Odpykal si len tretinu trestu určeného súdom a už môže byť podmienečne prepustený. Reč je o bývalom veľkopodnikateľovi a privatizérovi Jozefovi Majskom. Útočisko totiž našiel v Česku, kde sú zákony oveľa mäkšie ako na Slovensku. Navyše sa ukázalo, že aj doma sme na Majského krátki. Mnohé z nehnuteľností či firiem, ktorými kedysi disponoval, majú jeho deti. A jemu dokonca ostala vila v centre Bratislavy.

Z vrcholu na dno

Jozef Majský sa v 90. rokoch minulého storočia pohyboval medzi smotánkou. Stal sa známym privatizérom. „Nechcel som, aby sa moje deti alebo vnuci na mňa niekedy obrátili s výčitkou, kde som bol, keď sa rozdával národný majetok,“ povedal kedysi médiám, prečo sa pustil do privatizácie.

Na tej zarobil a mohol financovať svoj nákladný luxusný život. Objavoval sa na večierkoch plných celebrít a politikov, ktorí sa s ním radi odfotili. Umne podporoval politické strany, najskôr Mečiarovo HZDS a potom Schusterovu SOP. Jeho manželka Diana Dubovská bola poslankyňou tejto strany.

Podnikanie mu však asi nestačilo a stal sa aktérom jednej z najväčších káuz Slovenska. Nie je síce zodpovedný za to, že nebankovky BMG a Horizont obrali klientov o peniaze, no súd ho uznal za vinného z ich vytunelovania. Okradnutí klienti tak stratili posledné šance na to, aby niečo z investovaných peňazí získali. Majský s komplicmi nechali v kufríkoch vyniesť zo zavretých pobočiek desiatky miliónov korún.

Ako dôkaz na súde poslúžila nahrávka, kde hovorí šéfovi nebankovky Vladimírovi Frunimu: „Tvoje už neni nič, chápeš?“

Majského sa podarilo odsúdiť až o osemnásť rokov od vznesenia obvinenia. Vlani v lete mu naparili deväťročný trest. Vtedy sa už Majský zdržiaval v Česku, podarilo sa mu tam získať občianstvo. Podľa rodiny potreboval tamojšiu lekársku starostlivosť, no Najvyšší súd SR vyhodnotil tento Majského manéver ako útek pred slovenskými zákonmi.

Za tunelovanie nebankoviek Jozef Majský sedí v českej base.

Nemajetný

Okrem pobytu vo väzení nedostal Majský žiadny iný trest. Nemusel zaplatiť ani jediný cent a majetok rodiny Majských sa vôbec nezmenšil. Oficiálne bol totiž Jozef Majský označený za nemajetného dôchodcu. A to napriek tomu, že stále vlastní vilu pod Slavínom, čo je luxusná časť Bratislavy, známa aj tým, že v nej sídlia mnohé veľvyslanectvá.

Ako môže byť vlastník vily považovaný za nemajetného? V čase súdneho konania bola budova predmetom exekúcie a zákony, ktorými sa súd riadil, boli iné ako dnes.

„Ak napríklad mal len tú budovu, ktorá bola exekučne blokovaná a patrila obžalovanému ako fyzickej osobe, mohol to súd vyhodnotiť tak, že nie je nutné vo vzťahu k nej ukladať trest prepadnutia majetku, lebo z jej predaja by mali byť prednostne uspokojení veritelia cez exekúcie. Ak v čase ukladania trestu prepadnutia veci už bol prepísaný jeho celý majetok na deti, tak trestný súd nemal možnosť uložiť takýto trest. To bola vtedajšia úprava,“ vysvetlil rozhodnutie súdu pre Hospodárske noviny sudca Peter Šamko.

Budova napriek exekúcii zostala vo vlastníctve Majského a ak ho tento týždeň z väzenia prepustia, pokojne v nej môže bývať alebo ju predať a peniaze si užiť.

Do práce vrtuľníkom

Ostatný biznis a majetky medzičasom prešli na Majského deti. Tie sa nerušene venujú podnikaniu a nemuseli príliš zľaviť ani z vysokého životného štandardu nastaveného vďaka tatkovi.

Erik a Eva figurujú podľa obchodného registra v trinástich a Jozef mladší v sedemnástich firmách. Rodine patrí rozsiahly priemyselný park v Bánovciach nad Bebravou, kam Majského syn Jozef lieta z Bratislavy vrtuľníkom, ako aj časť priemyselného parku v Trnave a areál v Petržalke. Najvýkonnejšia z firiem klanu Majských KORD Sipox dosiahla za rok 2019 zisk 2,45 milióna eur. Súrodenci Majskí sú v dozornej rade tejto akciovky.

Jednou z úspešných firiem z impéria Majských je aj slovenská zbrojovka Tanax Trucks, kedysi vystupujúca pod názvom Tatra Sipox Trading. Tanax Trucks dodávala armáde nákladné vozidlá. Neuspela však v dodávke o podvozok na húfnice Zuzana 2 a súťaž napadla.

„Pracovali sme roky na vývoji podvozka, investovali sme do toho naše know-how a nemalé prostriedky. Bez našej spoločnosti a našich ľudí by Zuzana 2 ne­existovala. Tatra s tým nemala nič spoločné, dodávala iba motor, ale natlačili ju tam,“ narážal Majský na to, že víťaz súťaže MSM Martin zastupuje Tatru na Slovensku.

Dodal, že výsledky výskumu podvozka vraj patria jeho firme. O tej ako o spoluvývojárovi Zuzany 2 písal aj časopis ministerstva Obrana.

Záľuba v autách

Väčšina príjmov plynie rodinnému klanu z prenájmu rôznych nehnuteľností. Na biznis mala Eva Majská nabehnuté aj s Marianom Kočnerom, krstným otcom jej syna. Podľa ich čulej „threemovej“ komunikácie si robili chúťky na štátne peniaze od nemocnice ministerstva vnútra. Z jednej strany špitála na Cintorínskej ulici patrila budova Majským, z druhej strany Kočnerovi, ktorý ju získal podozrivým spôsobom v konkurze.

Rovnako ako Jozef Majský starší majú jeho deti vášnivý vzťah k drahým autám. Eva jazdila na luxusnom bavoráku, Jozef junior zase na červenom Porsche 911 Targa 4 GTS, ktorého cena sa len začína na sume 150-tisíc eur.

Eva a Erik žijú v neďalekých uliciach v rozľahlých niekoľkoposchodových mezonetoch. Majského mladšiemu synovi Erikovi v súčasnosti patrí na papieri aj horská hacienda v Obyciach. Išlo o srdcovku Majského staršieho. V sídle obkolesenom cirkevnými lesmi trávieval polovicu týždňa a svojho času tam choval divé šelmy. Na pozemku sa nachádzala aj hájovňa patriaca štátnym lesom. Už na začiatku tisícročia areál strážili kamery a pohybové senzory.

Kamarátka s Darou

Ešte v lete, keď Majský ležal na klinike v Česku, sa jeho dcéra Eva pochválila priateľom na sociálnej sieti fotografiou Prahy. Jediný, kto jej správu komentoval, bola speváčka Dara Rolins. „Moja Evička,“ napísala a pridala srdiečko.

Viac FOTO Majského, keď si užíval luxus v GALÉRII >>

Koncom augusta sa dámy stretli, spoločne sa vyfotografovali, ale záberom sa pochválila iba Majská. U Rolins by ste túto snímku hľadali márne. Keď sme vtedy chceli vedieť, aký je ich vzťah, speváčkin manažér Zdeněk Novotný nám odkázal: „Evička je jej blízka kamarátka. To je všetko, čo vám k tomu môžem povedať.“

Prečítajte si tiež: