Ten náš premiér je ale chlapík. Rozhodol sa pomôcť firme, ktorá stratila zákazky, dostala sa do miliónových dlhov a hrozí jej konkurz. Aby o prácu neprišlo pár desiatok ľudí, pomôže jej líder Smeru miliónovými investíciami. Čo na tom, že ide o súkromnú firmu a investor je kontroverzná postavička zo Stupavy?

Komu to chce vlastne pomôcť?

V Tisovci, teda v kraji s vysokou nezamestnanosťou, sa s ním počas pracovného výjazdu a za asistencie médií premiér osobne stretol. „Stretol som sa s ľuďmi, ktorí sú ochotní prebrať do svojich rúk osud tejto firmy. Investovali do nej určitý objem peňazí a majú záujem rozbehnúť výrobu v maximálnej miere,“ povedal ešte v marci tohto roka Fico. Prípadných kritikov už dopredu uzemnil slovami, že „hoci je to firma, ktorá je súkromná a ktorá so štátom nemá nič spoločné, ale sme v meste, kde nechcem, aby zostali iba starí ľudia a Rómovia“. Ruku si nezabudol podať ani s primátorom štvortisícového Tisovca Petrom Mináčom a veselo dodal, že „s pánom primátorom sa poznáme dlhé, dlhé roky, spája nás naša ľavicová orientácia a nikdy sme sa za to nehanbili“.

Nuž, vládny výjazd, aký má byť. S mediálnym výstupom, že štát pomôže nástupníckej spoločnosti podniku Cestné a stavebné mechanizmy (CSM) Tisovec v okrese Rimavská Sobota. Tá je práve v reštrukturalizácii a náš spásonosný premiér sa rozhodol zachrániť výrobu špeciálnych bagrov. Áno, dobre počujete, pomôže nielen stimulmi, ale aj podporou predaja na slovenskom trhu. Na videu - ktoré je verejne prístupné - vidno Roberta Fica v družnej debate so zamestnancami. Sťažujú sa mu, že súčasný majiteľ im mesiace nevyplatil mzdu, a premiér týmto otcom rodín veľkodušne sľubuje nápravu. Asistuje mu pri tom aj podnikateľ, ktorý má krachujúce slovenské bagre údajne zachrániť. Kto je ten záhadný muž, ktorý na videozáberoch stojí po boku premiéra a rozhodol sa so štátnou dotáciou investovať v Tisovci?

Stupavské Panama Papers

Zistili sme, že premiér podal pomocnú ruku investorovi Tomášovi Marošovi. Nie je to žiaden podnikateľ z tohto regiónu, pre ktorého by pomoc domácim bola srdcová záležitosť, ale prekvapivo zo Stupavy, teda mestečka na skok od hlavného mesta. Navyše, mediálne už viackrát pretriasanému, ale premiérovi to zrejme nemal kto povedať. Ten v ňom vidí vizionára s ochotou pomôcť regiónu, hoci súčasne nastavuje vláde dlane a čaká na finančnú injekciu. Mnohí odborníci varujú, že pôjde o vopred vyhodené peniaze.

Človeku sa tisne na jazyk otázka, ako sa stupavský investor dostal ku kšeftu v Tisovci, pri ktorom získa vládnu dotáciu. Ale poďme pekne po poriadku. Predstavitelia nástupníckej firmy Tomáš Maroš a Ferdinand Hamšík sú známi stupavskí podnikatelia. Prečo sa práve títo dvaja - mediálne známi aj pod nie práve lichotivou prezývkou Stupavské Panama Papers - rozhodli podnikať aj v niečom inom ako v developérstve? V tom sú totiž vraj ako ryba v rybníku. „Zameriavajú sa na model podnikania, ktorý opakujú. Napríklad dostanú lacno fabriku. Nechajú ju skrachovať a na jej pozemku postavia komerčné byty,“ povedal nám zdroj zo Stupavy, kde na 38-ročného Maroša majú naozaj ťažké srdce. Hovoril o krachu družstva, do ktorého vstúpila Marošova spoločnosť Avana. Sľuby, že zachránia šičky, stroskotali, zamestnancov prepustili, nadstavili budovu fabriky a postavili na nej byty. Avana skončila so stratou.

„Robíte si žarty? Že podnikateľ? Urážate tým slušných podnikateľov,“ nedáva si servítku pred ústa nami oslovený miestny poslanec. Nie div, že mu nie je práve po chuti, Marošovými kšeftami sa zaoberá miestne zastupiteľstvo už roky. Poslanec upozorní na ďalšiu kauzu - Marošova spoločnosť Hector Capital získala za zvláštnych okolností časť mestských pozemkov, mesto na tom nič nezískalo, práve naopak, bolo stratové a na pozemku už stoja bytové domy Pod kopcami. Združenie Stupava Nahlas hovorí o „najväčšom podvode v Stupave“. Podľa našich informácií mesto aktuálne rokuje, aby sa aspoň časť pozemkov vrátila. A takto by sme mohli pokračovať.

Podnikal so Salmanovovcami

Stačí si napokon pozrieť Obchodný register a meno Tomáš Maroš nájdeme asi v 17 firmách, z toho štyri zanikli zlúčením a deväť úplne. V minulosti vo dvoch z nich nepriamo figuroval s neslávne známymi Salmanovovcami. Od februára 2004 do marca 2006 figuroval so Sergejom v Prvej správcovskej vodárenskej spoločnosti. S Alexandrom ho nepriamo spája činnosť v AB Kozmetike, ktorá je dnes v likvidácii. Otca so synom, Sergeja a Alexandra Salmanovovcov, obvinili v kauze podplácania a daňových podvodov a momentálne sedia v base. Na rozdiel od Salmanovovcov však Tomáš Maroš veselo podniká ďalej. A najnovšie to bude zrejme aj s odobrením vlády, ktorá si na tejto pomoci môže prihriať propagandistickú polievočku.

Samozrejme, zaujímal nás aj názor Tomáša Maroša a prípadne nejaké posolstvo, ako chce pomôcť ľuďom v Tisovci. Osobne sme ho hľadali v Stupave, vo firme nám na zvonenie nik nereagoval, všade bolo ticho, hoci množstvo firiem sídliacich na stupavskej adrese vyvoláva skôr dojem, že pôjde o rušné miesto. Ani na domácej adrese sme neboli úspešnejší. Dostať sa k podnikateľovi, ktorý má na začiatku nenápadnej bočnej ulice vysokú bránu a kamerový systém, je takmer nemožné. Zrejme aj preto, že býva v novej štvrti, nám susedia veľmi nápomocní neboli. Možno sa nám to len zdalo, ale akoby všetci nami oslovení mali strach povedať čokoľvek na jeho adresu.

Tomáš a Maroš

Veľa nám toho o Marošovi nepovedal ani stupavský primátor. Neprehliadnuteľná je pritom podobnosť jeho priezviska - Roman Maroš. Rodinkárstvo s podnikateľom popiera. Nie div, Marošovcov je v Stupave viac ako dosť a uveriť rečiam, že sú bratranci z druhého kolena - môžeme aj nemusíme. „S pánom Marošom nie som v príbuzenskom vzťahu, stretávame sa len na prípadných rokovaniach,“ reagoval na časť našich otázok primátor Stupavy. K našej otázke, ako vníma jeho podnikateľské aktivity, sa však nevyjadril, hoci práve riešia už spomínanú kauzu s pozemkami, ktoré získal Tomáš Maroš nejasným spôsobom.

Zrejme lepšie - ako byť príbuzný so starostom - je prípadné priateľstvo s Ficovou pravou rukou Erikom Tomášom. Ten už roky žije v Stupave a podľa domácich sa Erik s Tomášom osobne poznajú. Ide však zrejme len o reči neprajníkov, pretože Ficov mediálny poradca na našu priamu otázku, ako sa poznajú, reagoval zamietavo: „Osobne sa nepoznáme. Registroval som ho len na niekoľkých spoločenských podujatiach v Stupave.“

Zvýšil základné imanie

Ale vráťme sa k Tisovcu a k spoločnosti, ktorú Maroš zastupuje. Najnovšie jeho meno nájdeme v CSM Industry. Nástupnícka firma, ktorá vstupuje do Tisovca, vznikla nedávno, a to vo februári, so základným imaním len 5-tisíc eur. V apríli - teda mesiac po tom, ako sa premiér dušoval, že im vláda pomôže - zvýšili imanie na stotisíc eur. Tomáš Maroš súčasne figuruje v druhej spoločnosti UDS Machinery, ktorá vznikla o týždeň neskôr ako CSM Industry a takisto so základným imaním 5-tisíc eur. A zas sa opakoval scenár a v máji ho zvýšili na stotisíc eur. Spoločníkom UDS Machinery, ktorá si uvádza sídlo v Tisovci na adrese fabriky, ktorej chce pomôcť, je akciovka FDP Investment. Je to vlastne rodinná firma, v ktorej okrem Maroša sedí jeho manželka a švagor. Podľa Finstatu za rok 2015 mali stratu 3 948 eur.

A práve táto rodinná firma podľa nášho zdroja investovala do CSM Tisovec 750-tisíc eur, nie je však jasné, pod akým titulom. Čísla vraj nesedia s majetkom a evidenciou ziskov holdingovej spoločnosti. „Išlo len o prvú splátku na výplaty pred schválením stimulov vládou a zvyšok sa udial papierovo?“ pýta sa náš zdroj. „Alebo o ďalší model, ako zneužiť systém a vytiahnuť z potápajúcej sa lode nové výhody od štátu?“ dodáva.

Strata kľúčového partnera

Mailom sme sa kontaktovali aj s primátorom Petrom Mináčom. Na otázky nám neodpovedal, napokon sa podarilo osloviť ho telefonicky. „Ja vám k tomu nemám čo povedať,“ odbil nás primátor. Spolu s premiérom a so stupavským podnikateľom pritom len nedávno uisťovali zamestnancov fabriky, že im štát pomôže. Na našu otázku, čo mu hovorí meno kontroverzného podnikateľa Tomáša Maroša, priam prudko reagoval, že ho nepozná. Z rozhovoru nám bolo jasné, čo ho trápi. Premiér im prisľúbil, že do septembra bude rozhodnuté, či fabrika pôjde do konkurzu, alebo jej štát pomôže. Minulosť podnikateľa Maroša nie je pre neho dôležitá.

Tisovčania požiadali súdy o ochranu pred veriteľmi vlani v auguste. V tom čase spoločnosť zamestnávala okolo 160 pracovníkov. Dlhy firmy v reštrukturalizácii sa vyšplhali zhruba na šesť miliónov eur. Továreň sa už mala opätovne rozbehnúť a do výroby podniku, ktorý ešte pred tromi rokmi dával prácu trom stovkám ľudí, nastúpi približne 80 pracovníkov.

Zas vládny prepadák?

Po premiérovom odchode z Tisovca nabrala kauza krachujúcej fabriky na obrátkach. V Obchodnom vestníku bola najskôr zverejnená informácia, že sudkyňa rozhodla v Žiline v prospech reštrukturalizácie v Tisovci. A tak už nič nebráni vláde, aby stimuly schválila. Obsah však dosiaľ nebol zverejnený, hoci ide o priamu podporu zo štátnej kasy. Akou sumou sa tak všetci budeme podieľať na sanácii súkromnej fabriky, nevedno. Ani to, či sa z pomoci napokon nevykľuje ďalší vládny prepadák.

„Podľa informácií z Ministerstva hospodárstva SR sa žiadosť posudzuje a zatiaľ ju neschválili. Každý žiadateľ musí splniť zákonné podmienky. Samozrejme, každé zachránené pracovné miesto v okrese s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku má svoj význam,“ reagoval na naše otázky - tentoraz naozaj promptne - Úrad vlády prostredníctvom hovorkyne Beatrice Szabóovej.

Čítajte viac