Tip na článok
 Gábor Gál

Budúci minister spravodlivosti Gábor Gál: V Chorvátsku vlastní apartmán v susedstve odsúdeného černákovca

Hovorí sa o ňom ako o nástupcovi Lucie Žitňanskej v čele ministerstva spravodlivosti. Nám sa v roku 2016 podarilo zistiť, že Gábor Gál (Most - Híd) - inak, rodák z Veľkej Mače - si kúpil v Chorvátsku apartmán v susedstve bývalého černákovca.

Galéria k článku (6 fotografií )

Ak si politik a mafián v rovnakom čase kúpia apartmány v tom istom dome na brehu mora, čiže ďaleko od slovenských hraníc, a letné dovolenky trávia ich rodiny na rovnakej pláži, vyvoláva to znepokojujúce otázky.

Poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál tvrdí, že v jeho prípade išlo len o náhodu, ale v podstate mu vôbec nevadí, že sa v chorvátskom Sukošane stal blízkym susedom niekdajšieho černákovca Jozefa Švidráňa. Lebo ten podľa Gála „pôsobí ako solídny človek“.

Čítajte viac:

GG ako Gábor Gál

V príjemnej dedine lemujúcej kľukaté pobrežie Jadranského mora, pár kilometrov od Zadaru, sa v lete stretáva špička maďarskej kliky Mostu-Híd. Na okraji obce v doposiaľ málo zastavanej časti si v roku 2009 kúpil novopostavený apartmán s rozlohou viac ako sto štvorcových metrov súčasný predseda poslaneckého klubu tejto strany Gábor Gál.

„Manželka sa bojí lietania, preto sme dovolenku vždy vyberali tak, aby sme sa na miesto pobytu mohli dostať autom. Chorvátsko bolo našou obľúbenou destináciou. Keď si môj kamarát kupoval apartmán v Sukošane, bol som sa tam s ním pozrieť. Prostredie sa mi zapáčilo a keďže na predaj bolo viac apartmánov, tak sme si jeden kúpili aj my. Je príjemné prísť k moru do svojho. Predtým sme na letnú dovolenku vždy vláčili so sebou pol kuchyne, teraz nemusím baliť ani zubnú kefku,“ hovorí Gál a bez okolkov, ochotne prezrádza aj to, koľko ho dovolenkové pohodlie stálo: „Stopäťdesiattisíc apartmán plus zhruba päťdesiattisíc eur za zariadenie.“

Gálova hrdosť na jeho letovisko je zrejmá už z pohľadu na parkovisko patriace k apartmánovému domu. Kým ostatní obyvatelia domu sa uspokojili s číselným označením parkovacieho miesta, Gál si svoje označkoval bohato zdobenými iniciálami GG.

Aby každý okoloidúci vedel, že aj tento kus betónu patrí Gáborovi Gálovi. Z terasy poslancovho apartmánu, kde s rodinou a priateľmi hrávajú scrabble, stačí spraviť zo pätnásť krokov a už sú nohy namočené v slanej vode. Teraz na jar je na mori pri apartmánových domoch priviazaných iba pár starých člnov, ale v rozľahlej sukošanskej maríne zimuje plno nádherných jácht.

„Kdeže! Žiadnu jachtu nevlastním, ale až sa mi podarí našetriť, možno si nejakú kúpim,“ dúfa Gál. „V Sukošane máme zatiaľ len dva kajaky a každé leto ťahám na juh vodný skúter. Kúpil som ho zánovný za nejakých päť-sedemtisíc, presnú cenu si už nepamätám. Jednu zimu som ho držal pri apartmáne v garáži, ale nájom bol príliš drahý.“

Bývalý černákovec, mafián Švidráň má dovolenkové apartnámy blízko našich politikov. Náhoda? Foto: Norbert Grosz

Chorvátsky čarodejník

Na Gálovo odporučenie sa v roku 2013 rozhodol kúpiť nehnuteľnosť v Sukošane aj súčasný minister životného prostredia László Solymos. Gál ho zoznámil s tamojším developérom Mišom Čirjakom, ktorého domáci považujú za vplyvného bosa.

„V tejto oblasti má Čirjak pod palcom všetky väčšie projekty. Aby boli jeho stavby čo najlukratívnejšie, skupuje pozemky v prvej línii pobrežia a budovy tlačí do maximálne možnej blízkosti pláže. Dokázal si vybaviť výnimku zo zákona, ktorý pobrežie chráni a určuje hranicu, koľko metrov od mora nemožno budovať žiadne stavby. Okrem toho Čirjak práve tam,“ vysvetľuje miestne pomery starší Sukošančan a prstom ukazuje na apartmán nášho ministra, „áno, pri týchto barakoch, dokázal vyčarovať väčšie stavebné parcely tým, že nákladnými autami navážal zem do mora.“

O rešpekte pred Čirjakom, ba až istej bázni domácich, sme sa presvedčili na vlastnej koži. Nevinná otázka, kde by sme tohto podnikateľa našli, prinútila čašníka v sukošanskej reštaurácii kontaktovať svojho nadriadeného, ten zase zavolal majiteľa reštaurácie, ktorý osobne zisťoval, čo s Čirjakom chceme.

Napokon sa spojil s mužom, ktorý je Čirjakovou pravou rukou, dal súhlas na poskytnutie svojho čísla, a on následne vybavil telefonický hovor so samotným Čirjakom. Čirjak o svojich kontaktoch na slovenských politikov veľa neprezradil, len pripustil, že minister Solymos ho navštívil aj s manželkou a že je to veľmi príjemný muž.

Apartmán, ktorý si od neho kúpil, radí developér medzi vyšší štandard, pričom zariadenie si minister vyberal podľa vlastného vkusu.

Čítajte viac:

U ministra chytá bronz aj Bugár

Na Solymosov letný byt dobre vidieť z Gálovho apartmánu, stojí na opačnom konci malého zálivu. Aj takto zobďaleč je jasné, že ide o modernejšiu architektúru, ale očarenie pozíciou budovy i závideniahodným komfortom prichádza až pri pohľade zblízka. Veľkorysé terasy roztopašne chránené sklenenými tabuľami dávajú tušiť, ako asi môže vyzerať Solymosov „bytík“ s tromi spálňami a dvomi kúpeľňami.

Priamo pod apartmánmi má vybudované otvorené kóje na slnenie poskytujúce akurátny priestor na plážové ležadlá a pred nimi už nič, iba lákavé priezračné more. „Čirjak sa mi veru ospravedlňoval, že môj apartmán zďaleka nie je taký atraktívny ako Solymosov,“ hovorí Gál.

„Ale naša budova je o pár rokov staršia. Vtedy Čirjak ešte nemal dostatok skúseností.“ Cenu Solymosovho apartmánu miestni odhadujú na dvestopäťdesiataž dvestoosemdesiattisíc eur. On tvrdí, že zaň zaplatil rovných dvestotisíc a peniaze mal našetrené ešte z čias, keď podnikal.

U Gála a Solymosa v Chorvátsku sa zvyknú v lete na pár dní zastaviť ich známi i kolegovia z vysokej politiky. V Solymosovom apartmáne už dovolenkoval dokonca jeho stranícky šéf a podpredseda slovenského parlamentu Béla Bugár. Ako hovorí Gál: „V SMK sme boli kolegovia, v Moste- Híd sme navyše kamaráti. Pri mori sa snažíme oddychovať a neriešiť pracovné záležitosti, ale viete... Ak sa aktuálne niečo dôležité udeje, nevyhneme sa ani rozoberaniu politickej situácie.“

Jozefa Švidráňa v roku 2000 súd uznal vinným v prvom veľkom procese s Mikulášom Černákom a jeho kumpánmi. Foto: Archív

O Jožkovi

Veru, vrcholový politik ani na dovolenke neprestáva byť politikom, preto je zarážajúce, že si Gábor Gál kúpil apartmán v Sukošane v tom istom dome a, ako sme zistili, aj v rovnakom roku ako banskobystrický podnikateľ s pošramotenou povesťou Jozef Švidráň.

Tento muž sedel na lavici obžalovaných spolu s Mikulášom Černákom a ďalšími černákovcami v roku 2000 v prvom veľkom procese s touto mafiánskou skupinou a bol právoplatne odsúdený za napomáhanie Černákovi pri ilegálnom zháňaní luxusných áut. „V čase, keď som apartmán kupoval, som netušil, kto Švidráň je. Spoznal som ho ako suseda, vychádzali sme spolu dobre. Iba pred pár rokmi mi doniesli ukázať časopis PLUS 7 DNÍ, kde ste o Švidráňovi písali.“ Gál spomína článok z roku 2012, v ktorom sme upozorňovali na Švidráňove kontakty s policajnými funkcionármi.

Švidráň získal motorku Harley Davidson od zástupcu riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite-stred Jozefa Mičietu, neskoršieho vrcholového pracovníka Slovenskej informačnej služby. A od Švidráňa sa motorka dostala do vlastníctva riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Mariana Slobodníka.

Ten v súčasnosti pôsobí práve v Chorvátsku (to je ale náhoda!) ako policajný pridelenec. Na čudné zmeny vo vlastníctve motorky reagoval vtedy Slobodník slovami: „A čo je Švidráň prašivý?“ V podobnom duchu ako policajný riaditeľ zaujal postoj aj poslanec Gál: „No dobre, už viem, kto je Švidráň, ale preto predsa nebudem predávať apartmán. Samozrejme, že medzi nami nejaké kontakty sú. Poznám aj jeho dcéry, tie chodievajú do Sukošanu častejšie. Stretávam tiež ľudí, ktorým Švidráň apartmány prenajíma. On kúpil apartmánov viac, má ich na zárobok.“

Gálovi sa bývalý černákovec zdá natoľko solídny, že s ním zoznámil aj ministra Solymosa. Tomu Švidráňovo meno nebolo hneď povedomé, ale po chvíli sa chytil: „Švidráň, Švidráň... počkajte... Jožko? Toho poznám. To je Gálov sused. Ale že bol odsúdený... Mne Gál nepovedal, čo je to za človeka! To počujem prvýkrát. Nie, nie. Gál mi nič nepovedal. Ja len normálne chodím na pláž, sú tam aj iní ľudia a ja nikoho z nich nelustrujem. O čo vám ide? Prečo sa ma na to pýtate?“ Prečo? Lebo aj súkromné vzťahy a kontakty definujú osobnosť politika a určujú mieru jeho dôveryhodnosti.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

VIDEO Plus 7 Dní