Tip na článok
Viliam Mišenka: Podozrivého doviezol z Venezuely vládny špeciál. Údajne mal prokurátora podplácať 40-tisíc eurami.

Čo má Mišenka s kauzou bývalého prokurátora Mamráka?

V kauze prokurátora Jozefa Mamráka, ktorého obvinili z prijímania úplatku, začali vypočúvať špičkových advokátov. Za prípadom stojí supersvedok Ján Krajčík.

Razia na bývalého prokurátora Jozefa Mamráka je niečo, čo na Slovensku nemá obdoby. Za celou kauzou sa vynorilo meno Viliama Mišenku, spájaného s viacerými vraždami. A akoby to nestačilo, aj meno svedka Jána Krajčíka, ktorý vie vari o všetkom, čo sa v slovenskom podsvetí za posledných dvadsať rokov šuchlo.

Krajčík vystupuje ako hlavná postava v nahrávke, ku ktorej sa akoby zázrakom dostalo iba jedno slovenské médium presne v čase, keď sa rozhodovalo o Mišenkovej väzbe a zároveň v tom istom čase zatýkali exprokurátora Jozefa Mamráka.

Touto policajnou akciou sa prípad ani zďaleka nekončí. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že muži, ktorým sa hovorí aj strážcovia zákona, začali vypočúvať advokátske špičky.

Výbuch: Svedok Krajčík sa so zadržaným prokurátorom bavil aj o výbuchu firmy v Topoľčanoch v roku 2009. Foto: TASR

Záložný plán

Viliam Mišenka, muž, ktorého policajti spájajú s viacerými vraždami, je vo väzbe od februára tohto roku. Zadržali ho v juhoamerickej Venezuele a vládnym špeciálom ho priviezli na bratislavské letisko. Policajný šéf sa v ten deň hrdil úlovkom na tlačovej konferencii.

Od dňa D uplynulo sedem mesiacov a Mišenku postupne zbavili obžaloby z vykradnutia VÚB banky z roku 1997, vraždy jeho synovca Jozefa Mišenku a tiež obvinenia z lúpeže, na ktorej sa mal podieľať spolu s Karolom Mellom a so Štefanom Borkom.

Po sedemmesačnej väzbe prišla žiadosť od prokurátora Petra Kysela na jej predĺženie. Špecializovaný trestný súd väzbu predĺžil, a tak nasledovalo Mišenkovo odvolanie. V kuloároch sa šepkalo, že nie je vylúčené, že by Mišenku mohol Najvyšší súd prepustiť na slobodu. O predĺžení väzby rozhodoval vo štvrtok minulý týždeň.

Možno to bola len zhoda okolností, ale presne v ten istý deň policajti odštartovali raziu na bývalého prokurátora Jozefa Mamráka, ktorého obvinili z brania úplatku. Peniaze mu nemal dať nikto iný ako Viliam Mišenka. Ak by teda Mišenku Najvyšší súd pustil na slobodu, pred väznicou by ho zrejme čakalo policajné komando, ktoré by ho odviedlo späť za mreže, tentoraz pre podozrenie z korumpovania prokurátora.

Nahrávky

V kauze, v ktorej lieta meno exprokurátora Jozefa Mamráka a Viliama Mišenku, sa spomína čiastka okolo 40-tisíc eur. Dôkazom proti nim majú byť tajné nahrávky. Hlavnými postavami na záznamoch sú svedok Ján Krajčík a hlas muža, ktorý pripomína hlas exprokurátora Mamráka. Toho po zadržaní prepustili na slobodu.

Polícia ešte čaká na znalecký posudok, či hlasom na nahrávke je naozaj Mamrák. Nahrávky zachytávajú rozhovor osoby s hlasom podobným hlasu exprokurátora so svedkom Jánom Krajčíkom o tom, ako za úplatok vykonštruuje trestné stíhanie štyroch mužov pre krátenie daní, a tiež spomína kauzu výbuchu v topoľčianskej firme z augusta 2009. Svedok Krajčík na nahrávkach vystupuje ako sprostredkovateľ informácií medzi Mamrákom a Mišenkom.

Na ďalších záznamoch chce hlas podobný prokurátorovmu prvé nahrávky od svedka Krajčíka za dohodnutú odmenu získať. Krajčík ho však ťahá za nos a stále všetko nahráva. Jozefa Mamráka okrem obvinenia z brania úplatku podozrievajú aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Viliama Mišenku zase v súvislosti s nahrávkami podozrievajú z vydierania v štádiu prípravy a podplácania. Na záznamoch sa spomína aj nitriansky policajt Patrik Kain, ktorý vyšetruje výbuch v topoľčianskej firme z roku 2009, a sudca Štefan Hrvola. Ten však dáva od prípadu ruky preč: „Dištancujem sa od spájania mojej osoby s osobami figurujúcimi v tomto prípade, ako aj od celého prípadu. Na žiadnej nahrávke môj hlas nefiguruje,“ reagoval Hrvola.

Hrvolu aj Mamráka už zbavili mlčanlivosti, aby mohli v prípade vypovedať. V kauze lietajú mená vyšetrovateľa, prokurátora aj sudcu. To však podľa našich zistení nie je ani zďaleka všetko.

Predvolanie pred vyšetrovateľa dostali aj traja špičkoví advokáti. Vypovedať majú vo veci vydierania formou organizovanej skupiny. Predvolanie dostali presne v deň razie o jedenástej hodine. Jedného z advokátov hneď v ten deň vypočuli, ďalší dvaja sa ospravedlnili. Jeden pre chorobu, druhý pre pracovnú zaneprázdnenosť. Ide o advokátov, ktorí Viliama Mišenku obhajujú alebo obhajovali. Spomínajú sa mená ako Dušan Ivan, Igor Cibuľa a Ján Gereg.

Supersvedok Krajčík

Pre policajtov je Ján Krajčík korunným svedkom pri objasňovaní viacerých vrážd, na ktorých sa aj podľa vlastných slov zúčastnil. Prstom ukázal na ilegálny hrob Jozefa Gudábu (†46) v Bojnej, hovoril aj o mafiánskych popravách Jána Krišku (†38), Jozefa Mišenku (†33), Petra Čongrádyho (†36), ako aj o výbuchu v topoľčianskej firme, pri ktorom zahynul jeden muž.

Krajčík v januári tohto roku médiám vyrozprával viacero zaujímavých vecí. Na otázku, prečo sa rozhodol svedčiť, odpovedal, že mu hrozilo doživotie a že sa musí chrániť.

Svedok Krajčík nie je obvinený zo žiadnej vraždy a dokonca behá po slobode. Šokoval aj vyjadreniami o kompromitujúcich fotografiách. „Fotografie mám na svoju ochranu a má ich aj Vilo. Boli to veľmi vplyvní ľudia, politici, prokurátori aj vysokopostavení policajti,“ prezradil Krajčík.

Kompromitujúce fotky by vraj zničili životy mnohým ľuďom. „Som si viac ako istý, že ak by Vila priviezli na Slovensko, tak sa vďaka nim dostane von,“ povedal korunný svedok. No nech je to už akokoľvek, prvá kauza s prokurátorom je vonku.

Séria úspechov

Mišenku žiadne kompromitujúce fotky z väzby nedostali. Jediný, kto si užíva slobodu, je svedok Ján Krajčík. Tento rok v marci Viliama Mišenku právoplatne oslobodili v kauze krádeže peňazí z nitrianskej Všeobecnej úverovej banky. Za úspechom stál Mišenkov dlhoročný advokát Dušan Ivan.

V januári ho zas oslobodili v prípade vraždy jeho synovca Jozefa a len pred pár dňami námestník topoľčianskeho okresného prokurátora zrušil Mišenkovi obvinenie z lúpeže. Dôvodom bolo, že obvinenie stálo len na výpovedi svedka, ktorý sa na lúpeži nezúčastnil a o skutočnostiach sa dozvedel len z počutia.

Svedkom, ktorého má prokurátor na mysli, nie je nikto iný ako Ján Krajčík, tak isto ako v prípade vraždy Jozefa Mišenku. Krajčík bol podľa našich informácií istý čas utajovaným svedkom, ktorého skrývali mimo územia Slovenska. Dnes sa, ako sám hovorí, živí rukami. Zástupca riaditeľa Národnej protizločineckej jednotky Peter Chudý má na jeho pobyt na slobode vysvetlenie. „Zákon nám to povoľuje. Po ulici chodia tiež vrahovia, ktorí si už svoje tresty odsedeli, v čom je to iné? Informácie, ktoré nám dáva Krajčík, nezoženiete v kostole.“

VIDEO Plus 7 Dní