Korupcia a predražené nákupy boli synonymom pre bývalé vedenie Lesov SR pod vlajkou SNS. Vtedajší 1. zástupca generálneho riaditeľa a šéf obchodu Tomáš Klouček už sedí pre podozrenia z úplatkárstva vo väzbe. Bezškrupulózne zneužívanie moci Klouček s vtedajším riaditeľom najväčšieho štátneho podniku Marianom Staníkom predviedli aj pri prenájme nehnuteľnosti, ktorú dostal Klouček za pár babiek.

Chata v Nízkych Tatrách

Štátny podnik prenajal Klouč­kovi chatu v malebnom prostredí stredného Slovenska v Krpáčove. Ročný nájom je smiešnych 951 eur. Zmluva je podpísaná na neurčitý čas. To by sa podľa súčasného šéfa podniku Mateja Vigodu ešte dalo zniesť. Horšie je to s okolnosťami, ktoré celý nájom nehnuteľnosti sprevádzali.

„Nehnuteľnosť mal v tom čase niekto v prenájme. Podľa mňa je neprípustné, že toho človeka stadiaľ vyrazili len preto, aby sa tam dostal pán Klouček. To je kameň úrazu,“ tvrdí Vigoda. Klouček už začal štátnu hájovňu prestavovať podľa vlastných predstáv. Lesy SR teraz chcú dať veci do poriadku a zmluvu s Klouč­kom zrušiť.

„Pán Klouček má v tej nehnuteľnosti do konca roka zaplatený nájom, ale je veľmi pravdepodobné, že nájomná zmluva bude ukončená a vypovedaná. Preinvestoval tam nejaké peniaze na základe toho, že mu podnik schválil investíciu. S tým sa budeme musieť vyrovnať. Nemám v úmysle pokračovať v tom nájme,“ hovorí generálny riaditeľ.

Blízko ku Kvietikovi

Tomáš Klouček mal ako šéf obchodu v Lesoch SR pod palcom najkľúčovejšie oblasti - nákupy, obstarávania, predaj dreva a poľovníctvo. Dokonca vystupoval za podnik pri zavádzaní protikorupčného systému a nastavovaní transparentného obchodu s drevom. No pod lampou bola zrejme skutočne tma. V júni ho policajti obvinili z prijímania úplatku a prania špinavých peňazí. Od firmy, ktorá uspela v súťaži pre Lesy SR, si vraj vypýtal províziu trinásť percent z mesačných faktúr. Na úplatkoch tak zinkasoval viac ako 147-tisíc eur.

Súd vzal Kloučka do väzby z obavy, že bude ovplyvňovať svedkov. Vo vyšetrovacej väzbe sedí aj podnikateľ blízky SNS Martin Kvietik. Ten mal byť niečo ako stranícky gestor v pozadí agrorezortu. Exšéf štátnych lesov Staník predtým pracoval práve pre firmu z košiara Kvietikovej skupiny Slavia Capital. Rozsiahly korupčný kolotoč pri prideľovaní dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre podľa svedectiev v kauze Dobytkár organizoval Kvietik.

Kšefty s revírmi

Podmazávanie a predražené nákupy, na ktorých Lesy SR prišli o milióny eur, neboli jediným fľakom fungovania za bývalej éry. Podivné sú aj takzvané odstrely zveri, respektíve prenájmy štátnych poľovných revírov. Celý systém zavádzal práve Klouček. „Zmluvy sú postavené veľmi výhodne, ale nie pre štátny podnik. A všetky záväzky z tých zmlúv pre nás plynú. Teraz hľadáme cestu, ako to rozumne riešiť. Nemá zmysel zatiahnuť podnik do vážnych súdnych sporov,“ vysvetľuje Vigoda.

Za hlavný problém považuje celkové nastavenie odstrelov. Cena je pri nich fixná a komisia posudzuje takzvaný plán starostlivosti o revír. Čiže niekto, kto si ide kúpiť odstrel zveri a bude vlastne v revíri poľovným hosťom, má predložiť detailný plán, ako sa treba o daný poľovný revír v budúcnosti starať.

„Vzápätí, ako sa dotyčný subjekt vybral, s každým podpísali dodatok k zmluve, kde na neho prechádza starostlivosť o revír. Ale to už nie je predaj odstrelu! To je klasický nájom, ktorý týmto spôsobom obišli. Keby išlo o nájomnú zmluvu, kde sa v obchodnej verejnej súťaži vygeneruje najvyššia cena, tak je to hospodárne nakladanie s majetkom štátu. Ale toto hospodárne nebolo,“ dodáva Vigoda.

Mohlo by vás zujímať: