Tip na článok
Luxusný výhľad: Ak chránený les padne a vyrastú tam vily, ich majitelia sa každý večer budú môcť kochať západom slnka nad Rakúskom.

Chránený areál Bôrik v luxusnej bratislavskej lokalite chcú zlikvidovať

Bratislavské lesy pustošia škodcovia s pílami. Ľahne aj lesík na Bôriku a postavia tam nové vily?

Chránený areál Bôrik v rovnomennej luxusnej bratislavskej lokalite má zrejme svoje dni zrátané. V týchto dňoch visí na úradoch verejná vyhláška s tým, že úrady začali konanie o jeho zrušení. Dôvod? Stromy sú vraj preschnuté.

Z dôvodu odstraňovania „preschnutých stromov“ prednedávnom išiel k zemi takmer hektár lesa na bratislavskej Kolibe a z lesa sa stali „ostatné plochy“, čo už výstavbe nebráni. Či je rúbanie takýchto objemov dreva v srdci hlavného mesta predzvesťou tuhej zimy, alebo nových drsných praktík developérov, nevedno.

Lukratívna zóna

Chránený lesopark na Bôriku lemuje areál hotela rovnakého mena, ktorý využíva Úrad vlády Slovenskej republiky. Za chránené územie bol lesopark v srdci hlavného mesta vyhlásený ešte začiatkom osemdesiatych rokov. Jeho rozloha je úctyhodného 1,42 hektára, majiteľmi pozemku sú Slovenská republika a Úrad vlády.

Lokalita patrí medzi najvychytenejšie časti hlavného mesta, ceny nehnuteľností sa tu pohybujú rádovo v státisícoch eur. Voľné stavebné pozemky tu už nie sú vôbec. „Oznam o konaní o zrušení ochrany chráneného areálu Bôrik nás znepokojuje. Obzvlášť, ak vieme, že sa chystajú aj zmeny v územnom pláne,“ vysvetľuje jeden z obyvateľov lokality.

„Už teraz infraštruktúra nepostačuje. Úzke cesty nemajú požadovanú kapacitu, elektrické siete sú preťažené. Obávame sa, že ak by sa po zrušení chráneného areálu začalo s výrubom, niekomu by mohlo napadnúť zastavať de facto poslednú voľnú parcelu v tejto zóne,“ dodáva.

Obavy obyvateľov a majiteľov domov v oblasti sú pochopiteľné. Momentálne majú výhľad na zeleň a nepáči sa im predstava, že by sa museli pozerať napríklad do okien podobnej opachy, aká vyrástla za neštandardných okolností na neďalekom Napoleonovom vŕšku. Tam v jednom z veľkoryso riešených bytov v rezidencii Bonaparte býva aj samotný premiér Robert Fico.

Ten za štyristo štvorcových metrov v plne inteligentom dome s exkluzívnym výhľadom na Bratislavu oficiálne platí 2 650 eur mesačne, plus 200 eur energie.

Vládny Hotel Bôrik a chránený lesik vľavo od neho sú v lukratívnej časti Bratislavy. V podstate je to posledná voľná parcela. Foto: Tony Štefunko

Suché borovice?

Konanie o zrušení ochrany lesoparku na Bôriku so zatiaľ štvrtým stupňom ochrany sa začalo v polovici októbra tohto roku. Krátko predtým sa však odtiaľ ozývali aj zvuky píl. Drevorubači vraj iba čistili les od popadaných vetiev a orezávali visiace konáre, aby neohrozovali bezpečnosť ľudí, ktorí sa po lese zatiaľ ešte môžu prechádzať.

Lesopark je už roky v stave, ktorý sa dá označiť všelijako, len nie dobrý. Chodníky sú neupravované, medzi krovím sú malé skládky odpadu i všadeprítomné psie výkaly. „V roku 2008 podala Štátna ochrana prírody návrh na zrušenie niektorých maloplošných chránených území, medzi nimi aj areálu Bôrik. Tunajší úrad navrhované územia postupne ruší v súlade s platnou legislatívou,“ vysvetlila vedúca oddelenia ochrany prírody okresného úradu v Bratislave Dagmar Boršošová.

Podľa nej nemajú na úrade evidovanú žiadnu žiadosť o výrub a úrad nemá ani informácie o budúcom využití územia na Bôriku. V prípade výstavby rezidencií by majiteľov čakal majestátny výhľad. Zaujímavé, že štátna ochrana prírody za prvej Ficovej vlády v čase developérskeho boomu navrhla Bôrik zrušiť ako chránené územie, no teraz Úrad vlády nie je touto aktivitou nadšený. Teda aspoň podľa ich stanoviska.

„Je v záujme Úradu vlády, aby areál ostal aj naďalej zachovaný vo IV. pásme ochrany prírody a krajiny,“ konštatoval tlačový odbor s tým, že chcú zabrániť najmä nelegálnym stavbám, ktoré tam už sú, a znečisťovaniu smeťami. Proti rušeniu ochrany v lokalite protestuje aj vedenie mestskej časti Staré Mesto.

Okresnému úradu už zaslalo svoje nesúhlasné stanovisko. Snažili sme sa zistiť, čo na vzniknutú situáciu hovorí osoba najpovolanejšia - hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Na otázku inšpirovanú obavami obyvateľov lokality, ktorých znepokojuje snaha o zrušenie ochrany spolu s ohlasovanou zmenou územného plánu, však architektka neodpovedala.

Jej tím nebol schopný reagovať na otázku ani žiadosť o stretnutie vyše týždňa. Napokon sme sa dozvedeli, že kompetentní na Magistráte hlavného mesta Bratislava sa dozvedeli o chystanom zrušení chráneného územia až od nás.

O tom, že v réžii mestskej časti Staré Mesto sa pripravuje urbanistická štúdia pre danú zónu, však vedia. „Magistrát bude dôsledne sledovať obstarávanie zmien a doplnkov zóny,“ prisľúbil riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

Keď sa rúbe les, povolenie netreba

Spúšť v podobe vyše štyroch stoviek vyrúbaných stromov na ploche takmer jedného hektára sa vyníma na okraji lesoparku v ďalšej vychytenej časti na bratislavskej Kolibe. Obyvatelia z neďalekej Sovej ulice privolali políciu a ochranárov až v momente, keď zistili, že skupina piliarov mení pôvodný les na holorub. „Majiteľ pozemku nemal na výrub stromov žiadne povolenie.

V deň, keď začali rúbať, priniesol do podateľne Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Nové Mesto list, že ide čistiť pozemok od suchých konárov. Keď po oznámení od občanov prišli na miesto policajti, bolo už neskoro. Les bol na zemi,“ vysvetľuje začiatok škandalózneho príbehu vyrúbaného lesa na Kolibe hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Paradoxne, majiteľ pozemku na Kolibe Róbert Šteffek by nebol býval potreboval žiadne povolenia na výrub, keby bol pozemok charakterizovaný ako les.

K pozemku na Kolibe prišiel Šteffek zaujímavým spôsobom. Vlastnil les v inej časti Slovenska a požiadal štátne lesy o zámenu. I, čuduj sa svete, zámena sa podarila. Cenné pozemky pod lesom na Kolibe zmenili v októbri 2010 majiteľa za doplatok 19-tisíc eur. Čiže štvorcový meter v hlavnom meste vyšiel nového majiteľa na 2,20 eura! Ak by dnes tento pozemok predával ako stavebný, zarobil by na ňom majiteľ takmer tri milióny eur.

„Obvodný lesný úrad potom na jar tohto roku zmenil pozemok z lesného na ‚ostatné plochy‘. A tam už povolenie na výrub treba,“ vysvetľuje Tettinger. Otázku, prečo sa z lesa stala „ostatná plocha“, už niet komu adresovať. Obvodný lesný úrad totiž krátko nato v rámci slávnej reorganizácie verejnej správy ESO zanikol a zodpovednosť zostala vo vzduchoprázdne.

„V samotnom rozhodnutí lesného úradu bolo niekoľko vecí, ktoré sme hneď vtedy napadli. Od začiatku celú vec riešime spolu s políciou,“ hovorí Marek Tettinger. Fakt je aj to, že majiteľ pozemku zaplatil obvodnému lesnému úradu 40-tisíc eur za to, že mu papierovo zmenili les na ostatnú plochu. Za samotný výrub stromov však nezaplatil ani cent. Ak totiž ktokoľvek na území mesta niečo vyrúbe, dostane povinnosť náhradnej výsadby a musí zaplatiť spoločenskú škodu za vyťaté stromy.

„Hoci na katastri je to už ‚ostatná plocha‘, územný plán stále hovorí, že je to les. Čiže podľa mojich vedomostí ani magistrát, ani Miestny úrad Bratislava- Nové Mesto nepovolia žiadnu výstavbu,“ dodáva hovorca. Ako sme zistili, ten istý majiteľ vlastní v lokalite aj ďalšie pozemky.

VIDEO Plus 7 Dní