Tip na článok
Za jednu noc vo vile Jadranka zaplatíte desaťtisíc kún. Ivan Gašparovič platiť nebude.

Chorváti o Gašparovičovej dovolenke, ktorú platia oni: Nedostáva plat a zmrzlina je drahá

Ivan Gašparovič na pozvanie chorvátskych prezidentov už roky bezplatne dovolenkuje na Brijunoch.

Slovenský prezident už roky nedostal plat, tak sme mu vyšli v ústrety. A teraz robíme problém z toho, že sme pomohli úbožiakovi? - napísal „bato“ do rozsiahlej diskusie na chorvátskom internetovom portáli tportal.hr.

„Buďme solidárni a pomôžme chudobným, ako je slovenský prezident. Viete, koľko stojí cesta odtiaľ sem, ubytovanie, jedlo, zmrzlina…?“

Vila Jadranka: Za jednu noc tam zaplatíte desaťtisíc kún. Foto: archív

Mystérium bezplatného ubytovania

Aj takéto reakcie vzbudila v Chorvátsku informácia, ktorú odvysielali v televíznom spravodajstve Dnevnik.hr o tom, že slovenský prezident Ivan Gašparovič je prvé dva týždne na dovolenke na ostrovoch Brijuni. „Radi by sme tu videli amerického prezidenta Baracka Obamu, ale momentálne tu dovolenkuje iba jeden štátnik, slovenský prezident,“ odznelo na úvod.

„Na Brijuni ho pozval chorvátsky prezident Ivo Josipovič, chodieva tam už roky. Jeho chorvátsky pôvod je špeciálny dôvod,“ upozorňuje spravodajstvo a tportal.hr dodáva, že rodina Gašparovičovcov emigrovala z Chorvátska do Československa v roku 1920 a hneď po tom, čo Gašparovič získal svoj prvý prezidentský mandát v roku 2004, objavil sa na Brijunoch. A, ako zvyčajne, ubytovanie a chyžnú má grátis. Stravu a kuchára si platí sám.

„Mystérium bezplatného Gašparovičovho letovania úrad chorvátskeho prezidenta neoficiálne vysvetľuje jeho chorvátskym pôvodom,“ píše tportal.hr a noviny Jutarnji list dodávajú, že je to „len pre hostí, ktorí šíria chorvátske záujmy“. Čiže, cieľom je aj prilákať turistov zo Slovenska. „A koľko k nám tých turistov zo Slovenska prichádza? Milión?“ zamýšľa sa v internetovej diskusii prispievateľ „more“.

No aj keby naši turisti s konzervami a so stanmi na Brijuni prišli, na vilu Jadranka, kde Gašparovič býva, by sa mohli pozerať len ďalekohľadom. Časť ostrovov bola neprístupná už za Titových čias, keď tu trávil dovolenky a pozýval sem svojich hostí.

Deväťdesiat prezidentov, ale aj herecké hviezdy Sofiu Lorenovú, Ginu Lollobrigidu, Liz Taylorovú. Tie však nikto nevidel tak ako Gašparoviča na špeciálnej motorovej kolobežke, kochajúceho sa podvečernou prírodou, kým za ním sa na bicykli a v čiernom aute viezli bodygardi. Mimochodom, Jutarnji list v tejto súvislosti nepíše o našom prezidentovi ako o Ivanovi, ale veľmi familiárne ako o - Ivovi.

Kamoši: Ivo Gašparovič a Ivo Josipovič. Chorvátsky prezident pozýva toho nášho do luxusnej vily Jadranka na Brijunoch už roky. Foto: TASR

Chorváti to zaplatia

Ubytovanie vo vile Jadranka stojí na jednu noc 10-tisíc kún, teda na pätnásť nocí 150-tisíc kún, čo je v prepočte približne 20-tisíc eur. Ivan Gašparovič však nie je jediný politik, ktorý sa v nej zdržiava na účet daňových poplatníkov Chorvátskej republiky. Tento rok prijal pozvanie na Brijuni aj írsky prezident Michael Higgins, na krátkej návšteve tam bol tiež bývalý srbský prezident Boris Tadič.

Župan Istrie Valter Flego tvrdí, že je to dobrá reklama pre ostrovy. A čo si o tom myslia ľudia v internetových diskusných fórach? „Môžu pozvať aj Šešelja, keď ho jedného dňa pustia z basy v Haagu,“ píše Vanja Harambasa.

Kto by nevedel, Vojislav Šešelj je srbský vojnový zločinec. A „ledeni ledič“ to zaklincoval spomienkou na ostrov Goli otok, kam smerovali tisícky odporcov Titovej Juhoslávie: „Všetkých ich treba bezplatne ubytovať na Golom otoku!“

VIDEO Plus 7 Dní