Roky musel počúvať kritiku za to, že býva v byte daňového podvodníka. Expremiér a poslanec Robert Fico napokon zahnaný do kúta vyhlásil, že ak Ladislava Bašternáka odsúdia, tak z bytu odíde. Kufre mu asi pomôže baliť jeho manželka Svetlana, známa profesorka práva, ktorá vyučuje našu budúcu právnickú elitu. Ani ona zjavne nemala s bývaním v byte podvodníka prezývaného Malý Lacko žiaden problém. Alebo sa mýlime? Ako sa na bývanie v luxusnej nehnuteľnosti pozerajú ich kolegovia právnici?

Z čoho platil?

Za problematické považujú bývanie svojho lídra aj v Smere. „To už mal urobiť veľmi dávno a neviem, na čo čaká,“ myslí si o jeho sťahovaní z Bonaparte europoslankyňa Monika Smolková. Pritakáva aj súčasný premiér Peter Pellegrini, on by vraj v takom byte nebýval a je škoda, že Fico sa nepresťahoval skôr.  Expremiér si s manželkou a so synom Michalom prenajímali obrovský byt s terasou, s rozlohou vyše 400 štvorcových metrov, už od roku 2012. Po tom, čo súd nariadil prepadnutie majetku odsúdeného podnikateľa Bašternáka, sa Fico bude musieť vysťahovať. Po siedmich rokoch v podnájme na bratislavskom hradnom vŕšku si vyrieši dlhoročný bytový problém. Špekulácie, či nemá záujem odkúpiť byt v dražbe, expremiér odmieta.

Fico čelil kritike nielen pre protiprávne správanie majiteľa bytu, špekulovalo sa aj o tom, z čoho luxusný apartmán platí. Mesačná suma podľa medializovaných informácií mala byť 2 650 eur mesačne plus 200 eur ako záloha za energie. Po­dľa jedných to bolo málo a vnímali to ako úplatok. Iní zas poukazovali na to, kde na platby bytu, ktoré predstavujú asi 80 percent jeho príjmov, vlastne berie.
A tak - ako často predtým - ho podržala jeho manželka Svetlana. Fico sa nikdy netajil tým, že v ich domácnosti drží kasu jeho žena, odborníčka na občianske právo. Pamätníci si isto spomenú na luxusné hodinky za 20-tisíc eur na ruke sociálneho demokrata. Áno, aj tie mu údajne kúpila jeho milujúca manželka.

Známe sídlo Bonaparte: Ficovci v ňom bývajú už sedem rokov. Kritizujú ich za to, že majiteľom ich bytu je daňový podvodník Ladislav Bašternák.
Známe sídlo Bonaparte: Ficovci v ňom bývajú už sedem rokov. Kritizujú ich za to, že majiteľom ich bytu je daňový podvodník Ladislav Bašternák.
Zdroj: MATEJ KALINA

Morálna autorita?

Nenápadné útle žieňa stálo po jeho boku vždy, keď to najviac potreboval. Ficovci sa zoznámili ešte počas štúdia práva, jeho napokon zlákala politika, manželka Svetlana ostala verná akademickej pôde. Štíhla brunetka si vybudovala úspešnú kariéru na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Dnes už má Fico doma novopečenú profesorku, ktorá by pre svojich študentov mala byť morálnym vzorom. Ako sa na jej dlhoročný pobyt v byte daňového podvodníka pozerajú jej kolegovia právnici? „Ak zamestnanec Právnickej fakulty UK nepodá žiadosť o ubytovanie v ubytovacom zariadení Univerzity Komenského v Bratislave, zabezpečovanie bývania zamestnancov je čisto ich súk­romná záležitosť,“ odvetil na našu otázku dekan právnickej fakulty Eduard Burda. „Z právneho hľadiska nájomca zodpovedá za včasné platenie nájomného a za šetrné užívanie predmetu nájmu. Nájomca nezodpovedá za prípadnú trestnú činnosť prenajímateľa. Zásadu individuálnej trestnej zodpovednosti uznávajú všetky demokratické štáty sveta,“ obhajoval kolegyňu Ficovú docent práva Burda. Nuž, nikto predsa pani Ficovú neobviňuje za trestnú činnosť páchanú Bašternákom. Otázka smerovala k tomu, či fakt, že žije pod strechou daňového podvodníka, nemá vplyv na jej morálnu bezúhonnosť.

Obeť či ignorant?

Reakcia dekana fakulty podčiarkuje jej dlhoročný imidž príjemnej nekonfliktnej ženy, ktorá zrejme trpí medializáciou manžela, napriek tomu pri ňom neochvejne stojí. V roku 2014 spolu vhodili do volebnej urny hlasovacie lístky pri voľbe hlavy štátu, o ktorú sa neúspešne uchádzal aj Robert Fico. O rok stála pred médiami na nádvorí Úradu vlády s nešťastným pohľadom upretým na svojho zákonitého, ktorý zachytili fotografi, a opäť vzbudila dojem chuderky. Spoločne vtedy čelili obvineniam Igora Matoviča, ktorý tvrdil, že majú peniaze na Belize. Svetlana len stála a nepovedala nič. Dojemné sú aj zábery na športujúcich manželov na bratislavskej hrádzi, bola mu nablízku, aj keď bol v apríli 2016 hospitalizovaný s vážnymi problémami srdca. Napokon prišlo dlhé leto a pred bytom premiéra a jeho rodiny v komplexe Bonaparte protestovali každý pondelok stovky ľudí. Počas jedného z protestov sa v okne objavila Svetlana Ficová, ktorá protestujúcim a prítomným médiám dokonca zakývala. Či to bolo z jej strany vhodné? No podľa viacerých to bolo lepšie, ako keď Paroubková vystavila médiám na obdiv manželove trenky.

Známe sídlo Bonaparte: Ficovci v ňom bývajú už sedem rokov. Kritizujú ich za to, že majiteľom ich bytu je daňový podvodník Ladislav Bašternák.
Známe sídlo Bonaparte: Ficovci v ňom bývajú už sedem rokov. Kritizujú ich za to, že majiteľom ich bytu je daňový podvodník Ladislav Bašternák.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Podnikateľka aj advokátka

Navonok krehká žena je zjavne veľmi šikovná právnička. Dosiahla najvyšší možný titul vo svojom odbore, roky pôsobila v advokácii či dokonca podnikala. Pred niekoľkými rokmi napríklad v stavebníctve. Ako šéfka dozornej rady akciovej spoločnosti R. F. Development si robila plány na výstavbu bytov v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Poslanci miestneho zastupiteľstva však projekt v marci 2004 zablokovali. Jej ambície však nie - otvorila si advokátsku kanceláriu v Bratislave na Šafárikovom námestí, priamo oproti právnickej fakulte. Či je ako advokátka aj aktívna, známe nie je, koncipientov však zapísaných nemá.

Rodená Žilinčanka sa väčšine oficialít spojených s manželovou funkciou úspešne vyhýba, na rozdiel od politika, ktorý sa rád prezentuje trebárs vlastnými videami. Jeho kariéru ani ženy v jeho blízkosti komentovať nemieni. „Keď sa chce manžel zviditeľňovať, nech to robí, ja som iná a nebudem mu v tom pomáhať,“povedala dávnejšie na margo informácií súvisiacich so vzťahom Fica a jeho spolupracovníčky. 

Nikdy nekomentovala premiérove asistentky, ani toľko omieľanú štátnu radkyňu Máriu Troškovú. Brunetka z Púchova, mladšia o vyše dvadsať rokov, jej zjavne nestála za reč. Zvládla aj vášnivú rozlúčku svojho muža s advokátkou Zuzanou Kupcovou či zábery, ako sa v aute lúči so svojou sekretárkou Janou Halászovou. Nikdy sa ani neoborila na paparacov, ktorí mapovali každý jej krok po boku smeráckeho politika. No takisto sa ni­kdy nevyjadrila k ich bývaniu. Oslovili sme ju a otázku poslali na jej pracovný mail, do uzávierky nám však neodpovedala. Vo vzduchu stále visí otázka: Prečo manželia Ficovci roky žili v byte daňového podvodníka a radšej čelili kritike?

Pred rokom: Z docentky práva sa stala pani profesorka.
Pred rokom: Z docentky práva sa stala pani profesorka.
Zdroj: TASR

„Každý, kto sa domnieva, že niektorý advokát porušuje svoje povinnosti alebo advokátske predpisy, môže sa so sťažnosťou obrátiť na Slovenskú advokátsku komoru, ktorá ju prešetrí,“ takto nekonkrétne na otázku PLUS 7 DNÍ reagovala hovorkyňa Alexandra Donevová. Odpoveď na zásadnú otázku, či dcéra vplyvného právnika Jaromíra Svobodu, svojho času podpredsedu Najvyššieho súdu ČSSR, svojím dlhoročným pobytom v Bašternákovom byte neporušila etický kódex advokátov, sme sa nedozvedeli. Advokátsky poriadok podľa Donevovej hovorí, že advokát sa prezentuje kvalitným výkonom povolania a je pri výkone povolania aj mimo neho povinný zachovávať vážnosť a dôstojnosť, ktorú si vyžaduje postavenie advokáta. Či došlo k porušeniu etického kódexu, však zatiaľ nevieme. „V tomto prípade asi treba uprednostniť rodinný život pred tým, že ona je advokátka. Svetlana Ficová sa nedobrovoľne vezie, stala sa pasívnym prvkom a je na Ficovi, aby problém riešil, už len preto, aby jeho manželka nebola atakovaná takýmito otázkami,“ obhajuje zákonitú manželku expremiéra politológ Ján Baránek.