Tip na článok
Technika zlyhala: Zhruba desať centimetrov široký obojok s GPS telemetrickým vysielačom sa mal po zhruba dvoch rokoch sám odopnúť, nestalo sa.

Chrčiacej medvedici dochádzajú sily: Dáša bojuje o život, škrtí ju nefunkčný obojok od ochranárov

Lesníci a poľovníci z okolia Malužinej a Vyšnej Boce hromžia na ochranárov. Už niekoľko rokov tu sledujú medvedicu s obojkom hrozivo zarezaným do jej krku.

Galéria k článku (9 fotografií )
Dáša: V Národnom parku Nízke Tatry bojuje o svoj život medvedica škrtená nefunkčným telemetrickým obojkom.
Trpí: Asi stošesťdesiatkilogramová šelma pri chôdzi chrčí, nemá síl vybehnúť do svahu, nedokáže sa poriadne nažrať, problémy jej robí už aj prehĺtanie.
Telemetrický obojok: Nasadili jej ho ochranári zhruba pred piatimi-šiestimi rokmi.

Asi stošesťdesiatkilogramová šelma pri chôdzi chrčí, nemá síl vybehnúť do svahu, nedokáže sa poriadne nažrať, problémy jej robí už aj prehĺtanie. Jej život sa stal utrpením.

„Hovoríme jej Dáša a pozná ju asi každý, kto chodí do okolitých lesov. Ja sám som ju videl, čo ja viem – štrnásťkrát a možno aj viac. Je mi jej ľúto a zároveň sa obávam, že sa stáva nebezpečnou. Podľa toho, ako sa správa, musí byť veľmi nervózna. Počul som, že na jedného muža už zaútočila,“ povedal nám Boris Lichardus.

Cieľ: Vďaka obojku monitorovali ochranári pohyb našej najväčšej šelmy.
Cieľ: Vďaka obojku monitorovali ochranári pohyb našej najväčšej šelmy.
Foto: fotopasca

Cieľ: Vďaka obojku monitorovali ochranári pohyb našej najväčšej šelmy.FOTO: fotopasca

Podľa odhadov poľovníkov môže mať medvedica Dáša okolo štrnásť rokov. Telemetrický obojok jej nasadili ochranári zhruba pred piatimi-šiestimi rokmi. Dášu, tak ako aj ďalšie medvede, najprv nalákali do pasce, uspali ju a pripevnili jej zhruba desať centimetrov široký obojok s GPS telemetrickým vysielačom. Cieľom projektu bolo okrem iného monitorovať pohyb našej najväčšej šelmy.

Obojok mal vysielať informácie zhruba dva roky, kým je funkčná baterka prístroja a potom sa automaticky odopnúť. Dáša mala smolu. V jej prípade technika zlyhala, obojok „sa neodstrelil“, treba jej ho odňať zase ručne. Zopár pokusov na jej opätovný odchyt však zlyhalo, bez signálu o pohybe ochranári nie sú schopní Dášu nájsť. Úboho zviera teraz trpí v neustálych, nikdy sa nekončiacich mukách. Projekt, ktorý mal medveďom pomôcť, sa v prípade úbohej Dáši stal jej prekliatím.

VIDEO Plus 7 Dní