Tip na článok
Pod pojmom výživné či alimenty sa skrývajú náklady na život dieťaťa.

Čo robiť, ak rodič kašle na výživné? Advokátka radí, ako zatočiť s neplatičom

Situácia, kedy sa rodič ocitne s dieťaťom sám a ten druhý nič neprispieva, môže nabrať dramatické rozmery. A rodina skončí v krízovom centre či dokonca na ulici.

Galéria k článku (5 fotografií )
Otec povinnosť prispievať na päťročného Jakuba ignoruje.
K získaniu alimentov vedie v niektorých prípadoch ťažká cesta.
K získaniu alimentov vedie v niektorých prípadoch ťažká cesta.

Právo dieťaťa

„Mnoho žien si neuvedomuje, že výživné je pre dieťa. Niektoré chcú chrániť otca dieťaťa. Ospravedlňujú ho, že nemá prácu, nemá peniaze, nemôže platiť. Nechápu, že je to právo dieťaťa,“ krúti hlavou nad príbehmi, s ktorými sa denne stretáva, špecializovaná sociálna poradkyňa z Považia, Mariana Hudecová. S touto témou sa v práci v krízovom centre stretáva už 14 rokov.

Podľa jej skúseností má problémy s neplatičmi výživného až 90 percent žien, ktoré vyhľadajú pomoc ich zariadenia. Na Slovensku chýbajú presné čísla, koľko rodičov oddelených od svojich detí, riadne platí, či neplatí výživné.

Veľa peňazí

Vieme len to, že vlani polícia trestne stíhala 5 168 ľudí za trestný čin zanedbania povinnej výživy. Avšak ak neplatič skutočne prostriedky nemá, polícia ho ani nestíha. Nepoznáme číslo, koľkým ľuďom súd určil povinnosť platby alimentov. Počet poctivých rodičov-platičov teda vyrátať nevieme.

„Domoženie sa sa výživného je náročné, a to preto, lebo aktívna musí byť žena, ak muž dobrovoľne neplatí,“ vraví bratislavská advokátka Miroslava Dobrotková. Podľa nej však aktivita za námahu stojí. Hovorí, že na Slovensku sa určuje pomerne vysoké výživné.

Celú reportáž o tom, aká ťažká cesta vedie k získaniu alimentov vtedy, ak ich rodič neplatí dobrovoľne, si môžete prečítať v najbližšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní