Tip na článok

Čo všetko armáda tají?

Obrovský škandál, strata reputácie pre armádu. Takéto prívlastky zaznievajú po tom, čo sa prevalilo zmiznutie ďalšieho arzenálu z muničných skladov.

Galéria k článku (12 fotografií )
Munícia: Debny, v akých armáda skladuje náboje, vyzerajú podobne ako na obrázku hore. Dole sú rôzne kalibre streliva. Zľava je pištoľový kaliber .45, nasleduje 9 mm náboj, tretí je malorážkový a napravo sú puškové náboje.
Slovenskí vojaci: Ich reputácia stratou munície trochu utrpela. Budú ju musieť získať späť.
Ľubomír Bulík: Zdôrazňuje, že na chýbajúce strelivo sa došlo vďaka inventarizácii. Podľa neho bude nutné zdokonaliť systém uskladňovania munície.

Po granátoch a protitankových strelách chýba munícia do ručných zbraní. Podobný malér sa pred pár dňami podaril portugalskej armáde. Tá však ľudí okamžite informovala o presnom druhu a množstve stratenej munície. Vedenie rezortu u nás sa vyhovára na prebiehajúce vyšetrovanie. Podľa odborníkov môže hroziť vážny problém, zmiznutý arzenál by sa vraj mohol dať použiť na útok.

Vďaka inventúre

Najnovší problém slovenskej armády vznikol v muničnom sklade v obci Sklené na strednom Slovensku. Stojí na začiatku malebnej obce a momentálne pôsobí veľmi strážene. Vojaci pri bráne, zaklapnutá rampa, vysoké múry obohnané ostnatým drôtom zvádzajú k myšlienke, že zvonku asi náboje neukradli. Miestni na uliciach v obci sú skúpi na slovo. Vraj nič nevedia, lebo ani tí, ktorí na vojenskej základni pracujú, nič nehovoria. Ich mlčanie pripomína mlčanie vedenia armády. To totiž priznalo len toľko, že náboje zo skladu zmizli.

Prišlo sa na to počas kompletnej inventarizácie, ktorú nariadil minister obrany Peter Gajdoš tento rok v marci, po škandále s ukradnutými granátmi a protitankovými strelami. Tie sa stratili z muničného skladu v Trenčíne. Minister vtedy vysvetľoval, že inventúra je naozaj hĺbková, taká, aká na Slovensku ešte nebola. „Robí sa kontrola každej debny a jej obsahu,“ tvrdil Gajdoš médiám. S dôvetkom, že sa rieši aj spôsob ochrany vojenských skladov. „Keď budú ukončené kontroly skladov, určite prijmem opatrenia, aby sa zvýšila bezpečnosť, výdaj a zabezpečenie skladov,“ tvrdil Gajdoš a pripúšťal, že muničné sklady by mali strážiť len profesionálni vojaci a nie súkromná bezpečnostná služba ako doteraz.

Arzenál

Rezort priznal stratu 300-tisíc kusov munície v Sklenom, no nešpecifikoval kalibre. Vraj ide o náboje používané na šport a výcvik. Informácie, ktoré v kuloároch kolujú, sa rôznia. „Malo by ísť o malorážkové náboje, teda o kaliber 22 používaný pri výcviku najmä kvôli cene,“ dozvedeli sme sa od jedného z našich zdrojov. Náboje kalibru 22 sú skutočne relatívne lacné. V maloobchodnej sieti sa dá jeden kúpiť za sedem centov, čo je napríklad oproti 20 centom za náboj 9 milimetrov Luger či 30 až 50 centov za samopalový náboj 7,62 x 39 rozdiel.

Podľa našich informácií sa používa takýto malý kaliber pri vkladaných hlavniach, keď sa pri úprave terčov dá lacno trénovať aj s veľkými zbraňami. Dá sa ním síce zabiť, no je málo prierazný, a tak ťažko použiteľný - napríklad na vyzbrojenie teroristov. Ďalšie zdroje však hovoria o strelive malého kalibru. „Lenže to je veľmi široký pojem. To môže byť hocičo od nábojov do malorážky cez bežné náboje do pištolí až po samopalové náboje. A nikto oficiálne nepovedal, o aký malý kaliber ide. Viete, deväťmilimetrový náboj do pištole, to je už smrtiaca zbraň,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik Jaroslav Naď, ktorý v minulosti pôsobil ako vedúci sekcie obrany Stálej delegácie Slovenskej republiky pri NATO.

Ako dodáva, "objavili sa aj informácie, že nejde o konečný stav zmiznutej munície. to, čo oficiálne potvrdilo ministerstvo, tak hovoríme o viac ako sto ručných granátoch, desiatich protitankových granátoch a 300-tisíc nábojoch do ručných zbraní. To je veľmi slušný arzenál na to, aby sa mohol použiť na nejakú vojenskú operáciu proti konkrétnemu, aj keď menšiemu cieľu,“ myslí si Naď. A dodáva, že keby tým zaútočili nejaké, či už polovojenské skupiny, alebo teroristická organizácia, mohlo by to spôsobiť veľmi vážne problémy.

„Nechcem strašiť, ale predstavme si, že nejaká organizácia, ktorá hlása tézy proti systému a bude sa chcieť zbaviť vlády, zaútočí počas jej rokovania. S takou muníciou spôsobí veľmi vážne problémy. To naozaj nie je nič malé. A opakujem, že predpokladám, že to nie je všetka munícia, ktorá asi chýba. Určite by som to nepodceňoval ako premiér, keď povedal, že to, že zmizla munícia, sa stáva,“ hovorí Naď.

Iný názor na to má bývalý náčelník generálneho štábu generál Ľubomír Bulík. „Doterajšie známe prípady ,zmiznutej‘ munície z muničných skladov Ozbrojených síl SR nepredstavujú závažné bezpečnostné ohrozenie. Závažnosť ,zmiznutia‘ munície je v tom, že každé takéto ,zmiznutie‘ ukazuje na problémy v systéme ich spravovania a zabezpečenia. Rovnako prílišná snaha o medializáciu ,za každú cenu‘, bez potrebnej komplexnej analýzy príčin, na základe vyšetrenia a bez nápravných opatrení ničomu neprospieva. Preto treba apelovať na trpezlivosť a dôverovať odborníkom, a to na všetkých úrovniach od politickej až po debaty pri pive,“ myslí si Bulík. Podľa neho treba pripomínať, že minister Gajdoš okamžite po zistení zmiznutia munície nariadil vykonať skutočne hĺbkovú kontrolu muničných skladov.

Ako sa to mohlo stať?

Ministrov rozkaz urobiť komplexnú inventarizáciu chváli aj Naď. „Som rád, že ju nariadil, lebo zjavne sa nerobila veľmi dlho, hoci sa mala. Zmiznutie iba dokazuje, že v rámci ozbrojených síl je ešte veľmi veľa nepresností a neprofesionality. V niektorých procesoch by som to nazval chaos. Ani systém uskladňovania munície a vojenského materiálu nie je dobrý a bezpečný. Je tam veľký priestor na ľudskú chybu, je tam málo automatizovaných činností, napríklad aj pri logistike,“ vysvetľuje.

Podľa Bulíka je človek vynachádzavý tvor a tak, ako dokáže prekonať najlepšie zabezpečený trezor, dokáže prekonať aj systém správy a zabezpečenia zbraní a munície. „Preto prípady zmiznutia zbraní a munície nie sú ojedinelé, o čom nás z času na čas z rôznych kútov sveta informujú médiá. Stávali sa v minulosti, keď boli zacínované debny neúplné alebo sa v nich namiesto munície našli iné veci, aby sa napríklad prevážením nedalo zistiť, že v debne niečo chýba. Je veľkou výzvou v prostredí súčasných bezpečnostných ohrození, ako ich eliminovať,“ hovorí bývalý náčelník generálneho štábu.

To, že podobné veci sa stávali, potvrdzuje aj Naď. „Na ministerstve obrany som zažil situáciu, keď ministra informovali, že pri otvorení boxu na samopaly sa zistilo, že vnútri sú kamene. Ale to nehovorí o tom, že tie kamene tam boli od výrobcu, len o tom, že box bol oficiálne zapečatený a mohol to urobiť len človek, ktorý to pečatil,“ spomína. Dodáva však, že si nevie predstaviť, že by ministerstvo obrany prevzalo niekoľko stotisíc nábojov do ručných strelných zbraní a pri preberaní by to fyzicky neskontrolovalo. Vyskytli sa už totiž informácie, že debny dorazili bez nábojov do muničných skladov.

„Nemyslím, že chýbajúci arzenál by bol už od výrobcu. Kto by riskol, aby dodal kamión vecí a vnútri by nechal kamene, keď je vysoký predpoklad, že ich pri preberaní budú kontrolovať?“ pýta sa Naď a dodáva, že k chybe došlo už v rezorte obrany. „Skôr si myslím, že muníciu v rámci stráženia niekto ukradol alebo zlyhal v evidencii. V prípade granátov, ktorých zmiznutie objavili ako prvé, sú indície, že došlo k odcudzeniu, lebo došlo k narušeniu pečate.“ Podľa Bulíka treba počkať na závery vyšetrovania a závery z komplexnej analýzy.

Zlá komunikácia

Analytik Naď však vyčíta rezortu obrany aj to, že pred verejnosťou veľa informácií tají. „Ak sa to stalo, mali by sme to zodpovedne komunikovať. A nielen občanom, ale aj spojencom tak, ako to urobili Portugalci, ktorí oficiálne oznámili presný zoznam toho, čo chýba,“ vysvetľuje Naď. Dodáva, že vyzvali spojencov, ak im tiež niečo chýba, aby to spoločne riešili. Môže ísť o koordinovanú akciu. Portugalsko oznámilo zmiznutie munície 30. júna zo základne Tancos.

Podľa ich ministerstva obrany ukradli množstvo deväťmilimetrových nábojov, 18 granátov so slzotvorným plynom, 150 ručných granátov, 44 protitankových striel a 264 kusov plastických trhavín. Minister José Azerado Lopes priznal, že niet pochýb, že munícia smeruje na čierny trh a môže byť zneužitá pri teroristických útokoch. „Ktokoľvek to ukradol, musel vedieť, kde to je uskladnené, keďže si vybral dva sklady, ktoré nie sú blízko pri vchode do základne,“ vyjadril sa generál Frederico Rovisco Duarte.

Problém lojality?

Podľa Naďa by sa na problémy s miznutím munície malo zamerať najmä vojenské spravodajstvo. „Vytvára to totiž otázky. Bol som nemilo prekvapený, že vo výročnej správe Vojenského spravodajstva je napísané, že identifikovali jedného človeka v ozbrojených silách, ktorý mal sklony k extrémizmu,“ kritizuje Naď. Podľa neho práve pri ľuďoch s nižšími hodnosťami, ktorí pôsobia napríklad aj v skladoch, je vysoké percento tých so sklonmi k extrémizmu.

„Hovoríme minimálne o niekoľkých jedincoch v každom útvare. A, čo je ešte horšie, v rôznych polovojenských skupinách trénujú aktívni príslušníci ozbrojených síl. Navyše v organizáciách typu Asociácia slovenských vojakov, ktorá je už vo vyjadreniach vyslovene protisystémová a útočí na vedenie ozbrojených síl, pôsobia nielen aktívni vojaci, ale aj bývalí vysokí dôstojníci či ľudia z Vojenského spravodajstva. Z tohto hľadiska je na zváženie, ako sa k tomu postaviť. Či to budeme ignorovať tak, ako to robí ministerstvo, alebo jasne povieme občanom, že takýto problém tu je a musíme sa mu postaviť čelom,“ dopĺňa Naď. To, že ministerstvo túto tému nekomunikuje, považuje za zlyhanie.

Ako sa má správne kontrolovať munícia

Preberanie munície sa robí v závislosti od toho, o akú ide. V ozbrojených silách sú na preberanie munície, jej správu, uskladňovanie a zabezpečenie stanovené postupy.

V zásade, čím menšia munícia, tým zložitejšie by ju bolo po jednotlivých kusoch preberať do skladu, preto sa prepravuje a uskladňuje v prepravných obaloch, ktoré zaručujú jej úplnosť, bezpečnú prepravu a manipuláciu, dlhodobú konzerváciu a uskladňovanie. „Preto sa napríklad munícia do samopalov uskladňuje v zacínovanom plechovom obale a ten je vložený do drevenej debny, ktorá je zapečatená. Neporušenosť pečate by mala garantovať neporušenosť vnútorného obalu, a tým i úplnosť počtu nábojov,“ vysvetľuje bývalý náčelník generálneho štábu generál Ľubomír Bulík.

Odborníci sa zhodujú v tom, že treba vylepšiť systém skladovania munície a jej logistiku. Možno by bolo dobré inšpirovať sa v susednom Česku. „Evidencia príjmu a výdaja munície sa v skladoch robí priebežne. Komisionálna inventarizácia sa organizuje raz ročne a raz za dva roky sa robí aj priebežná zvláštna inventarizácia špecifikovaných druhov munície,“ hovorí plukovník Ján Šulc z komunikačného odboru generálneho štábu Armády Českej republiky.

Ako dodáva, podľa druhu sa voľne balená munícia prevezme fyzickou kontrolou dodávky a v prípade hermeticky uzavretých obalov kontrolou úplnosti počtu balení a ich neporušenosti.

VIDEO Plus 7 Dní