Chcela najskôr stretnutie na chate, potom sa uspokojila s posedením pri káve. Ešte stále líderka strany Za ľudí Veronika Remišová nahnala zamestnancov vojenskej zotavovne v Piešťanoch v nedeľu do práce. Museli obsluhovať členov vládnej strany. Ukázalo sa však, že pri neformálnom rokovaní v slnečnom počasí sa najmenšia koaličná strana z krvácania nezotavila.

Cmuk-cmuk, bye, bye

V pekný nedeľný podvečer sedela usmiata vicepremiérka pri stole na terase štátneho hotela so svojimi vernými. Bezprostredná nálada, voľné tričká, kraťasy, ľahké šaty dám. Keď do Piešťan dorazila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, Remišovej úsmev zamrzol. Jej rivalka vystúpila z čierneho SUV pomerne napätá. Bozk na privítanie jej prišiel dať ekonomický expert strany Za ľudí Tomáš Meravý, no líderka na Kolíkovú ani očkom nemrkla. Bez pozdravu si to z terasy namierila dovnútra hotelových priestorov, kde ju Kolíková o chvíľu nasledovala.

Remišovej však chýbal nejaký nástroj na zmierenie roz­kmotrených politických krídel svojej strany. Taká piecka na pizzu, ktorú na tieto účely používa Richard Sulík, by sa jej veru zišla. Možno ani teplo z nej by však nedokázalo roztopiť ľady medzi Veronikou a Máriou, ako niektorí čitatelia komentujú telenovelovú ságu o Kiskovo dedičstvo.

Pat trvá

Na „zraze“ chýbal napríklad Vladimír Ledecký s dcérou Vladimírou Marcinkovou. Obaja sú členmi predsedníctva strany. Mierovým rokovaním teda stretnutie nebolo. Ak sa na ňom ani nič nevyriešilo, niečo sa tam predsa len riešilo. Oficiálne prezentovanou témou nebol konflikt, pre ktorý je strana značne paralyzovaná už mesiace, ale komunálne voľby, rozvoj regionálnych štruktúr a veci, ktoré pomáhajú stranu budovať a efektívne tak slúžiť občanom.

„Na pracovný blok za skupinu nespokojných poslancov prišla aj Mária Kolíková a Michal Luciak. Na stretnutí predniesli ultimatívne požiadavky, o ktorých neprejavili záujem diskutovať, a následne po vyjadrení pre médiá odišli, čím naplnili svoje pravdepodobné ciele na tomto stretnutí,“ uviedla Remišová. Nespokojných vyzvala, aby konečne prestali bojovať o moc a začali makať pre ľudí.

Čo ďalej?

Riešenie krízy je teda stále v nedohľadne. Zostáva už asi iba stávkovanie na to, ako dlho bude trvať frakcii okolo Márie Kolíkovej, kým si pobalí kufre a pridá sa k iným stranám. Lebo to vyzerá tak, že nič iné jej nezostáva. Buď sa zmieri so železnou rukou Remišovej vedenia, alebo zamáva na odchod.

„Kolíkovej ľudia“ naďalej požadujú riadny snem, kde by sa ukázalo, kto má dôveru členskej základne. „Tí, ktorí jednoznačne žiadame zvolanie snemu, sa budeme musieť k tomu v nejakom momente postaviť čelom. Ten čas sa podľa mňa blíži,“ povedala Kolíková TASR.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Na ďalšom zjazde, ak nepôjde o snem, bude už zrejme hrať requiem. Alebo sa niekto postaví a povie, že v tejto situácii musí stranu viesť krízový manažér.