Tip na článok
Poslanec Vašečka, v strede, je bojovník za rodinu a ľudia podľa neho nevedia, čo je láska. Preto by ju chcel definovať, ako to spravili s manželstvom.

Čo je to LÁSKA? Pomôžte poslancovi Richardovi Vašečkovi s definíciou

Poslanec za OĽaNO Richard Vašečka by po manželstve v zákone definoval aj lásku. Pomôžete mu?

Poslanci Národnej rady po dlhých diskusiách definovali v ústave, čo je manželstvo, a vyšlo im toto: „Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.“ Čo je dobro manželstva, už definované nie je, ale to asi nie je až také podstatné.

Ústava ešte ani nestihla vychladnúť a už sa objavili hlasy za jej ďalšie rozšírenie. Poslanec za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Richard Vašečka sa na Facebooku posťažoval, že ľudia majú mylné predstavy o rodine, priateľstve a najmä láske. „Preto by bolo dobré definovať to,“ napísal.

Viacero ľudí sa ho pýtalo, ako by teda definoval lásku on. Definícia ich však neuspokojila. Týždenník PLUS 7 DNÍ sa rozhodol poslancom pomôcť a prináša viacero definícií lásky, ktoré by sa do zákona mohli dostať. Pomôcť poslancom môžete aj vy.

Biblická láska

V Novom zákone v prvom liste Korinťanom v kapitole 13 svätý Pavol vysvetľuje lásku takto: „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne. Proroctvá prestanú, jazyky zamĺknu a poznanie pominie.“ Apoštol Pavol zvolil skôr opisný spôsob.

Biologická láska

Naproti tomu vedci sa snažia prísť veci na koreň. Podľa biochemikov je láska hormonálna reakcia na základe vonkajších podnetov, pričom podľa nich je najdôležitejšia vôňa toho druhého. Ten druhý musí jednoducho voňať. Doslova. „Pri dlhotrvajúcich vzťahoch majú páry v tele vyššiu hladinu oxytocínu a vazopresínu,“ konštatuje anglický neurobiológ Semir Zeki.

Naopak, pri žiadostivej láske spojenej so sexuálnou príťažlivosťou stúpa do nebeských výšok hormón dopamín a fenyletylamín. „Tieto hormóny pomáhajú prenášať nervové vzruchy a telo sa cíti napumpované energiou. To vysvetľuje, prečo čerstvé páry sa dokážu milovať celé hodiny alebo celé noci prerozprávať. Časom však hladina klesá,“ dodáva Zeki z londýnskej University College. Takže láska by sa mohla definovať práve podľa hladiny hormónov.

Filozofická láska

Filozofi sa snažia definovať lásku dobrých tritisíc rokov, ba možno aj viac. Taký Aristoteles tvrdil: „Lásku tvorí jedna duša, ktorá obýva dve telá.“ A pre slovenských zákonodarcov pridal aj ďalšiu definíciu. „Keby na zemi vládla láska, nepotrebovali by sme zákony.“

Tomáš Akvinský hovoril, že láska je prianie dobrého iným. Francúzska škola sa pozerá na lásku skôr ako na životnú nepríjemnosť. Taký Stendhal: „Láska je ako chrípka, príde a odíde nezávisle od vôle.“ K tomu Jacques Lacan tvrdí, že „láska je dávanie niečoho, čo nemáme, niekomu, kto neexistuje“.

Spisovateľská láska

Asi najčastejšie sa snažili prísť na tajomstvo spisovatelia. Ale ani velikánom sa nie vždy zadarilo. „Láska je väčšie mystérium ako smrť,“ tvrdil svojho času Oscar Wilde. Americký spisovateľ Ambrose Bierce sa pozerá na lásku prakticky: „Láska je dočasné pobláznenie vyliečené manželstvom.“

Držiteľ Nobelovej ceny Paulo Coelho je trochu väčší romantik. „Láska je nespútaná sila. Keď sa ju snažíte kontrolovať, zničí vás. Keď sa ju snažíte uväzniť, zotročí vás. Keď sa ju snažíte pochopiť, tak vás nechá opusteného a zmäteného.“ A dodáva: „Láska je... Miluj a príliš sa nepýtaj. Skrátka miluj.“

Vaša láska

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa rozhodol aj s vašou pomocou prispieť k vylepšeniu zákonov a definovať lásku. Do formuláru pod článkom alebo na Facebooku môžete pridať svoju definíciu lásky. Najlepšie vyberieme a zašleme ako legislatívny návrh na osvojenie poslancovi Vašečkovi.

Formulár otázok a odpovedí

Vaše meno:

Odkaz:

16.06.2014 10:24 Mária:Boh je láska.13.06.2014 13:18 Maggie:Láska je deň, láska je noc,láska sú raňajky, obed a večera. Keď máte pri sebe milovanú osobu o ktorú sa celý Váš život opiera. Láska je báseň, láska je sen, len spolu v láske sa dá kráčať vpred...13.06.2014 12:36 Milka:"Láska je psychologický, de facto nelogický proces, ktorý bazíruje na esteticko-erotickom materializme, podporovaný optickým klamom idealizmu!"16.06.2014 10:22 Anna Franková:Láska, je neodmysliteľnou súčasťou celého ľudstva. Je najvzácnejšia a najkrajšia. Je viac, ako čokoľvek na svete. Je nám daná a rozdávaná od samého Boha. Láska nevie sklamať, ani zradiť, to my ľudia. My s ňou pracujeme, my s ňou žijeme, my s ňou bojujeme. Jednoducho bez lásky, ktorá má neuveriteľne krásnu pokoru a pokoj sa žiť nedá.Nájdených 4 záznamov.

VIDEO Plus 7 Dní