Meno nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra v posledných mesiacoch prevaľuje na jazyku mnoho občanov malého Slovenska. Nie všetci ho zrejme vyslovujú správne, lebo nie je Bodor ako Bödör, nič to však nemení na fakte, že tento príbuzný bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara vyvolal vlnu záujmu. Veď kto by nebol zvedavý na človeka, s ktorým si v minulosti ruku podával premiér Robert Fico, ale aj Marian Kočner, dnes už obžalovaný z objednávky vraždy žurnalistu Jána Kuciaka?

S ním si Norbert Bödör, syn majiteľa známej bezpečnostnej služby Bonul, kedysi čulo vypisoval cez aplikáciu Threema a nie je vylúčené, že mu pomáhal zháňať údaje takmer o tridsiatke slovenských novinárov. Zatiaľ čo Kočner v súčasnosti prežíva ťažké časy, jeho kamarát z Nitry si chodí po svete, akoby sa nechumelilo. A tiež vysedáva a debatuje vskutku so zaujímavými ľuďmi. PLUS 7 DNÍ sa v priebehu niekoľkých hodín podarilo Norberta Bödöra nachytať hneď na dvoch povšimnutiahodných stretnutiach. Najskôr si v reštaurácii bratislavského hotela za jedným stolom čosi šepotal s Tomášom Rajeckým, ktorý v minulosti sprevádzal mafiána Juraja Ondrejčáka, alias Piťa. Krátko nato sa nitriansky podnikateľ stretol s vysokopostaveným štátnym úradníkom. Podľa našich zistení išlo o Viktora Lehotzkého, generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva hospodárstva.

Najskôr s Piťom, teraz s Bödörom

Tomáš Rajecký je muž, ktorý si zaslúži istú dávku pozornosti. Kedysi sa pohyboval v blízkosti mafiána Piťa. Bolo to v časoch, keď sa členovia skupiny Juraja Ondrejčáka alebo aj on sám arogantne premávali po Bratislave na géčkových Mercedesoch. Odetí vo vojenskom vzbudzovali hrôzu vždy, keď vstúpili do ktoréhosi obchodného centra, ale problém nemali ani s osobným vybavením účtov. Napríklad s novinármi, ktorí nepísali práve tak, ako by sa piťovcom páčilo. Občas sa na takú schôdzku vybral priamo ich šéf, ktorý rád diskutoval o správnom chápaní spravodlivosti v tejto krajine. S ním neraz prišiel aj Tomáš Rajecký. Napriek tomu bol veľmi prekvapený a nahnevaný, keď sa jeho meno objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch. Fakt však je, že to bol práve Tomáš Rajecký, ktorý po totálnom rozbití skupiny piťovcov a umiestnení väčšiny jej členov za mreže zostal ako jeden z mála na slobode, nedotknutý akýmkoľvek policajným zásahom.

Blízko ku Kočnerovi

Po vynesení dlhoročných rozsudkov nad členmi tejto skupiny vrátane Juraja Ondrejčáka zostalo o Rajeckom chvíľu ticho. Jeho meno začal v roku 2017 skloňovať novinár Ján Kuciak z portálu Aktuality.sk, dnes už zavraždený. Urobil tak v súvislosti s divným biznisom Mariana Kočnera, ktorého firma International Investment Development Holding zažalovala lekárnickú spoločnosť Unipharma a jej dcérsku firmu o 45 miliónov eur za údajný zmarený zisk z nevydareného spoločného biznisu na Donovaloch. Okrem nich Kočner žaloval súkromnú polikliniku Ergomed v rukách karibskej schránky, ktorú spoluvlastnil práve Tomáš Rajecký. O čo v tejto veci išlo, nevedno, fakt je, že Kočner a Rajecký napriek tomu, že naoko stáli každý na inej strane sporu, mali k sebe blízko. Naznačuje to aj prelomená komunikácia z Kočnerovho mobilu. Prostredníctvom Threemy Rajecký napríklad radil Kočnerovi, aby opustil Slovensko, na čo on napísal, že „medzinárodné vody to istia. Loď máme vybavenú“.

SILNÁ TROJKA Juraj Ondrejčák, alias Piťo, vľavo, Marian Kočner, v strede, a Tomáš Rajecký pred rokmi pri spoločnej debate.
SILNÁ TROJKA Juraj Ondrejčák, alias Piťo, vľavo, Marian Kočner, v strede, a Tomáš Rajecký pred rokmi pri spoločnej debate.
Zdroj: Plus 7 Dní

Blízko k smerákom

Zdá sa, že dnes má Tomáš Rajecký blízko k nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi podobne ako poniektorí nominanti vládnej strany Smer, a to napriek kauzám a vážnym odhaleniam, podľa ktorých mladý Bödör mohol cez svojho príbuzného Tibora Gašpara ovplyvňovať dianie v polícii. V Smere má však podľa všetkého dvere stále otvorené dokorán. A to aj v kľúčových štátnych inštitúciách. Nasvedčuje tomu fakt, že v ten deň, keď sa s ním stretol Tomáš Rajecký, si Norbert Bödör v tom istom hoteli posedel aj s generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva hospodárstva Viktorom Lehotzkým, ktorého tam priviezla štátna limuzína. Pritom ide o jednu z kľúčových funkcií v rezorte, ktorá v istých ohľadoch prevýši aj štátneho tajomníka. Dalo by sa povedať, že generálny riaditeľ služobného úradu je pravou rukou ministra.

Smer sa postará

Lehotzký pochádza z Košíc a je dlhoročným koňom súčasného šéfa rezortu hospodárstva Petra Žigu. Sprevádzal ho počas predchádzajúcej vlády Smeru v rezorte životného prostredia a rovnako je to teraz v hospodárstve. Ako riaditeľ Bytového podniku mesta Košice musel v minulosti čeliť podozreniu, že si dal urobiť stavebné práce na rodinnom dome mestskému podniku, ktorému šéfoval. Jeho dcéra Viktória dnes robí asistentku smeráckemu poslancovi Róbertovi Pucimu. Manželka Renáta Lehotzká získala flek vedúcej oddelenia zmluvných vzťahov vo firme Tepláreň Košice. Tá patrí do portfólia bývalého Fondu národného majetku, dnes štátnej akciovky MH Manažment, spadajúcej pod ministerstvo hospodárstva. Aká náhodička, však?

VYSOKOPOSTAVENÝ Norbert Bödör sa po stretnutí s Tomášom Rajeckým pri ďalšom stole pustil do dôvernej debaty s generálnym tajomníkom služobného úradu MH SR Viktorom Lehotzkým, vľavo.
VYSOKOPOSTAVENÝ Norbert Bödör sa po stretnutí s Tomášom Rajeckým pri ďalšom stole pustil do dôvernej debaty s generálnym tajomníkom služobného úradu MH SR Viktorom Lehotzkým, vľavo.
Zdroj: Plus 7 Dní

Vraj náhoda

Viktor Lehotzký debatu s Norbertom Bödörom nepopiera, presviedča však, že „išlo o krátke náhodné stretnutie v reštaurácii, ktorá sídli v hoteli“. Tvrdí tiež, že sa po­znajú už viac ako 15 rokov a rozprávali sa čisto neformálne a zdvorilostne. Lenže na mieste to nevyzeralo tak, ako sa to snaží vykresliť pán generálny tajomník. Do hotela totiž Viktor Lehotzký akoby dorazil vyslovene kvôli stretnutiu s nitrianskym podnikateľom. Keď zistil, že Bödör sedí s Rajeckým, pozdravil sa s nimi a uvelebil sa pri vedľajšom stole. O niekoľko minút sa k nemu pridal Bödör, s ktorým Lehotzký debatoval asi desať minút. Potom sa zdvihol a odišiel. Nitriansky podnikateľ tak urobil krátko po ňom.

Inkasujú milióny

Len dodajme, že SBS Bonul je v rezorte hospodárstva a jemu podriadených podnikoch roky hlboko zakorenená. Od roku 2011 zinkasovala priamo od ministerstva vyše 3,5 milióna eur. Najmä za stráženie, rôzne servisné práce, dátové prepojenia či dochádzkový a kamerový systém. Faktúry pritom posiela pravidelne ďalej, ročne priemerne za 450-tisíc eur. Ďalších 6,7 milióna eur vydoloval Bonul z Transpetrolu, ktorého jediným akcionárom je práve ministerstvo hospodárstva. Milióny eur Transpetrol nalial aj iným nitrianskym firmám blízkym Bödörovcom - eseročka BEST STAV získala zmluvy takmer na 4 milióny a B & R Construction na 4,1 milióna eur. Služby Bonulu využila aj štátna spoločnosť MH Invest II. Za 16-mesačné stráženie mu vyplatila dovedna 180-tisíc eur.

Bonul a smer

Súkromná bezpečnostná služba Bonul vo všeobecnosti rástla kontinuálne s vládami Smeru a počas ich období pri moci zarobila na štátnych zákazkách desiatky miliónov eur. Napríklad v roku 2011 predstavovali jej tržby viac ako 22 miliónov eur, minulý rok to už bolo vyše 51 miliónov eur. Norbert Bödör síce v Bonule oficiálne nefiguruje a firmu stále vlastní jeho otec, no expremiéra Roberta Fica viackrát sprevádzal na firemných večierkoch Bonulu práve on. Otázne je tiež, či by nitriansky oligarcha pri svojej údajnej minulosti v okolí osôb nitrianskeho podsvetia vôbec dostal bezpečnostnú previerku. Jeho úzke väzby na mafiána Mariana Kočnera vrátane údajne spoločnej kooperácie pri sledovaní novinárov výrazne podkopávajú túto možnosť a skôr otvárajú variant trestnej zodpovednosti.

Mohlo by vás zaujímať: