Tip na článok
Jaromír Čižnár: Osemdesiatdva poslancov za Smer ho vysiela na Generálnu prokuratúru.

Čižnár po voľbe generálneho prokurátora odišiel na rybačku do Nórska

Dovolenku mám každý rok plánovanú rovnako a informoval som o tom dopredu, povedal nádejný generálny prokurátor a bolo vybavené.

Galéria k článku (3 fotografie )
Spolužiaci: Okrem niekdajšieho spoločného štúdia práva má Čižnár s Robertom Ficom spoločnú aj lásku k labradorom.
Volodymyr Jegorov: Už desať rokov obýva slovenské väznice. Jeho prípady dozoruje Jaromír Čižnár.
Strážca: Muž vľavo nás poslal od Čižnárovho domu preč. Vraj nie je doma a neželá si, aby sme dom fotili. Ochrankárom vraj nie je.

Smer sa teda napokon dočkal. Osemdesiatdva poslancov za Smer z osemdesiatdva prítomných odovzdalo v tajnej voľbe kandidáta na generálneho prokurátora hlas Jaromírovi Čižnárovi.

V ostro spolitizovanej voľbe ani nemohli byť reakcie na jeho zvolenie iné ako kontroverzné - opozícia pripomínala, že doterajší šéf bratislavskej krajskej prokuratúry je spolužiakom premiéra Roberta Fica a okrem toho porušil vlastné slovo, keď v januári tvrdil, že počká na verdikt Ústavného súdu o sťažnosti Jozefa Čentéša.

Smer zasa prízvukoval, že Čižnára odporučila Rada prokurátorov v starom i novom zložení a že u kolegov má rešpekt. Všetko tak má v rukách prezident Ivan Gašparovič, ktorý nechal Čentéša na svoje rozhodnutie čakať rok a pol.

No aj keby chcel situáciu vyriešiť ihneď, nemôže. Čižnár sa totiž po svojom zvolení vybral na rybačku do Nórska. „Dovolenku mám každý rok plánovanú rovnako a informoval som o tom dopredu,“ povedal nádejný generálny prokurátor a bolo vybavené.

Ficov spolužiak

Otázka, či bol kedysi Čižnár premiérovým spolužiakom, môže byť irelevantná vzhľadom na vysoké počty študentov v jednotlivých ročníkoch. Ľuboš Dojčan, ktorý v čase štúdií býval v jednej izbe s Robertom Ficom, pre denník Plus JEDEN DEŇ povedal, že všetci traja aj s Čižnárom, ktorý býval vo vedľajšej bunke, nielenže chodili do jedného krúžku, ale sa spolu i učili a trávili spoločne veľa času.

Čižnár má podľa všetkého Ficovu osobnú dôveru - podľa niektorých informácií bol už v roku 2006 horúcim kandidátom na post šéfa Slovenskej informačnej služby, ktorého navrhuje sám predseda vlády. Napokon sa však tento post ušiel Jozefovi Magalovi. Druhá Ficova vláda zasa zverila funkciu šéfa tajných Jánovi Valkovi, dovtedajšiemu predsedovi predstavenstva Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). A Valka v pôvodnej funkcii nahradil jeho niekdajší podpredseda Peter Čižnár, brat Jaromíra Čižnára.

Kandidáta na generálneho prokurátora spája s jeho kolegom z univerzitných štúdií Robertom Ficom ešte jedna vec. Podobne ako Fico aj Čižnár prepadol psičkárskej vášni. Obaja majú doma labradorov, ktorým sa vo voľnom čase nadšene venujú.

Napriek vlastníctvu mierumilovného labradora je však Čižnár známy pod prezývkou Vlčák pre svoju nekompromisnosť. Tento názor prezentuje aj samotný premiér. „Choďte za prokurátormi a spýtajte sa na pána Jaromíra Čižnára. Budete vidieť na vlastné oči, že tento človek nemá veľmi často ani štipku zľutovania,“ vyhlásil pred jeho zvolením.

Spolužiaci: Okrem niekdajšieho spoločného štúdia práva má Čižnár s Robertom Ficom spoločnú aj lásku k labradorom. Foto: Michal Smrčok

Pekné reči kolegov

Čižnár má podľa šumov z prokurátorské ho prostredia nálepku „v kolektíve obľúbený“. Muž, ktorý navonok pôsobí neprístupne, je podľa kolegov dobrým spoločníkom so zmyslom pre humor. Z porovnania s Čentéšom vychádza podľa niektorých prokurátorov víťazne Čižnár. „Čentéš je akademik, aj ku kolegom sa občas správa ako vysokoškolský profesor, poúča a mentoruje.

Navyše, Čentéša nikdy prokurátorské prostredie nevnímalo ako kariérneho prokurátora. Začínal na okresnej prokuratúre, potom odišiel pracovať do banky a odtiaľ sa vrátil naspäť na prokuratúru. Počas svojej kariéry dozoroval iba jediný prípad, konkrétne kauzu kyselinári. Aj to však bolo vo vyšetrovacom tíme prijímané s rozpakmi,“ vysvetľuje človek z prokurátorského prostredia.

Naproti tomu je Čižnár kariérnym prokurátorom a to mu medzi kolegami zbiera plusové body. Začínal na okresnej prokuratúre, od roku 2004 viedol Krajskú prokuratúru v Bratislave a odtiaľ sa podľa všetkého presunie na Generálnu prokuratúru. „Pod jeho vedením sa robili všetky veľké kauzy, či už išlo o vraždy v bratislavskom podsvetí, spočiatku mal na stole aj prípad brutálnej mafiánskej popravy v Moste pri Bratislave, pri ktorej zastrelili desaťročného chlapca a mladú ženu.

Z ďalších známejších prípadov sa pod Čižnárovým vedením riešil prípad vraždiaceho ošetrovateľa, taxikára, ktorý omamoval svoje obete ketamínovými injekciami, ale aj zločineckého gangu Volodymyra Jegorova a mnohé ďalšie.

Dom v Pezinku

V súkromí si Čižnár okrem dovolenky užíva aj svoj nový príbytok v Pezinku. Majiteľom jednopodlažného domu sa stal v apríli 2012. Predajná cena nehnuteľnosti sa podľa ponuky okolitých domov mohla pohybovať okolo 220-tisíc eur a podľa výpisu z katastra nehnuteľností má naň záložné právo Tatra banka.

Keď sme Čižnára chceli osobne osloviť, z brány na nás vybehol vystrihaný muž z hrubou reťazou okolo krku a oznámil nám, že pán Čižnár nie je doma a neželá si, aby sme jeho dom fotili. Na otázku, či je jeho ochrankár, odvetil, že nie.

Čižnárove prípady

Jegorovov gang: Ukrajinca Volodymyra Jegorova držia v „úschove“ múry slovenských väzníc už vyše desať rokov. V deväťdesiatych rokoch sa jeho gang mal podieľať na viacerých vraždách, z ktorých je aj on sám obvinený, a vyšetrovanie stále prebieha. Odsúdený bol však iba za vývoz kradnutých áut.

Volodymyr Jegorov: Už desať rokov obýva slovenské väznice. Jeho prípady dozoruje Jaromír Čižnár. Foto: TASR

Ketamínový fantóm: V roku 2009 strašil v bratislavských uliciach ketamínový fantóm. Svoje obete najprv uspal injekciou ketamínu a keď upadli do bezvedomia, niektoré z nich znásilnil. Obeťou fantóma boli tri mladé ženy a školáčka.

Anjel smrti z Kramárov: Nemocničný ošetrovateľ Jaroslav Dobiš usmrtil injekciou na znižovanie tlaku 63-ročnú pacientku. Podľa výpovedí jeho spoluväzňa sa mal ošetrovateľ pochváliť, že podobne zniesol zo sveta aj ďalších pacientov.

Upálený sok: Prípad sa odohral v roku 2008 pri hydinárni neďaleko Malaciek. Policajt Peter Vido zablokoval auto svojho kamaráta a soka v láske, vylial na neho benzín a podpálil ho. Vraha odsúdili spočiatku na doživotie, neskôr mu súd zmiernil trest na 25 rokov.

Vraždy v bratislavskom podsvetí: Jána Takáča († 37) zastrelili desiatimi ranami od chrbta v lete 2003 pred panelákom na bratislavských Kramároch. Vrah ušiel na Škode Octavia, tá sa našla o dva dni spálená v Krasňanoch. Pár mesiacov po Takáčovej smrti zavraždili aj ďalších členov jeho skupiny - Jozefa Surovčíka a Róberta Pála. Pálovho vraha nenašli a vyšetrovanie bolo prerušené.

Prípad Surovčíkovej vraždy sa po rokoch opäť otvoril. V mafiánskej vojne, ktorá nasledovala, zahynuli aj ďalší významní členovia konkurenčných skupín. Prvý bol na rade šéf silnej skupiny „sýkoriek“ Jozef Svoboda, ktorého zastrelili v Podunajských Biskupiciach pred stávkovou kanceláriou.

Peter Havaši zahynul spolu s ochrankárom počas streľby na jeho auto na kruhovom objazde pod Prístavným mostom, po ňom prišiel na rad Karol Patassy starší a Peter Čongrády, ktorého rozstrieľali za bieleho dňa pred reštauráciou v Petržalke. Aj ich prípady sa vyšetrovali pod Čižnárovým dozorom.

VIDEO Plus 7 Dní