Každá hrala inú rolu, ale všetky boli výrazné. Hoci političiek je na Slovensku ako šafranu, štyri dámy sú minimálne tak známe ako ich mužškí kolegovia. Reč je o líderke vládnej strany Za ľudí Veronike Remišovej, najlepšie hodnotenej ministerke, Márii Kolíkovej, tiež z tejto strany, o Jane Bittó Cigánikovej zo SaS-ky a samozrejme o veľkej hráčke uplynulej vládnej krízy, o prezidentke.

FOTOGRAFIE najmocnejších slovenských političiek a analytičky z Univerzity Komenského Anety Világi si pozrite v GALÉRII.

Tá vyzvala Igora Matoviča na demisiu, pohnevala si poslancov OĽaNO, zavážila pri rokovaniach no a jej prejavy počas podávania demisií tiež rezonovali. Pokojná osobnosť kontrastovala so silnými odkazmi. Vytŕča teda hlava štátu nad ostatné političky? Aneta Világi z katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave si to nemyslím. "Neviem či by som pôsobenie prezidentky počas tejto krízy nazvala vytŕčaním nad ostatnými kolegyňami. Zuzana Čaputová je v tomto prípade kolegyňou Veroniky Remišovej či Márie Kolíkovej len v tom zmysle, že sú súčasťou exekutívnych orgánov. Ich postavenie a kompetencie sú však odlišné a to malo dopad aj na to, čo mohli či mali robiť počas krízy," hovorí.

Na snímke politologička Aneta Világi.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

"Zatiaľ čo ministerky a líderka Za ľudí boli priamo účastné na konflikte a boli zodpovedné za jeho riešenie, prezidentka mohla vystupovať v roli pozorovateľky, prípadne inhibítorky riešení. Jej postavenie bolo oveľa konfortnejšie. Zaujímavé bude sledovať ako sa „do hry“ zapojí teraz, keď ústavné zvyklosti jej viac kompetencií, väčšiu moc priamo ovplyvňovať chod vecí  a zloženie novej vlády umožia až teraz," povedala politologička.

Čo si myslí o vystupovaní Márie Kolíkovej? Hodnotí razantnosť Jany Bittó Cigánikovej pozitívne alebo škodlivo? Ktorá z najvýraznejších žien slovenskej politiky si v uplynulom mesiaci pošramotila povesť najviac? ODPOVEDE na tieto otázky si pozrite vo VIDEOROZHOVORE.