Jeden škandál za druhým. Tak vyzerá posledný vývoj pandémie koronavírusu na Slovensku. Akoby nestačilo, že čísla chorých aj mŕtvych stúpajú a koalícia sa miesto počúvania odborníkov háda. Ľudia sa navyše dozvedajú, že hlavný hygienik Ján Mikas poslušne udeľoval výnimky pre vicepremiéra Štefana Holého, aby si pre nič za nič mohol cestovať do Spojeného kráľovstva za rodinou. A aby toho nebolo málo, prednostne sa nám tu očkujú športovci, papaláši či asistentky na ministerstvách. Zatiaľ čo lekári a zdravotné sestry z prvej línie už zomierajú.

Schválil sám sebe výnimku

Kým denne na Slovensku zomiera okolo sto ľudí na koronavírus, nemocnice sa menia na covidové oddelenia a zdravotníci melú z posledného, niektorí môžu cestovať do krajiny, kde vznikla nákazlivejšia verzia vírusu, dokonca bez PCR testov a karantény. Výnimky pre vicepremiéra Štefana Holého, ktorý má v Británii rodinu, rozzúrili mnohých. Prípad sa prevalil po tom, čo ochoreli na koronavírus viacerí členovia vlády.

Šéf Úradu verejného zdravotníctva Ján Mikas priznal, že od začiatku pandémie udelili už skoro 8 900 výnimiek. „Individuálne výnimky sú možné od apríla 2020 na základe záverov Ústredného krízového štábu SR, pretože žiadna právna úprava nedokáže obsiahnuť všetky životné situácie,“ vysvetľuje existenciu výnimiek Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Ten ich však individuálne neprijíma, vždy musia ísť cez členov vlády.

„ÚVZ SR nie je kompetentný preverovať závažnosť každého zo stoviek dôvodov, ktoré sa uvádzajú v žiadostiach. Uvedené patrí do pôsobnosti jednotlivých členov vlády. ÚVZ SR tieto žiadosti teda neposudzuje a neschvaľuje, respektíve nezamieta,“ píše úrad s tým, že opodstatnenosť skúmajú jednotlivé rezorty. „Individuálne výnimky žiadajú členovia vlády najmä pre iné osoby, občanov, ktorí ich o to požiadali, ale v určitom množstve prípadov aj pre seba,“ dopĺňa úrad. Na už schválené žiadosti vraj hlavný hygienik Mikas iba capne štempeľ.

Ticho a poslušne?

„Úrad otvorí problematiku výnimiek na najbližšom ústrednom krízovom štábe. Ak by boli obmedzené alebo zrušené, privítame to. Chápeme, že občania môžu akékoľvek výnimky vnímať citlivo,“ sľubuje úrad hlavného hygienika Mikasa.

Za autoritu Jána Mikasa sa od začiatku pandémie skrýval premiér Igor Matovič. Dlhoročný epidemiológ s niekoľkými doktorátmi z biológie aj medicíny je šéfom hygieny od roku 2016. Predtým bol šéfom epidemiológie na tom istom úrade. Pri súčasnom premiérovi však pôsobí submisívne. Márne napríklad pandemická komisia, ktorej je členom, navrhla po lete obmedziť počty ľudí na hromadných podujatiach. Premiérovi sa uľútostilo „nevestičiek“ a maximálne z 30 ľudí na svadbách ich číslo vláda zvýšila na 100.

Aj v polovici decembra, keď naplno udrela druhá vlna koronavírusu, navrhla pandemická komisia prísne opatrenia spojené so zákazom vychádzania. Nakoniec z toho boli povolené vianočné bubliny aj lyžovačky.

Najväčší poplach však spôsobilo Mikasovo rozhodnutie povoliť poslancom nakazeným koronavírusom zúčastniť sa na rokovaní parlamentu. Igor Matovič si vtedy dupol, že treba schváliť predĺženie núdzového stavu. Podľa šéfa Hlasu Petra Pellegriniho tým Ján Mikas prekročil čiaru, ktorá delí odborníkov od politikov, a mal by zvážiť odchod. „Je mi veľmi ľúto, že toto papalášstvo umožňuje sám hlavný hygienik, ktorý má v prvom rade dbať o zdravie všetkých ľudí na Slovensku.“

Vicepremiér ako slepé črevo

Aj na najnovších výnimkách pre Holého si Pellegrini opäť zgustol. „A tu pán Holý má asi skafander alebo imunitu a všetci si myslia, že vírus z Británie doniesť nemôže, lebo je predsa nejaký zázračný papalášsky vicepremiér.“

Aj podľa politológa Radoslava Štefančíka to bol vyslovene krok vedľa. „Ľudia to určite vnímajú negatívne, lebo každý z nás sa stretáva s nejakými obmedzeniami, dokonca aj pri takých vážnych veciach, ako sú pohreby alebo návšteva blízkych v nemocniciach. A potom, keď vidia, že nejaký minister, o ktorého existencii možno ani netušia, lebo pán Holý je skutočne ako slepé črevo, má výnimku, to vnímajú veľmi negatívne. Viem si predstaviť, že práve pre toto nielen Igor Matovič, ale všetky politické strany strácajú na dôveryhodnosti.“

Spôsob, akým sa výnimky udeľujú, svedčí, že sme sa od novembra 1989 nikam neposunuli. „Stále tu máme nejakú kastu ľudí, ktorí sa tvária, že sú rovnejší ako my ostatní,“ vraví Štefančík.

Či je vôbec nutné, aby výnimky Úrad verejného zdravotníctva SR odobroval, keď ich vlastne vôbec neskúma, sme sa pýtali aj Jána Mikasa. „Pôvodný návrh na ústrednom krízovom štábe bol, aby si ministerstvá schvaľovali výnimky samy, no diskusiou sa dospelo k inému riešeniu. Vzhľadom na to, že ide o výnimky podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, je ten aj príslušným orgánom, ktorý výnimky udeľuje,“ vysvetľuje Mikas a dodáva rovnako ako v oficiálnom vyjadrení, že ich posudzuje príslušné ministerstvo.

Uprednostnení športovci

Štátne „plánovanie“ očkovania pod patronátom ministerstva zdravotníctva vykazuje poriadne prešľapy tiež. Najskôr sa prevalilo, že bývalá tenistka, dnes insta­gramová hviezdička Dominika Cibulková bola „uvedená do omylu“ a spolu s manželom dostali vakcínu v čase, keď je určená primárne pre ľudí z prvej línie. Aby toho nebolo málo, ministerstvo vnútra priznalo, že prednostne sú očkovaní aj aktívni športovci a ich tímy.

„Viem, že je to v týchto dňoch citlivá téma, lebo veľa ľudí, ktorí sa chcú zaočkovať, musí čakať. Beriem to tak, že ministerstvo vnútra do nás investovalo veľa energie aj peňazí a očakáva od nás nejaký výsledok. Vakcína zvyšuje naše šance na úspech. Ak by ktokoľvek z nás teraz na mesiac vypadol z prípravy, znamenalo by to komplikácie,“ uviedol pre TASR kajakár Erik Vlček a snažil sa nám vnútiť predstavu, že „komplikácie“ pri získavaní športových trofejí sú pre Slovensko hrozivejšie ako životy zdravotníkov alebo ohrozených skupín obyvateľstva.

Pani asistentka

Denník Pravda priniesol informáciu, že medzi prednostne zaočkovanými je aj manželka generálneho riaditeľa služobného úradu ministerstva zdravotníctva Davida Hlubockého Helena, dlhoročná asistentka ministra Mareka Krajčího.

„Ministerstvo zdravotníctva tak ako ostatné rezorty vytvorilo zoznam osôb, ktoré na MZ SR vykonávajú funkcie kritické pre riadny chod rezortu v podmienkach núdzového stavu v súvislosti s pandémiou COVID-19,“ vraví hovorkyňa ministerstva Eliášová. V uvedenom zozname je 124 ľudí, ale „s ohľadom na ochranu osobných údajov MZ SR nezverejňuje žiadne mená osôb“.

Na smeč extrémistom

„Zdá sa, že vakcína bude podpultový tovar. Človek sa k nej dostane len po známostiach a konexii,“ vraví politológ Štefančík a dodáva, že ľudia, ktorí o nás rozhodujú, si stále myslia, že sú špeciálna kasta.

„Viem si predstaviť, že práve tieto prešľapy im ľudia spočítajú. Niektorí prišli nielen o prácu a živobytie, ale aj o blízkych. Je tu však aj frustrácia z toho, čo sa deje vo vláde. Keď ľudia vidia, ako Matovič posiela odborníkov ‚do kelu‘, tak sa môže frustrácia pretaviť na hnev,“ varuje Štefančík. „To môže v konečnom dôsledku znamenať, že budú mať prevahu antisystémové strany, teraz hovorím o pravicových extrémistoch.“