Spomínate si ešte na nebezpečný policajný gang, ktorý pred vyše desiatimi rokmi vyčíňal na Slovensku? Jeho členmi boli aktívni i bývalí príslušníci Policajného zboru, ktorí prepadávali podnikateľov, unášali deti, vydierali ženy, mučili bezbranných. A vraždili. Koncom roka 2006 brutálnym spôsobom popravili podnikateľa Jána Kubašiaka z Polomky pred očami jeho najbližších.

Aktérmi tohto ohavného skutku boli expolicajti Róbert Petluš a Róbert Červeňan a v čase vraždy stále aktívny príslušník špeciálnej jednotky Juraj Rozsík. Hoci chápadlá gangu, v ktorom bol aj ďalší nebezpečný exkukláč Miroslav Jacko, sa napokon podarilo uťať a väčšina z nich si svoj trest už i odsedela, udalosti posledných týždňov naznačujú, že na Slovensku takýchto skupín pôsobí možno viac ako dosť. Súčasťou podobnej mohol byť aj bývalý policajt, dnes známy spisovateľ Václav Kincl, alias Neuer.

Koncom januára sa mu podarilo ujsť krátko pred veľkou akciou zameranou na členov mafiánskej skupiny takáčovcov. Aktuálne po ňom vyhlásili pátranie. Nuž a verejnosť by mala pri pohľade na jeho fotku zbystriť pozornosť. Nie je totiž vylúčené, že hoci tento muž v polícii už viac ako päť rokov nepôsobí, za jej príslušníka sa až donedávna vydával.

Známy olympionik: Milan Jagnešák sa podľa polície podieľal na trestnej činnosti skupiny takáčovcov.
Známy olympionik: Milan Jagnešák sa podľa polície podieľal na trestnej činnosti skupiny takáčovcov.
Zdroj: TASR

Podvodník

Predstavte si, že jedného dňa na vaše dvere zaklope neznáma osoba so slovami, že je policajt. Na potvrdenie svojej totožnosti vytiahne z vrecka služobný odznak či preukaz a začne sa vypytovať na všelijaké záležitosti týkajúce sa vašich najbližších či susedov. Robí to úplne prirodzene a vy nemáte žiadny dôvod dotyčného podozrievať z akýchkoľvek nekalých úmyslov. Veď sa preukázal a aj keď nie ste odborník, policajné legitimácie rozhodne vyzerali naozajstne, nie ako ich napodobeniny z druhej ruky. A tak odpovedáte a reagujete, lebo to by zrejme urobila väčšina bežných ľudí.

Prišiel predsa orgán štátnej moci! Ani vám pritom nenapadne, že dôležité informácie možno poskytujete obyčajnému podvodníkovi, ktorý by mal sedieť za mrežami. Odhaliť, že ide o kriminálnika a nie kriminalistu, však nemáte šancu. Pred očami vám totiž šibrinkoval originálnym odznakom či preukazom, a to napriek tomu, že policajný príslušník nie je.

Čosi podobné mohlo fungovať v prípade Václava Kincla. Podarilo sa nám zistiť, že počas prehliadky jeho bytu v rámci akcie zameranej na skupinu takáčovcov sa polícii podarilo nájsť Kinclov služobný preukaz aj odznak. Nik netuší, či ich doma nechal zámerne, alebo na ne pri úteku zabudol, fakt je, že tento nález je len ďalší čriepok do skladačky jeho charakteru. Pri odchode do civilu totiž nahlásil ich stratu.

Známy olympionik: Milan Jagnešák sa podľa polície podieľal na trestnej činnosti skupiny takáčovcov.
Známy olympionik: Milan Jagnešák sa podľa polície podieľal na trestnej činnosti skupiny takáčovcov.
Zdroj: TASR

Nahlásil stratu

Rady polície Václav Kincl opustil na konci septembra 2011 takmer po dvadsiatich rokoch strávených v uniforme. V zbore zastával rôzne, aj pomerne vysoké pozície, napríklad na elitnom Úrade boja proti organizovanej kriminalite. V civile bol na začiatku celkom úspešnej kariéry autora detektívok. Kinclov talent si minulý rok všimlo jedno z najsilnejších slovenských vydavateľstiev, ktoré sa rozhodlo jeho diela vydávať pod pseudonymom Václav Neuer. Pri príležitosti uvedenia najnovšej knihy poskytol pán spisovateľ svoje prvé rozhovory.

No a v jednom z nich vlani v decembri okrem iného prezradil, že práca kriminalistu mu chýba. „Z polície som v roku 2011 odišiel zatrpknutý, preto mi štyri roky trvalo, než som začal o tom prostredí písať. Musel som si vyčistiť hlavu. O policajtoch chcem totiž písať najmä pozitívne. Napriek všetkému, čo sa o nich hovorí a ako ich občas verejnosť vníma, si to zaslúžia. Väčšina z nich sa skutočne drží hesla Pomáhať a chrániť. A obetujú pre to veľa,“ zdôveril sa Václav Kincl, alias Neuer, v rozhovore.

Akého hesla sa v čase svojho pôsobenia v polícii držal samotný Kincl, ťažko povedať, v každom prípade však musel odchod do civilu niesť skutočne ťažko. Až tak, že na pamiatku si nechal služobný preukaz a odznak. A keďže vedomé nevrátenie uvedených vecí nemožno označiť za legálne, nahlásil ich stratu. Podľa informácií z tlačového odboru ministerstva vnútra tak urobil v deň, keď odchádzal do policajného dôchodku, teda 30. septembra 2011.

Ako a kde preukaz a odznak príslušníka kriminálnej polície tak náhle stratil, Kincl nevysvetľoval, aktuálne dianie okolo jeho osoby však naznačuje, že si tieto veci podľa všetkého nenechával iba z nostalgie. Mohli mať pre neho veľmi praktický význam. Nie je dokonca vylúčené, že ich využíval na zločineckú činnosť. Podobne ako onen gang spomínaný v úvode. Jeho členovia svoje bývalé služobné preukazy zneužili aj počas vyčíňania v dome podnikateľa Kubašiaka.

Spisovateľ: Václav Kincl, alias Neuer, je šikovný spisovateľ. Vydavateľstvo má k dispozícii aj rukopis jeho najnovšieho diela, ktoré odovzdal krátko pred útekom. Či ho vydá, zatiaľ zvažuje.
Spisovateľ: Václav Kincl, alias Neuer, je šikovný spisovateľ. Vydavateľstvo má k dispozícii aj rukopis jeho najnovšieho diela, ktoré odovzdal krátko pred útekom. Či ho vydá, zatiaľ zvažuje.
Zdroj: ARCHÍV

Vydierali?

Z doteraz známych informácií vyplýva, že polícia mala Kincla v hľadáčiku už dlhšie. A vedel to i samotný expolicajt, čo zas také prekvapujúce nie je. Kontakty v zbore stále mal. Napokon, podľa našich informácií sa mu podarilo ujsť doslova pár hodín pred raziou. Navyše, jedným zo zadržaných bol predstaviteľ Národnej kriminálnej agentúry. Reč je o Branislavovi Bakošovi, ktorý do konca minulého roka zastával post zástupcu riaditeľa jednotky operatívneho nasadenia. Ten skončil spolu s ďalšími piatimi členmi skupiny takáčovcov za mrežami.

V uznesení Najvyššieho súdu, ktorý rozhodol o väzbe a informácie z neho na svojom blogu zverejnila novinárka Júlia Mikolášiková, sa uvádza, že Bakoš od takáčovcov dostával mesačný paušál tisíc eur. Peniaze boli údajne za to, že skupine poskytoval informácie z prostredia polície, zabezpečoval ich ochranu a ovplyvňoval trestné konania, ktoré sa ich týkali. Konal tak vraj až do roku 2013, čo vyplýva z výpovede svedkov.

Bakoš je tiež obvinený z nátlaku a podvodu v súvislosti s prípadom Tomáša Matoviča, syna uneseného trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. Na tejto činnosti sa približne od roku 2008 údajne podieľali aj ďalší policajti vrátane vtedajšieho funkcionára Václava Kincla, dvaja známi bratislavskí advokáti, ale tiež bývalý olympionik Milan Jagnešák. Ten sa vraj v prípade vydával za príslušníka SIS.

Mladému Matovičovi, ktorý prebral otcove aktivity, ponúkli zabezpečenie ochrany jeho života a majetku, za čo vraj niektorým vyplatil po 3 500 eur. Ukázalo sa však, že v konečnom dôsledku chceli Tomáša Matoviča o majetok pripraviť. V prípade Branislava Bakoša a Václava Kincla pritom nie je vylúčené, že bývalí kolegovia s ich obvineniami ešte neskončili. Spoločne vraj vydierali aj iných podnikateľov, u ktorých najskôr navodili dojem, že sa ich aktivitami zaoberá polícia, pričom oni im môžu za určitý finančný obnos zabezpečiť beztrestnosť.

Hľadaný: Polícia už vyhlásila oficiálne pátranie bo bývalom policajtovi a známom spisovateľovi Václavovi Kinclovi.
Hľadaný: Polícia už vyhlásila oficiálne pátranie bo bývalom policajtovi a známom spisovateľovi Václavovi Kinclovi.
Zdroj: POLÍCIA

Akcia Aladin

Len dodajme, že v rámci akcie proti takáčovcom nazvanej Aladin Národná kriminálna agentúra 29. januára tohto roku urobila rozsiahle razie v Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Policajti vykonali viac ako 40 domových prehliadok a prehliadok iných priestorov. Spolu obvinili 21 ľudí vrátane šéfa skupiny Ľubomíra Kudličku, a to z trestných činov založenia zločineckej skupiny, u niektorých aj z hrubého nátlaku a podvodu.

Aktuálne sú vo väzbe šiesti členovia, sedem ich uniká. Okrem Václava Kincla dvaja advokáti. Nuž a čo bude s kariérou vychádzajúcej spisovateľskej hviezdy, ktorá ešte pred únikom stihla vydavateľstvu odovzdať rukopis najnovšieho diela? Je celkom možné, že už onedlho bude trhať rekordy v predajnosti. Vydavateľstvo totiž rukopis tohto, podľa vlastných vyjadrení, talentovaného a zodpovedného autora momentálne posudzuje.

Šéf skupiny: Vo väzbe skončil aj Ľubomír Kudlička.
Šéf skupiny: Vo väzbe skončil aj Ľubomír Kudlička.
Zdroj: TASR

Evidujeme, ale nevieme

Ministerstvo vnútra nevie poskytnúť informáciu, koľko stratených policajných preukazov a odznakov aktuálne eviduje, a už vôbec nie, čo sa bývalých príslušníkov týka. Tvrdí síce, že každá takáto strata sa preveruje, pretože ide o disciplinárne previnenie, ktoré sa rieši v zmysle zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, poskytnúť presné číslo však nevie. V momente, keď policajt stratu nahlási, informáciu o tom zverejnia v akomsi internom vestníku, ktorý majú k dispozícii všetky policajné oddelenia na celom Slovensku.

„Lenže kto si má pamäť, že kolega kdesi na inom konci republiky nahlásil stratu? Tieto vestníky nenosíme so sebou, takže ak sa aj v teréne niekto preukáže policajným odznakom či preukazom, nemáme šancu zistiť, že ide o stratené veci,“ vysvetľujú policajti. V každom prípade, ak nejaký príslušník nahlási stratu uvedených vecí v deň svojho odchodu do civilu, treba spozornieť. Samozrejme, na patričných miestach. Či to tak je, je však otázne.

Pred súdom: Šiestich takáčovcov poslal aj Najvyšší súd do väzby.
Pred súdom: Šiestich takáčovcov poslal aj Najvyšší súd do väzby.
Zdroj: TASR