Tip na článok
Spolužiaci a kamaráti: Michal Kováč a Jozef Mríz.

„Chodili sme spolu pásavať - on kone, ja kravy,“ spomína na Michala Kováča jeho kamarát z detstva

„Keď som počul v správach, že jeho stav je vážny, pomodlil som sa zaňho ruženec. Ráno som sa dozvedel, že keď som sa modlil za jeho zdravie, už bol mŕtvy,“ hovorí smutne Lubišťan Jozef Mríz, Kováčov spolužiak a kamarát.

Na svojho kamaráta a spolupútnika v školských laviciach si Jozef Mríz (86) živo spomína. Tento pán je mimoriadne čulý a pamäť mu slúži dokonale.

„Poznali sme sa už ako štvor-päťročné deti. Boli sme v podstate susedia. Chodili sme spolu pásavať - on kravy, ja kone. Často sme sa aj spolu hrávali. Vychodili sme základnú školu tu v dedine. Potom sme chodili na meštianku a neskôr na strednú – teda obchodnú akadémiu do Humenného. Často sme chodievali do školy desať kilometrov pešo,“ spomína na kamarátstvo s Michalom Kováčom pán Mríz.

Nezabudne na neho: „Michal bol vždy slušný, nábožensky založený,“ hovorí o exprezidentovi Jozef Mríz, no spomína aj na spoločné „huncútstva“. Foto: Rudo Felšöci

Dotiahol to vysoko

Spoločných huncútstiev bolo veľa, no ako hovorí „Michal bol vždy slušný, nábožensky založený“. Spomína aj na spoločné brigády na miestnej fare. „Niekoľko rokov sme spolu aj miništrovali. V podstate sme spolu vyrastali až po ukončenie strednej školy. Ja som neskôr išiel na vojenčinu. Na štúdia na vysokej škole moja rodina jednoducho nemala. On pokračoval na vysokej a dotiahol to vysoko,“ prezrádza ďalej pán Mríz.

Tablo: Michal Kováč je v druhom rade, tretí zľava. Reprofoto: Rudo Felšöci

Pozval ho na svadbu

Aj keď sa neskôr ich kontakt obmedzil, Michal Kováč ho pozval na svoju svadbu v Bratislave a na svojho kamaráta nezabudol ani po nástupe do funkcie prezidenta. Volávali si, aj sa niekoľkokrát stretli. „Vždy keď volal, pýtal sa na spolužiakov, kto kde je, a ktorí ešte žijú,“ prezrádza ďalej. Aj posledné dni naňho myslel. „Keď som počul v správach, že jeho stav je vážny, pomodlil som sa zaňho ruženec. Ráno som sa dozvedel, že keď som sa modlil za jeho zdravie, už bol mŕtvy.“

Viac sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní