Expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka F.A.M.E. Nora Lauková si všíma postoj, gestá a mimiku Petra Pellegriniho na videu z tlačovej konferencie po voľbách. Prvýkrát na nej Robert Fico reagoval na výsledky volieb, v ktorých Smer získal 18 percent. Premiér reagoval na voľby už v noci 1. marca, svojho straníckeho šéfa počul odpovedať novinárom prvýkrát.

Šúcha palce, kríži prsty

"Jeho celkový neverbálny prejav na videu najmä na mimike tváre je o zamýšľaní sa nad situáciou, spracovaním vnútorných rozpačitých, smútkových a negatívnych pocitov. Očný kontakt je neprítomný, oči majú nevýrazný lesk, čo emocionálne vyjadruje bariéru, potrebu vnútorného uzatvorenia a zároveň neochotu „pozerať sa pravde do očí“,"komentovala Lauková.

"Prekríženie prstov v dolnej časti tela vyjadruje podvedomú ochranu voči podnetom, so snahou o udržanie pozornosti. Šúchanie si palcov a vnútra dlane vyjadruje vnútorne prežívanie vlastných pocitov, nervozity, napätia, nespokojnosti so situáciou a negatívnych vnútorných pnutiach spojených s rozčarovaním. Je taktiež snahou o vyrovnanosť, hľadanie vnútornej stability a vnútorného pokoja,"všíma si premiérove gestá expertka.

Napätý pri slovách Fica

"Pri prvých reakciách pána Fica na začiatku videa vidieť, že pán Pellegrini prejavuje rešpekt voči autorite, na tvári má viditeľný mikrovýraz podvedomých vnútorných obáv. Pri pohyboch a celkovom kontexte vzhľadom na situáciu sa snaží o spracovávanie svojich vnútorných pocitov a myšlienok, pričom pri jeho typológii prstami a telom spracováva celkové vnútorné napätie," analyzuje.

"Najvýraznejšie prejavy jeho emócií sú viditeľné v napätí tváre do zatiahnutia pri otázke pre pána Fica, či mu prenechá pozíciu lídra strany. Vtedy má z neverbality viaceré prejavy blokovania dýchania, prehĺtania, pohybmi prstov krúžením, kedy by mal najradšej túto situáciu za sebou," uzatvára Nora Lauková.

Výrazy tváre Roberta Fico, keď sa slova na tlačovej konferencii ujal Peter Pellegrini, si pozrite v GALÉRII.

Čo o napätí medzi lídrami budúcich koaličných strán hovorí ich reč tela? Prečítajte si analýzu gest a výrazov tváre Matoviča, Sulíka, Kollára a Kisku podľa expertky na neverbálnu komunikáciu a forenznej konzultantky Nory Laukovej v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.