„Mám zodpovednosť za to, aby bola zdravotná starostlivosť dostupná a aby boli riadne rozpisy lekárov,“ uviedol Juraj Droba. „Je 21. júna a od prvého júla majú pohotovosti fungovať po novom, župa má robiť rozpis a my nevieme komu. Ministerstvu sme predložili návrh, ktorým bolo zachovanie súčasného stavu,“ popísal bratislavský župan. Ministerstvo podľa vedenia župy na ich výzvy zareagovalo až 20. júna večer, kedy župu ubezpečilo, že vydalo poverenia a pripravuje ich vydanie. Neuviedlo však komu. „Žiadni župou oslovení lekári takisto nevedia, či a kedy majú slúžiť a kto tieto Ambulancie pohotovostnej služby bude prevádzkovať,“ uvádza sa v stanovisku úradu Bratislavského samosprávneho kraja. Župana podporili v jeho iniciatíve aj primátori Senca a Pezinka. „Táto situácia je pre Pezinok a celý regióne neudržateľná už len preto, že od 1. júla občania nebudú mať ani tú súkromnú lekársku službu, ktorá v Pezinku funguje. Som rád, že Bratislavský samosprávny kraj podniká tieto kroky, ale pre nás tá hrozba je 1. júl a ďalším problémom je dostupnosť. Dostupnosť z obcí okresu Pezinok bude možno viac ako 50 kilometrov a nevieme si predstaviť, že budeme musieť chodiť na Kramáre,“ uviedol primátor Pezinku Oliver Solga.

Droba zároveň upozornil, že od 1. júla zaniká pre rodičov aj možnosť privolať si výjazdovú pohotovostnú službu. S chorými deťmi tak budú rodičia cestovať do ambulancií. Podľa župy však o jej adrese vedenie Bratislavského samosprávneho kraja ani obyvatelia nevedia.

Problém ministerstvo rieši

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská však na stretnutí so zástupcami lekárov a nemocníc v pondelok vyhlásila, že väčšina ambulantných pohotovostí, ktoré začnú od júla fungovať po novom, bude zabezpečená. Pokrytej má byť 80 až 85 percent siete pohotovostí. Podľa posledných informácií pritom do nového systému fungovania pohotovostí sa prihlásilo len 40 percent uchádzačov, čo v praxi znamená, že v jednotlivých krajoch by nemal kto ambulantnú pohotovosť vykonávať. Zdravotnícky výbor v parlamente sa preto rozhodol novelizovať novelizovaný zákon ešte pred jeho účinnosťou 1. júla a s ministerstvom sa dohodli na takzvaných rozpisoch. To v praxi znamená, že v miestach, kde chýba organizátor lekárskej pohotovosti budú rozpisy lekárov. Tie však, ako naposledy uviedol bratislavský župan Droba - nie sú známe.