Som teda za dialóg, dialóg, dialóg, - povedal najnovšie premiér Robert Fico. Ten istý Fico, ktorý už roky chodieva do Sobotných dialógov v rozhlase zásadne bez politického oponenta. Iste, viesť dialóg o utečencoch na pôde Európskej únie je asi ľahšie, ako sa nechať smažiť slovenskou opozíciou. Politik Smeru opäť dokázal, že z jeho úst môžu vychádzať len perly.

Slovenskí politici: Kto je klamár a kto nie?

Keď sa pomýli, aj pravdu povie

„A vy dobre viete, že sme majstri v populizme, keď teda chceme byť,“ vyhlásil pred piatimi rokmi. Robert Fico sedel v poslaneckom výbore Národnej rady oproti premiérke Radičovej, po jeho pravej ruke stranícky kolega Ján Počiatek. Rozčuľoval sa a kritizoval vtedajšiu premiérku, až napokon z jeho úst vyšla táto vtipná veta. U prítomných politikov vzbudila zaslúžený smiech. V skutočnosti sa Fico len priznal k niečomu, čo vlastne robili aj jeho predchodcovia. Mečiarove slová o slovenskom Švajčiarsku či o dvestotisíc pracovných miestach, prípadne Dzurindov sľub dvojnásobných platov sú pomerne známe - a za populizmus ich označí každý. A Fico sa k nemu jednoznačne hlási. Prečo by aj nie, ak mu preferencie neklesajú.

Analýza výrokov predsedu vlády, ktorú robí demagog.sk, ukazuje, že pravdu hovorí zriedkavejšie, než je priemer medzi slovenskými politikmi. Pravda je taká, že častejšie používa nepravdivé a zavádzajúce výroky. Kritizovala ho za to aj Lucia Žitňanská. „Fico je populista a populisti, ktorí s tým vedia narábať, si vedia udržať moc,“ vyšlo z jej úst tesne pred poslednými parlamentnými voľbami. Ani to jej nezabránilo, aby vstúpila do jeho tretej vlády a zasadla na ministerskú stoličku. Nuž, populizmus je stále úspešným artiklom.

Kotleba a Blaha majú viac spoločného, ako by ste čakali

Čo všetko už Fico nasľuboval? PLUS 7 DNÍ si posvietilo na výroky premiéra

Populisti v Európe

Maďarský socialistický premiér mal podobný prešľap ešte pred Ficom. „Klamali sme ráno, na obed aj večer,“ povedal vo svojom legendárnom prejave Ferenc Gyurcsány. Absencia silného politického protivníka podľa politológov umožňuje politikom argumentovať spôsobom, ktorý sa nedá nazvať inak ako populistický. Po lopate - spôsobom, ktorým sa chce zapáčiť svojim voličom. Fico má aj na to vlastnú definíciu: „Populista je ten, kto hovorí názory verejnosti. Bola by chyba politika, keby nepočúval jej hlas pri svojich politických rozhodnutiach,“ vyhlásil pred desiatimi rokmi politik, ktorý sa preslávil aj výrokom - „26. januára sa narodil Juraj Jánošík, veľký vzor mojej vlády.“ Zrejme netušil, aký význam jeho slová nadobudnú.

Pozrime sa teda bližšie na Ficove výroky - aspoň na tie najznámejšie - na margo dostavby diaľnic, jeho odchodu z politiky alebo sťahovania z Bonaparte.

Ficove diaľnice

Bol júl 2007, prvá vláda Roberta Fica mala za sebou rok fungovania. Dokončenie diaľnice z Bratislavy do Košíc bolo predvolebným hitom. Ambiciózny plán dostavby na rok 2013 Fico šmahom ruky zhodil zo stola. Rozhodol sa pre radikálny krok - ešte viac urýchliť výstavbu a dokončiť ju do roku 2010. Termín spochybňovali nielen médiá, ale aj odborníci. No to by nebol Fico, aby sa proti všetkým kritikom nepostavil a svoj plán neobhajoval slovami: „Ak toto nenaplníme, tak treba vyvodzovať politickú zodpovednosť.“ Nuž, nedokončila sa diaľnica a nevyvodila sa ani politická zodpovednosť.

Zvykli sme si. O štyri roky minister dopravy Ján Počiatek v diskusii v rozhlase hovoril o dostavbe v roku 2019. Po voľbách sa stal Robert Fico opäť premiérom a do programového vyhlásenia súčasnej vlády sa dostali tieto vety: „Cieľom vlády je umožniť motoristickej verejnosti už od roku 2020 využívať všetky diaľničné úseky.“ Dnes sa termín opäť posunul - hovorí sa o roku 2025 a nikto to už nekomentuje.

Chcel podplatiť Radičovú?: Luxusný darček od Kočnera!

Čo všetko už Fico nasľuboval? PLUS 7 DNÍ si posvietilo na výroky premiéra

Bonaparte

Fico začínal v politike ako jeden z obyvateľov bratislavských Dlhých dielov. Panelákový byt neskôr vystriedalo bývanie v luxusnom byte. Podľa majetkového priznania aj podľa slov premiéra mu byt v bratislavskom komplexe Bonaparte s rozlohou 377 štvorcových metrov nepatrí. Tvrdí, že si ho iba prenajíma - za 2 850 eur mesačne - od podnikateľa podozrivého z daňových podvodov. Samozrejme, kritika ho neminula.

Aj to bol dôvod, prečo premiér vyhlásil - ak Bašternáka obvinia, on sa presťahuje. A hoci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného, Fico sa nepresťahoval. Slovo robí chlapa - no v prípade premiéra to zrejme neplatí. A tak svoje predchádzajúce vyjadrenie o sťahovaní poopravil - vraj sa odsťahuje z komplexu Bonaparte vtedy, keď si nájde dom, v ktorom bude bývať do smrti. „Nemám 30 rokov a nie som nejaký dromedár, aby som sa sťahoval každé dve hodiny,“ povedal.

SBS s mafiánskym pozadím. Čo s ňou majú spoločné manželky policajných funkcionárov?

Trump sa učí od Fica?

Napriek tomu, že premiér dlhodobo a často používa nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia, jeho popularite to zatiaľ, zdá sa, neuškodilo. Ficov verbálny prejav neušiel ani pozornosti zahraničných médií. Washington Post rozoberal podobnosť rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa s európskymi nacionalistami a populistami. Trump sa podľa tohto denníka inšpiroval Marine Le Penovou, Viktorom Orbánom a tiež Robertom Ficom. Aj takto sa dá uviesť do svetovej politiky.

Na záver ešte jeden z jeho obľúbených: „Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem.“ Premiér o svojom odchode z politiky hovoril už dávnejšie. Podľa neho nie je dobré, ak je niekto premiérom aj predsedom strany zároveň. Pán premiér, je rok 2017.