Tip na článok
Takto sa Marion Bartoliová menila v posledných rokoch.

Cibulkovej veľkú kamarátku partner takmer utýral na smrť. Toto je odkaz slávnej tenistky

Wimbledonská víťazka Marion Bartoliová si prešla peklom. Psychické týranie, ktoré ju priviedlo až ku chorobe, sa rozhodla vyrozprávať.

Galéria k článku (27 fotografií )
TORONTO, ON - AUGUST 07:  Marion Bartoli of France celebrates her 6-3, 6-0 victory over Lauren Davis of the USA on day three of the Rogers Cup Toronto at Rexall Centre at York University on August 7, 2013 in Toronto, Ontario, Canada.  (Photo by Andy Lyons/Getty Images)
EDITORIAL USE ONLY. NO MERCHANDISING
/Marion Bartoli
'This Morning' TV show, London, UK - 07 Jul 2016
Once criticised for being too curvy, Marion Bartoli stood up to her critics and not only took home the Wimbledon title, but forged a successful fashion career after she walked away from the tennis courts.

In recent weeks however, she has faced a fresh battle, after losing three stone due to what she describes as a mystery illness which she contracted in India. She claims the illness makes it impossible for her body to tolerate any food, consequently her weight continues to plummet.

Now scarily thin at just over seven stone, Marion is terrified that the illness may make her dangerously ill. The former tennis champion joins us exclusively on This Morning sofa to tell us what the future may hold., Image: 293480607, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY. NO MERCHANDISING, Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Shutterstock
LONDON, ENGLAND - JULY 06:  Marion Bartoli of France poses with the Venus Rosewater Dish trophy after her victory in the Ladies' Singles final match against Sabine Lisicki of Germany on day twelve of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 6, 2013 in London, England.  (Photo by Dennis Grombkowski/Getty Images)

„Nechala som sa zničiť,“ píše na titulke denník L´Équipe. Sú to slová wimbledonskej víťazky z roku 2013, Francúzsky Marion Bartoli. Pamätáte si ju? Taká typická tenistka, silná, trochu zavalitá, usmievavá, hrdá. No a po víťazstve na anglických trávnikoch z kurtov zmizla kvôli zraneniu ramena.

Pád na dno

Potom sa v médiách začali objavovať fotografie pochudnutej Bartoli. A to až také, ktoré začali znepokojovať nielen jej fanúšikov, ale aj športových komentátorov. Tvár jej zostarla, vyzerala na nepoznanie. V lete 2016 pre chorobu, údajne vírus, ktorý chytila v Indii, neprišla na svadbu svojej veľkej kamarátky Dominiky Cibulkovej.

Už počas choroby pracovala Bartoliová ako expertka pre športovú televíziu.
Už počas choroby pracovala Bartoliová ako expertka pre športovú televíziu.
Foto: Facebook

Dnes prišlo vysvetlenie, z ktorého mrazí. Marion Bartoli priznala, že „choroba“ bola len časť utrpenia, ktoré v tom čase prežívala. Denníku rozpovedala psychické týranie bývalého partnera, ktoré ju dohnalo na dno. Prelomila tak tabu v športe. Ktovie, možno jej v rozhodnutí rozpovedať svoju cestu od šťastia na dno, pomohla aféra amerického producenta Wiensteina, vďaka ktorej našli odvahu rozprávať mnohé ženy.

„Keď som skončila kariéru, bola som jednou z najšťastnejších ľudí na svete. Mala som takú radosť zo života. Potom som v roku 2014 stretla svojho bývalého frajera a on mi každý deň hovoril, že som tlstá. Každý jeden deň. On dokázal uhasiť všetku radosť,“ spomína si Marion Bartoli na začiatok konca.

Bol to magor

„Nechala som sa zničiť niekým a nemyslela som si, že je to vôbec možné,“ rozpráva o problémoch, ktoré vzišli z veľmi komplikovaného partnerského vzťahu. Začalo to rečami o tom, aká je tučná, pokračovalo psychickým týraním nielen o váhe, ale aj o celkovom vzhľade.

Bartoliovej trvalo dlho, kým si v zamilovanosti uvedomila, že randí s magorom, ako svojho dnes už bývalého priateľa nazýva. „Keď sme išli po ulici, stále sa otáčal za inými ženami a hovoril, videla si aká je štíhla a krásna?,“ zverila sa novinám tenistka. A tak chudla, chudla, a chudla každým dňom viac. A potom v Indii chytilo jej vyšťavené telo vírus.

Nevedela som, či budem žiť

„Už som nemohla nič prehltnúť. Keď som si išla ľahnúť, nevedela som, či budem na druhý deň ešte nažive,“ opísala Bartoli, ako sa dostala do situácie, o ktorej si myslela, že jej nikdy nebude hroziť. A pritom, cesta k anorexii, ako ju rozpráva, je rovnaká, akou si prejdú mnohé mladé ženy a dievčatá. Spočiatku nejasná, neuvedomelá a na konci taká zničujúca. Príbeh šampiónky, silnej, pevnej, hrdej, sebavedomej, dokazuje, že sa môže prihodiť každej z nás.

To, čo a ako sa stalo, je v podstate banálne. Ale stále to mnohých šokuje. Bartoli rozpráva svoju cestu do a z žumpy, v ktorej sa ocitla, otvorene, bez servítky pred ústami, bez strachu a s veľkou dávkou sebakritiky. Dnes je zdravá, hoci jej tvár zostáva navždy poznačená. Dokonca chystá návrat na kurty.

V roku 2014 prišla Bartoliová na Slovensko a prezentovala DOmčinu kolekciu oblečenia.
V roku 2014 prišla Bartoliová na Slovensko a prezentovala DOmčinu kolekciu oblečenia.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Cibulková: Bol to smutný pohľad

A čo hovorí na toto „odhalenie“ súkromia kamarátka Marion Bartoli, slovenská tenistka Dominika Cibulková? „S Marion som v kontakte stále aj od jej skončenia kariéry, často sa spolu rozprávame a rozoberáme veci hlavne na turnajoch,“ prezradila pre PLUS 7 DNÍ. „Je to veľmi dobré dievča a keď sa trápila, tak to bol veľmi smutný pohlaď, tým ,že sa z toho dostala len ukázala, aká je silná,“ dodala.

A návrat Francúzsky na kurty? Cibulková si myslí, že bude veľmi ťažký. „Ale je to jej cesta ako sa so všetkým vysporiadať a ja jej určite držím palce,“ odkazuje Slovenka.

VIDEO Plus 7 Dní