Mnohí vládni politici by ho radi povolali do kresla premiéra. Minister Eduard Heger však vraví, že je naplno ministrom financií, hoci minulý týždeň mu pridali aj dočasné šéfovanie rezortu zdravotníctva. Okrem veľkého reformného plánu za miliardy z EÚ pripravujú "hegerovci" aj reformu daní. Aká bude? Čo jedna ruka dá a čo druhá vezme? To sa politikovi OĽaNO veľmi zodpovedať nechcelo. Vraj ešte nič nie je isté a zmeny sú len v stave úvah a rokovaní.
Okrem plánu obnovy koketujete aj s veľkou daňovou reformou. Zas si za život na Slovensku priplatíme?
Nekoketujem s ňou, je v programovom vyhlásení vlády. Nie, nepriplatíte si, takto tá reforma určite nestojí. Zvýši sa kvalita života, inak by sme reformu daní nerobili. Znížia sa dane na strane práce, na strane aktivity. V prvom rade daňová reforma ponúkne také riešenia, aby dostali ľudia viac peňazí vo výplate. To je kľúčové. Chceme zvýšiť atraktivitu práce, zvýšiť investície do práce. Chceme, aby mal pracovný trh dostatočný počet pracovných miest, ale nie akýchkoľvek, ale takých s vyššou pridanou hodnotou. Lebo ak robíte kvalifikovanú prácu, dostávate za ňu viac peňazí a ekonomika má potom väčšiu výkonnosť.
Daňová reforma však nie je sociálny balíček, nemôže byť deficitná, za úlohu má získať peniaze štátu. Ak jednou rukou dávate, kde druhou beriete?
Samozrejme, že ak má niekde štátny rozpočet výpadok, lebo sme znížili dane a ľudia majú viac peňazí, na strane druhej musíte ho kompenzovať. Napríklad, čo sa týka majetku a spotreby. Rozbehla sa veľká diskusia o dani z nehnuteľnosti. Po prvé, ľudia sa nemusia báť, lebo táto daň nemá trestať ľudí. Práve naopak, je to reforma, z ktorej majú mať benefity. Nemá zmysel robiť reformu, v ktorej by boli ľudia porazení, na čo by to bolo? To môžeme nechať veci tak ako sú. Ide o to pomôcť občanom.
Vysvetlíte to viac? Lebo viete, mladí ľudia majú byty na hypotéky, takže sú aj nie sú vlastníkmi, neznamená to, že sú bohatí. Majitelia domov bez hypotéky sú často dôchodcovia. Navyše už vlani sa táto daň zvyšovala o 100 percent, takže obavy ľudí sú asi namieste…
Mladí ľudia sa nemusia báť, budú víťazmi tejto reformy, pretože sa im bude znižovať daň z práce. Ak sa chceme baviť o daňovej reforme, poďme sa v prvom rade baviť o jej benefitoch. V tomto momente nie je ešte hotový návrh na reformu daní a odvodov z práce, ani návrh na reformu dane z nehnuteľnosti. Diskusie prebiehajú pomalšie, lebo sú tu aj iné dôležité témy. Len čo bude dohoda na obsahu, predstaví sa verejnosti. Treba byť trpezliví, potom parametre predstavíme. Dôležité je zníženie daní a odvodov z práce, to ďalšie je len dôsledok.
Daň z nehnuteľnosti však ľudí zaujíma, možno má vplyv aj na ich investičné rozhodnutia. Vy tiež vyvraciate mýty na Facebooku, ktoré sa o nej šíria. Vaša poradkyňa priznala, že podľa toho, čo riešite sa jej rodine daň z nehnuteľností zvýši možno aj o jednu nulu na konci…
V tomto momente tomu nepotrebujete venovať veľkú pozornosť, lebo nevieme presne, ako to bude. Je to jedna z vecí, o ktorej sa rozprávame. Či ju zavedieme v takej alebo v onakej miere, ešte nevieme, nie je na tom dohoda. Je zbytočné o tom hovoriť, kým nemáme konkrétne čísla. Môžeme sa porovnávať s inými krajinami a hovoriť o tom, akú majú daň z nehnuteľnosti, musíme to však dať do širších súvislostí. Lebo aj tie štáty, ktoré ju majú vyššiu, majú inú daň nižšiu. Takže teraz je priorita, aby mali ľudia viac v peňaženkách. Daň z nehnuteľností je ťažké pripraviť aj technicky, je to možno otázka dvoch rokov. Cieľom reformy je benefit pre občanov. Pritom si dobre uvedomujeme jej sociálny rozmer.