrany.

Minister tvrdí, že sa približne rok zúčastňoval na rôznych podujatiach, ktoré Smer organizoval. „No pochopil som, že sme hodnotovo niekde úplne inde. Už vtedy nebola strana tým, čím sa navonok prezentovala,“ objasnil.

Dnes najsilnejšia parlamentná opozičná strana vznikla v novembri 1999. Teda približne rok po voľbách, v ktorých síce zvíťazilo HZDS Vladimíra Mečiara, ale nedokázalo zostaviť vládu. Predsedom koaličnej vlády sa vtedy stal po prvý raz Mikuláš Dzurinda zo Slovenskej demokratickej koalície (SDK). Takže v čase, keď vstupoval študent Naď do Smeru, strana sa profilovala ako alternatíva voči vtedajšej vládnej koalícii, ale aj opozícii. Dokonca istý čas používala aj prívlastok „tretia cesta“.

Pre neplatenie členského poplatku prišlo rozhodnutie o ukončení členstva.

Jaroslav Naď, poverený minister obrany

V čase, keď Smer začal svoje víťazné ťaženie v parlamente - vo voľbách 2002 získal takmer 14 percent a 25 kresiel v Národnej rade, Naď už v strane nebol. Ako hovorí, v podstate ho vyhodili. „Pre neplatenie členského poplatku a pre žiadnu moju aktivitu v prospech strany Smer, prišlo rozhodnutie o ukončení členstva. Odvtedy som so stranou nijako nespolupracoval,“ potvrdil pre náš týždenník s tým, že členstvo mu ukončili v roku 2002.

To priznáva aj Smer. Hovorca strany Ján Mažgút síce vyhlásil, že informácie o svojich členoch jednoducho strana nepodáva, ale potvrdil, že Naď bol v Smere v rokoch 2000 až 2002 a nemal v tom čase žiadnu funkciu.

Dnes je práve šéf rezortu obrany jeden z najväčších kritikov Smeru a Roberta Fica. Ako hovorí politológ Jozef Lenč, jeho smerácky príbeh je rozhodne nepríjemnosť, ku ktorej sa budú s radosťou vracať rôzni jeho kritici. „Dokonca mu to pripomínajú aj súčasní reprezentanti Smeru, ktorí v čase, keď Jaroslav Naď Smer ‚zakladal‘, ešte ani neuvažovali o tom, že tam v roku 2023 budú robiť kariéru,“ ironicky podotýka Lenč.

Podľa neho však aj politický životopis aktuálneho ministra môže byť istým varovaním. „Aby zvažovali, ako často budú meniť ‚politické tričko‘ a koho budú v politike kritizovať, aby sa raz nestalo, že sa budú hanbiť za svoju politickú minulosť (v horšom prípade ju zatajovať),“ odkazuje aj budúcim politikom Lenč.

V oficiálnom životopise na stránke ministerstva sa Naďov životopis o strane Smer nezmieňuje. Ale k hnutiu OĽaNO Igora Matoviča sa priznáva. V rokoch 2018 až 2020 bol podľa webovej stránky rezortu straníckym „expertom na obranu a bezpečnosť v OĽaNO“. Nie je tam zmienka ani o novom poste podpredsedu Demokratov. Táto strana však nemá v súčasnosti väčšieho experta na bezpečnosť a obranu, ako je Naď.

Ako sa Jaroslav Naď dostal k OĽaNO a neskôr k Demokratom, čítajte na ďalšej strane.