Ja nehovorím, že komunikácia neexistovala, hovorím, že bola menená a doplnená v niektorých častiach. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu, ktorý pojednáva vraždu novinára Jána Kuciaka, to uviedol obžalovaný Marian K. na margo jeho správ z aplikácie Threema. Spoluobžalovaná Alena Zs. tvrdí, že niektoré správy chýbajú a komunikácia je vytrhnutá z kontextu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Turan číta v utorok dopoludnia komunikáciu medzi Marianom K. a Alenou Zs. z Threemy, ktorá má v šifrách dokazovať ich podiel na vražde novinára. Vyberá pasáže, ku ktorým sa postupne vyjadrujú obžalovaní.

"Riešiš aj tie interiéry na USB?," pýtal sa Marian K. deväť dní pred vraždou novinára Aleny Zs. "Jasné, to už dávno! Ten ti tiež vrátim a ten projekt by mal byť hotový už tento týždeň," odpísala obžalovaná. Fotky zo sledovania novinárov odovzdal svedok Peter Tóth Marianovi K. na USB kľúči. Fotky Kuciaka zo sledovania sú tie isté, ktoré videl už odsúdený Zoltán Andruskó. Podľa jeho slov mu ich ukázala Alena Zs. Rovnaké fotky videl aj Miroslav M., ktorý sa ku vražde priznal a je za ňu neprávoplatne odsúdený.

Obžalovaní vysvetľujú správy o USB kľúči ako fotky priestorov, ktoré chcel Marian K. ponúkať na maďarskom trhu. Alena Zs. mu mala zabezpečiť tlmočenie. V správach päť dní pred vraždou Kuciaka sa zase Marian K. sťažuje, že si musí urobiť všetko sám. Alena Zs. sa ho pýta, ako to má urýchliť ešte viac. Správy obžalovaní vysvetľujú ako diskusiu o modelingovej kariére dcéry obžalovanej, ktorej Marian K. pomáhal.

"Domnievam sa, že táto komunikácia potvrdzuje výpoveď Miroslava M. aj čo sa týka naliehavosti Andruskóa na vykonávateľov,"interpretoval zase správy splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica pripomenul, že v tom čase vyšiel ďalší článok Jána Kuciaka o prevodoch Mariana K. v bytovom komplexe Five Star Residence.

V ďalších správach tri dni pred vraždou píše Marian K. Alene Zs. o tom, že minul zbytočne 50.000 eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra. Podľa obžalobnej verzie dostali vykonávatelia skutku 50.000 eur. Marian K. vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu. Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

FOTO zo súdov s Marianom Kočnernom nájdete v GALÉRII >>