Expremiér Robert Fico nesplnil svoj sľub znížiť počet úradníkov o dvadsať percent. Naopak, po rokoch vlády Smeru počet úradníkov narástol. Prepúšťanie na úradoch ohlásil Fico pritom ešte koncom roka 2006. 

„Neteší ma skutočnosť, keď konštatujeme, že v štátnej a verejnej správe máme bezmála 420 tisíc ľudí. Skôr či neskôr bude musieť niekto prísť a kriticky sa spýtať: Vážení, naozaj potrebujeme mať na jednom ministerstve 13,5 tisíc ľudí, na druhom 10, 5 tisíc ľudí? To sú presné čísla, ktoré sa dajú štatisticky potvrdiť. A musíme si položiť otázku, čo tí ľudia robia?“ kritizoval masu úradníkov v rozhovore pre HN podnikateľ Vladimír Soták.  Podľa jeho slov, „ak sú využití, tak prosím, nech tam sú, ale ak nie a ich funkcie mohli byť zlúčené, tak nech je tam menej ľudí, pretože títo ľudia nás stoja obrovské peniaze“.

Podľa analytikov by zoštíhlenie verejnej správy mohlo štátnej kase ročne ušetriť niekoľko stoviek miliónov eur a zároveň by mohlo uvoľniť pracovnú silu pre priemysel. Dlhodobým cieľom, ktorý politici na čele s Robertom Ficom pritom deklarujú, je znižovať počet úradníkov štátnej a verejnej správy.

"Ak by sa podarilo znížiť počet zamestnancov o 10 percent, platy pre učiteľov by mohli vzrásť o tretinu," odhadoval ešte pred dvoma rokmi ekonóm Radovan Ďurana z INESS, ako by sa mohla využiť úspora. Efektívnejšie by štát fungoval aj vtedy, keby sa zbavil inštitúcií, ktoré vykonávajú zbytočnú prácu. Ministerstvá majú stovky agentúr. Je tu tak podľa odborníkov obrovský priestor na konsolidáciu.