Kričia po sebe, hádajú sa, trieskajú dverami, rušia si navzájom rozhodnutia, robia chyby v nariadeniach. No a mesto či obec stagnuje. Nielen vo Fekišovciach sa poslanci so starostkou nevedia vystáť. Čo stojí občanov boj medzi politikmi v samosprávach? Staré socialistické kreslá, zaujímavý strop akoby vystrihnutý z časopisu o dobovej architektúre, na stoloch tanieriky s pagáčmi a minerálky.

V sále mestského zastupiteľstva sa pomaly zbierajú poslanci. Niektorí v oblekoch a kravatách, iní prišli nahodení ležérnejšie. Pozdravy, vtipy, priateľské podania rúk. Na prvý pohľad to nevyzerá, že by v Galante vládla na radnici vojna.

Galanta, víťaz veta

Do tohto 15-tisícového mesta sme sa prišli pozrieť na hádky. V minulom volebnom období boli v tejto miestnosti zrejme na dennom poriadku. Transparency Slovensko zrátalo, že primátor vetoval 73 uznesení zastupiteľstva. Viac ako polovicu na revanš prelomili poslanci. V predposledný januárový štvrtok majú na programe najpálčivejšiu tému posledných rokov. Rekonštrukcia kúpaliska Galandia sa nehýbala. Hlavne pre nezhody. Sadáme si medzi hŕstku občanov, ktorí možno, podobne ako my, očakávajú divadlo hodné Fekišoviec. Alebo minimálne handrkovanie a pár vtipných šplechov. Aby bolo jasné, že politika samospráv nezaostáva za tou vysokou, parlamentnou.

Tajné hlasovania

Na programe dňa najpálčivejší bod minulého obdobia. Oprava schátraného termálneho kúpaliska Galandia, ktoré zatvorili v decembri 2015, vyvolávala vášne. Kto môže za jeho dezolátny stav? Rekonštruovať všetko alebo vymeniť len tobogany? Čo s narušenou statikou? Aké je najlepšie, najrýchlejšie a najhospodárnejšie riešenie? „Poslanci sa s primátorom chytili pri všetkom,“ zasväcuje nás do problémov pár starších občanov. „Diváci“ nezaberajú viac ako 10 miest z vyše 200, ktoré sú v zasadačke k dispozícii. „Jeden na druhého často kričali, aj osobné veci si vykrikujú. Nepatrí sa to,“ zdôveruje sa Galanťanka Rozália Hanusová. Všetkých poslancov pozná podľa mena a vraj voči nej boli vždy nápomocní, hoci k sebe navzájom nie sú vždy slušní. Krivé slovo nemôže povedať vraj ani na primátora. Len keby sa k sebe navzájom vedeli správať, povzdychne si. Sympatická dôchodkyňa nevynechá skoro žiadne zasadnutie.

Fekišovce: Kontroverzné video zo zasadnutia starostky s poslancami sa stalo virálnym.
Fekišovce: Kontroverzné video zo zasadnutia starostky s poslancami sa stalo virálnym.
Zdroj: Matej Kalina

Ozývajú sa prokurátori aj kontrolóri

Nielen opravy, ale aj vydávanie mestských novín, personálne nominácie do dozorných rád, mestských podnikov alebo na funkcie na školách, územné plány, prevody pozemkov, vyznamenania, úvery. Konflikty medzi poslancami a primátormi či starostami, môžu mestá ochromiť. Nejde len o hádky a zlú atmosféru medzi volenými orgánmi samospráv, často sa vo fungovaní našich obcí nájdu aj veľké chyby. Ani vzdelanosť primátorov a poslancov či ich skúsenosti vo funkciách nevedia zabezpečiť dobrú úroveň tvorby legislatívy v samosprávach. Ak uznesenie nie je v súlade so zákonom, okrem primátorovho veta existuje ďalší nápravný prostriedok – protest prokurátora. „Výhradami prokurátorov k porušeniu zákonov sa muselo zaoberať až 95 percent samospráv z našej štúdie,“ konštatuje Michal Piško z Transparency. V tejto kategórii si prvenstvo ukradlo Partizánske, za ním boli vysoko v rebríčku Zlaté Moravce a Dolný Kubín. Prokurátori našli chyby v nariadeniach o podmienkach držania psov, v prevádzkových poriadkoch pohrebísk, o čistote vzduchu či deratizácii.

Tak­že boli chybne vypracované práve materiály, ktorých výkon dennodenne ovplyvňuje život každého občana. A keďže museli, kompetentní opravovali. V Galante kúpalisko, v Partizánskom vlastné, zle vypracované, všeobecne záväzné nariadenia. „Museli zriadiť špeciálnu komisiu pre územnú legislatívu,“konštatuje neziskovka. Podobne, ako to vidíme na ministerstvách, ani v obciach sa často neskúma, kto je za chybu zodpovedný. Hoci k opravám príde možno skôr ako v rezortných opachách. Problémy našiel aj Najvyšší kontrolný úrad. Nesprávne vedené účtovníctvo a chaos okolo evidencie majetku a pozemkov sa vyskytovali v ich kontrolách pomerne často.

Aktívna: Pani Rozália chodí na zasadnutie poslancov s primátorom, kedy len môže. Hádky sa jej nepáčia.
Aktívna: Pani Rozália chodí na zasadnutie poslancov s primátorom, kedy len môže. Hádky sa jej nepáčia.
Zdroj: Matej Kalina

Fekišovce naopak?

„Z vyše 800 uznesení, ktoré sme mali, som vetoval len také uznesenia, ktoré boli v rozpore so zákonom alebo nevýhodné pre mesto,“ dušuje sa galantský primátor Peter Paška. Prelomené veto sa jeho radnica vraj snažila nevykonávať, lebo rozhodnutia stále považovala za nevýhodné. Priznáva, že mesto takýto stav brzdil. „Video z Fekišoviec som videl, ale netúžil som ho dopozerať. Bola tam kopa pochybení a nie práve najvhodnejšieho správania,“ vraví. „Keby ste sem chodili v minulom volebnom období, zažili by ste tu iné veci. Podobné, ale v opačnom garde,“ dodal.

Jeden z najsilnejších hlasov opozície voči Paškovi, poslanec Peter Závodský, ktorý v zastupiteľstve sedí stále, vraví, že poslanci si len robili svoju prácu. „Stále si myslím, že čo sme schválili, bolo správne. S pánom primátorom máme diametrálne odlišné názory na to, čo je správne a ako mesto viesť,“ opisuje, z čoho nezhody pramenia. „Chod mesta to brzdí, áno, ale legislatívna smotánka tejto republiky by sa už mohla pozrieť na deravý zákon o obecnom zriadení,“ dodal.

Svitá na lepšie časy

Januárové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Galante trvalo skoro dve hodiny. Čas naťahovali poslanci, keď žiadali tajnú voľbu pri voľbe členov dozornej rady kúpaliska aj pri voľbe správcu. Nakoniec sa to, čo sa naťahovalo tri roky, podarilo. Stavebné práce v areáli sa môžu v blízkom období spustiť. Bolo načase, ak koncom roka kúpalisko opäť neotvoria, budú musieť vrátiť ministerstvu hospodárstva tučné milióny. Najdrsnejším vyjadrením, ktoré sme počas rokovania začuli, vyšlo z úst poslanca za SMK Lászlóa Biróa. „Pán primátor v minulom období odvolával, ako chcel, tak nech aj teraz,“ kritizoval bez zvýšenia hlasu. No a primátor dúfa v obmenu takmer polovice zastupiteľstva, že aj pre jeho vzťahy s poslancami nastanú v najbližších rokoch lepšie časy. „V minulom volebnom období sme tu nemali zákopovú, ale otvorenú vojnu. Mali sme zastupiteľstvá, ktoré trvali do druhej v noci, a väčšinu času prebiehala brutálna slovná prestrelka. Dnes ste videli, že to prebehlo elegantne, a verím, že sa nebude opakovať to, čo sme zažívali v minulom volebnom období,“ povedal na konci dňa po tom, ako odklepol pomyselným primátorským kladivkom.

Radnice s najčastejším vetovaním primátora 2014 - 2018
Radnice s najčastejším vetovaním primátora 2014 - 2018
Zdroj: Plus 7 dní
Najviac protestov prokurátora 2014 - 2018
Najviac protestov prokurátora 2014 - 2018
Zdroj: Plus 7 dní