Tip na článok
Užili si to: Premiér Fico a minister vnútra Kaliňák profitovali z luxusnej čiernohorskej vily.

Čo majú spoločné Kaliňák, Fico a Sofia Loren? Dovolenkovú vilu

Premiérovi Ficovi a ministrovi Kaliňákovi zaplatili čiernohorskí daňoví poplatníci luxusnú dovolenku.

Galéria k článku (4 fotografie )
Perla Jadranu: Vila Miločer je od vily Topliš vzdialená len asi sto metrov, tiež patrila kráľovskej rodine.
Vila Topliš: Prednosti oázy pokoja ocenili príslušníci kráľovskej rodiny aj komunistickej elity.
Koniec dovolenky: Fico a Kaliňák s rodinami odchádzajú na letisko v Tivate.

Priam kráľovskú dovolenku zaplatila Čierna Hora vlani v auguste premiérovi Robertovi Ficovi a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Spolu s rodinami si podľa čiernohorských zdrojov jadranské slnko užívali vo vládnej vile Topliš neďaleko svetoznámeho ostrova Sveti Stefan, ktorú v tridsiatych rokoch dala postaviť panovnícka rodina Karadjordjevičovcov. A vraj stále má záujem o jej navrátenie.

Jadranská perla

Fotoreportér podgorického denníka Vijesti zachytil čiernohorské vládne limuzíny, ktoré na záver pobytu odviezli našich politikov z dovolenkového strediska Miločer na letisko pri meste Tivat. Zároveň sa novinári v článku pozastavili nad tým, či je zmysluplné a morálne míňať peniaze daňových poplatníkov na dovolenky zahraničných politikov.

Podľa dostupných informácií nešlo vôbec o zlú dovolenku. Destinácia Miločer patrí medzi perly čiernohorskej časti Jadranu. Letovisko si v období predvojnovej Juhoslávie obľúbili členovia kráľovskej rodiny, neskôr ho vyhľadávala aj Titova komunistická elita. Na neďaleký Sveti Stefan dokonca v minulosti zavítali aj hviezdy svetového formátu ako talianska herečka Sophia Lorenová či topmodelka Claudia Schifferová.

Priestranná

Vila Topliš stojí v pokojnej časti na východe Miločerského parku, smerom k ostrovčeku Sveti Stefan. Ako uvádza čiernohorský úrad pre správu majetku, kamenná budova má dve poschodia a takmer tristo štvorcových metrov. Interiér je mimoriadne priestranný - na prízemí sa nachádza obrovská obývacia miestnosť, jedáleň aj kuchyňa, hore sú izby. V interiéroch dominuje kameň, mramor a drevo.

Rozľahlý je aj pozemok okolo domu - rozkladá sa na vyše tisíc štvorcových metroch. Vysoký plot, ktorým je ohradený, zaisťuje, aby obyvateľov vily nikto nevyrušoval. Pocit pokoja umocňujú mohutné stromy v záhrade. Podľa čiernohorského denníka Vijesti majú užívatelia k dispozícii aj jachtu.

Vila Topliš: Prednosti oázy pokoja ocenili príslušníci kráľovskej rodiny aj komunistickej elity. Foto: internet

Charles a Diana

Dlho panovala domnienka, že vila je majetkom britskej kráľovskej rodiny. Zakladala sa na výpise z katastra, podľa ktorého bola majiteľkou nehnuteľnosti vystavanej v roku 1938 Britka Rosemary Cresswellová. Toto presvedčenie bolo natoľko zakorenené, že svojho času kolovali špekulácie, podľa ktorých do vily mali zavítať počas svojich medových týždňov princ Charles a princezná Diana.

Domnienky vyvrátil vo svojom životopise až následník trónu žijúci v emigrácii Aleksandar Karadjordjevič. Spresnil, že pani Rosemary bola blízkou priateľkou jeho matky, kráľovnej Marije. Tá jej dala vystavať priestrannú vilu, aby sa počas návštev cítila pohodlne a mala dostatočné súkromie.

Možno aj pre tieto nejasnosti vila Topliš zo začiatku nefigurovala v žiadosti srbskej kráľovskej rodiny o navrátenie majetku v Čiernej Hore. Dostala sa tam až neskôr. Karadjordjevičovci sa totiž v prvom rade dožadujú reštitúcie vily Miločer vzdialenej asi sto metrov, priamo na malebnej pláži. Z tej je však dnes moderný hotel, keďže budovu mesto Budva dlhodobo prenajalo singapurskému investorovi.

Príchod komunistov

Po druhej svetovej vojne nová vláda znárodnila všetok kráľovský majetok vrátane vily Topliš. V časoch socialistickej Juhoslávie ju využívali najmä poprední čiernohorskí politici. Ako píše miestna tlač, obľúbil si ju najmä bývalý čiernohorský komunistický premiér Veselin Djuranovič. Vyhovoval mu vraj pokoj, ktorý v nej vládol, takže po okolí sa mohol pohybovať bez ochranky.

Po rozpade spoločného štátu budova prešla do rúk čiernohorskej vlády. „Vila sa využíva na reprezentatívne a protokolárne účely, oficiálne zasadnutia či rozhovory s domácimi a so zahraničnými delegáciami,“ uvádza čiernohorský úrad pre správu majetku.

VIDEO Plus 7 Dní