Tip na článok
Vladko Weiss

Čistý deň za 3 centy, 50 eur za šoférovanie pod Vladkovým zadkom a vykopnutí novinári. Taký to bol týždeň!

Uplynulý týždeň na Slovensku podľa Plus 7 dní.

Galéria k článku (14 fotografií )
Simona z kauzy Čistý deň.
Stredisko Čistý deň v Galante.
Peter Tománek: Riaditeľa resocializačného strediska Čistý deň.

Za pár šupov

Dianie okolo hádam najznámejšieho resocializačného zariadenia na Slovensku akoby nemalo konca. Je to vyše mesiaca, čo sociálny minister Ján Richter konečne ohlásil, že predsa len tomuto stredisku, kde zamestnanec podľa obvinenia polície sexuálne zneužil zverenkyňu, zruší akreditáciu, a už sa vynorila ďalšia pikoška. Týždenník Trend totiž zistil, že manželia Tománkovci, prevádzkovatelia Čistého dňa, môžu veľmi lacno prísť k domu a pozemku v Galante. Teda presne k tým nehnuteľostiam, kde prevádzkovali zariadenie. Lebo ešte kedysi dávno, asi pred dvanástimi rokmi, podpísala Zuzana Tománková, vtedy ešte Miková, zmluvu o budúcej kúpnej zmluve s trnavskou župou, v ktorej stojí čierne na bielom, že Tománkovci si za istých podmienok môžu nehnuteľnosti odkúpiť za neuveriteľné tri centy. No nekúpte to!

Zuzana Tománková
Zuzana Tománková
Foto: tasr

Vladkov trest

Najväčším výsmechom uplynulých dní bola iste informácia denníka Pravda o krutom postihu nášho futbalového reprezentanta, ktorému ktovie prečo národ ináč nepovie ako Vladko Weiss. Ten jedného dňa nad ránom vlani na jeseň, keď sa vracal zo žúrky, natlačil do svojho luxusného vozidla ďalších trinásť ľudí a s týmto vzácnym nákladom sa vybral v dobrej nálade brázdiť bratislavské cesty. Ako na truc zastavila Weissovo auto policajná hliadka, ktorá ani veriť nechcela, koľkože to dobrých duší sa do päťmiestneho vozidla zmestí. Jeho majiteľ skončil za mrežami, pretože sa odmietol podrobiť dychovej skúške. Tvrdil totiž, že auto šoféroval jeho kamarát. Nuž a dnes je úplne jasné, že zodpovedný Vladko určite neklamal. Po dlhom skúmaní to zistili naše orgány, ktoré prišli aj na to, že futbalista počas jazdy len sedel vodičovi na kolenách. A tak Weissovho kamaráta za nezodpovednú jazdu potrestali pokutou vo výške 50 eur.

Vladko Weiss
Vladko Weiss
Foto: Martin Domok

Upratovanie v RTVS

Nová metla začala naplno zametať. Jaroslav Rezník, ktorý pri júnovej voľbe generálneho riaditeľa našej verejnoprávnej telky a rozhlasu najviac očaril poslancov Národnej rady, vymieňa ľudí na ďalších dôležitých postoch. No a tím, ktorý do RTVS pritiahol exšéf Václav Mika, sa otriasol v základoch. Známeho riaditeľa sekcie spravodajstva, športu a publicistiky Lukáša Dika nahradí vo funkcii doterajší pracovník tlačového oddelenia ministerstva hospodárstva Juraj Rybanský, nuž a exhovorca nastúpi aj na post vedúceho odboru televízneho spravodajstva. Stane sa ním Boris Chmel, ktorý dlhé roky rečnil za záchranárov. A národ sa už teraz môže tešiť, že priestor v RTVS konečne dostanú aj kotlebovci. Lebo ich predstavitelia po víťazstve Rezníka netajili svoju radosť, dúfajúc, že dôležité verejnoprávne médiá ich začnú konečne brať vážne.

Jaroslav Rezník
Jaroslav Rezník
Foto: MATEJ JANKOVIC

Zlatá definitíva

Žiadna firma so sídlom na Cypre naše zlato ťažiť nebude! Taký je konečný verdikt Hlavného banského úradu v Banskej Štiavnici, ktorý spečatil dlhoročný boj obyvateľov mesta Detva a obce Dúbrava za ochranu životného prostredia a domáceho prírodného bohatstva. Ten sa začal ešte v roku 2011, keď cyperská spoločnosť Eastern Mediterranean Resources predstavila svoj zámer ťažiť zlato pri Detve v lokalite Biely vrch. Tamojším ľuďom sa to vôbec nepáčilo, a tak sa obrátili na kompetentné úrady, ktoré však nie a nie vyrieknuť konečné stanovisko. Nariadiť im to musel až súd. A tak konečne rozhodli, že žiadny dobývací priestor nepovolia.

Protestné zhromaždenie v Detve proti plánovanej ťažbe zlata v neďalekej lokalite Biely vrch.
Protestné zhromaždenie v Detve proti plánovanej ťažbe zlata v neďalekej lokalite Biely vrch.
Foto: TASR

Smutné udalosti

Nešťastná smrť mladíka, ktorého zavalil múr, a potom nehoda s naozaj tragickými následkami. Aj taká je bilancia posledných dní poznačená veterným počasím a dianím na slovenských cestách. Najskôr verejnosť šokovalo úmrtie 17-ročného chlapca z obce v okrese Nové Zámky, ktorého počas vykonávania malej potreby zavalil múr. Ten nevydržal nápor silného vetra. O niekoľko dní neskôr mnohí neudržali slzy pri správe o tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala pri Šahách. Po zrážke osobného auta s poľským autobusom na ceste vyhasli životy štyroch členov jednej rodiny. Išlo o celú posádku vozidla, ktoré náhle vošlo do protismeru. Sedel v ňom mladý manželský pár a ich deti vo veku tri a päť rokov.

Múr zavalil mladíka.
Múr zavalil mladíka.
Foto: Jozef Uhlárik
Múr zabil chlapca.
Múr zabil chlapca.
Foto: Facebook
VIDEO Plus 7 Dní