Tip na článok
Juraj Roszík: Bol jedným z najviac nasadzovaných členov policajného gangu. Dnes je na slobode.

Člena gangu, ktorý zavraždil Kubašiaka, prepustili pre dobré správanie

Člen policajného gangu Juraj Roszík, ktorý sa podieľal aj na vražde Jána Kubašiaka, je po šiestich rokoch na slobode.

Od popravy podnikateľa Jána Kubašiaka v Polomke uplynulo len niečo vyše šesť rokov. Pod jeho smrť sa podpísal policajný gang, ktorý mal na rováši aj ďalšie hrozné skutky. Jeho členom bol i tridsaťosemročný Juraj Roszík, súčasť vražedného komanda v Polomke. Za dobré správanie ho súd nedávno oslobodil.

Zhrozená

Vdova po Jánovi Kubašiakovi, ktorá sa medzičasom znova vydala a je z nej pani Sihelská, neverila vlastným ušiam. „To viete na sto percent?“ reagovala vystrašene do telefónu. Keď sme jej to potvrdili, len mlčky ukončila hovor.

Asi jej bolo ťažko stráviť informáciu, že človek, ktorý pred vyše šiestimi rokmi neváhal prepadávať ženy a deti, zväzovať a do krvi mlátiť svoje obete či prizerať sa chladnokrvnej poprave, je vonku preto, lebo ho vďaka priznaniu a spolupráci s políciou odsúdili iba na osem a pol roka. Po dvoch tretinách odsedeného trestu potom požiadal o prepustenie.

Juraja Roszíka sme hľadali doma v Prievidzi. Našli sme však len jeho otca. „Je odcestovaný, ale zavolám mu a spýtam sa ho, či chce s vami hovoriť,“ reagoval pri prvom stretnutí. Približne po desiatich minútach akoby prišiel iný človek. „Nedovolal som sa mu, ale ukážte mi svoj občiansky preukaz. Ste ochotní počkať na policajtov?“ spustil na nás a opísal si evidenčné číslo nášho auta.

Všetko nasvedčovalo tomu, že Juraj Roszík naozaj doma nebol, s najväčšou pravdepodobnosťou je pod policajnou ochranou a pán Roszík starší dostal pokyny, čo má robiť.

Mária Sihelská: Vdova po zavraždenom podnikateľovi nemohla informácii o Roszíkovom prepustení uveriť. Foto: TASR

Policajt a gangster

Špičkový strelec a elitný kukláč Juraj Roszík bol od roku 1999 súčasťou policajného gangu. Ten prepadával podnikateľov, unášal deti, vydieral ženy, mučil bezbranných. Motívom boli vždy peniaze. Pri prepadoch využívali naučené techniky špeciálneho výcviku. Roszík v rámci gangu nebol hocijaký poskok, ale jeden z jeho členov často nasadzovaných do „akcie“.

Už v roku 1999 patril Roszík do trojice únoscov vtedajšieho majiteľa liehovaru v Dolnej Krupej Milana Príbelu. Partia pripravila falošnú policajnú akciu a pred očami dvanásťročnej dcéry podnikateľa uniesli. Celé tri dni ho väznili a mučili. Za jeho prepustenie žiadali desať miliónov korún. Vyhrážali sa, že ak ich nedostanú, budú mu dcéru nosiť po kusoch. Aby podnikateľ pochopil, že nejde len o plané reči, zlámali mu rebrá, odrazili obličku a vybili šesť zubov Akcia sa pre nich skončila úspechom a výkupné zinkasovali.

V roku 2002 Roszík a ďalší falošní kukláči prepadli podnikateľku Helenu Bicekovú z Trenčína. Vtrhli do bytu, kde bola aj jej štvorročná dcéra. Dievčatko si zobrali ako rukojemníčku. Od podnikateľky žiadali desať miliónov korún. Únos im však nevyšiel, v banke totiž zalarmovali políciu. Roszík bol v marci 2004 súčasťou komanda, ktoré vtrhlo do domu rodičov futbalistu Vratislava Greška v Tajove. Greškovho otca ubili železnou tyčou, mama sa nevyhla úderom pästí. Poškodili im zariadenie bytu a odišli až po tom, ako sa im podarilo nájsť peniaze a zlaté šperky.

Na ďalšiu akciu Roszík s kamošmi z polície znovu vyrazil v decembri 2004. Vtedy sa tri razy snažili vtrhnúť do rodinného domu podnikateľa Petra Kövesa v Kalnej nad Hronom, ale nepochodili. A tak už o tri mesiace, vo februári 2005, prepadli rodinu banskobystrického advokáta Jána Smetanu.

Advokátovi pri útoku rozbili lebku, zviazali ho, bili a pálili cigaretami na vnútornom predlaktí, na chrbte, na palci a nechtoch. Zo zranení sa liečil viac ako štyri mesiace. Lupiči neušetrili ani jeho manželku. Napadnutú rodinu obrali o peniaze a cennosti.

Osudná Polomka

Gangu sa nakoniec stala osudná vražda podnikateľa Jána Kubašiaka. Traja muži v čiernych overaloch s nápisom Polícia 14. januára 2006 okolo siedmej večer vošli do domu v Polomke. S pokrikom: „Policajná akcia!“ prikázali ľahnúť na zem siedmim ľuďom, ktorých postupne spútali a ústa im prelepili páskou. Nechýbali medzi nimi ženy a deti.

Trojica si od rukojemníkov pýtala kľúče od trezoru. „Róbert Petluš a Juraj Roszík najskôr v kuchyni udierali Jána Kubašiaka päsťami do tváre, v dôsledku čoho utrpel krvné výrony oboch očí, so zakrvácaním pravej očnej gule, tržnozmliaždenú ranu v pravom obočí a krvnú zrazeninu na vnútornej spodnej pere. Potom ho preniesli do obývacej izby, kde ho položili tvárou na zem.

Petluš vyšiel z domu a späť sa vrátil s vakom a krátkou guľovou zbraňou s tlmičom, z ktorej z veľmi krátkej vzdialenosti raz vystrelil do záhlavovej časti hlavy Jána Kubašiaka, v dôsledku čoho došlo k zlyhaniu funkcií centrálneho nervového systému a tým k jeho smrti,“ píše sa v spise o brutálnej poprave.

Poprava podnikateľa bola vykonaná spôsobom, ktorý pripomínal likvidácie nepohodlných mužov v podsvetí. Aj preto sa istý čas špekulovalo, či trom ozbrojencom išlo naozaj o peniaze, alebo len kamuflovali popravu na objednávku. Trojica po odchode neváhala tasiť zbrane ani na policajtov, ktorých už medzitým mali v pätách, pričom ťažko zranili jedného z mužov zákona. Po skupine nebezpečných mužov pátralo vyše tristo policajtov. V priebehu pár dní skončili všetci gangstri v putách.

Keby sa identitu páchateľov nepodarilo odhaliť po vražde Jána Kubašiaka, policajný gang by zrejme vyčíňal ďalej. Podľa niektorých informácií totiž plánovali prepad bohatého podnikateľa Ivana Kiňa. Podľa jednej z výpovedí, ďalším uneseným dieťaťom s potenciálom mastného výkupného mal byť potomok slovenskej hokejovej legendy Pavla Demitru.

Je pravda, že aj vďaka Roszíkovým svedectvám o vyčíňaní policajného gangu skončili jeho aktéri pred súdom. Bývalých policajtov poslal sudca za mreže. Niekdajší kukláč Peter Kutiš z Pohotovostného policajného útvaru Trenčín dostal tri roky, pracovník pri pulte centrálnej ochrany Róbert Červeňan sedem a pol roka, kukláč z Trenčína Dalibor Ondrejec osem rokov, veliteľ čaty z Pohotovostného policajného útvaru v Trenčíne Juraj Roszík osem a pol roka, kukláč z Trnavy Jozef Mogilský deväť rokov, ďalší kukláč z Trenčína Ľubomír Kurínsky desať rokov, kukláč z Banskej Bystrice Miroslav Jacko trinásť rokov a vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Róbert Petluš, ako vykonávateľ popravy Jána Kubašiaka, najvyšší trest, dvadsaťpäť rokov.

Roszíkov otec: So synom je v telefonickom kontakte. Foto: Martin Domok

"Speváci" na slobode

Ján Krajčík - Svedok v kauzách Karola Mella a Viliama Mišenku. Priznáva, že bol pri šiestich vraždách, no za mrežami si neodsedel ani hodinu.

Jozef Drag - Niekoľkokrát súdne trestaný muž vystupuje v kauze pozemkovej a bytovej mafie. Užíva si slobodu, hoci v organizovanej štruktúre roky sám fungoval. Jeho svedectvo viedlo k zadržaniu viacerých osôb.

Anton Cvešper - Petržalský podnikateľ bol okrem iného trestne stíhaný pre vraždu formou spolupáchateľstva a únos čínskeho podnikateľa v Košiciach v roku 2005, keď od jeho manželky spolu so svojimi komplicmi žiadal výkupné dva milióny korún. Za svedectvá v prípadoch vraždy Karola Patasyho a Petra Havašiho mu však sľúbili zastavenie trestných stíhaní a beztrestnosť.

VIDEO Plus 7 Dní