Pál Csáky žije v Bruseli od roku 2014. Hoci tento rok kandiduje opäť, prieskumy naznačujú, že by sa do europarlamentu nemusel dostať ani jeden predstaviteľ strán maďarskej menšiny. Dnes v europarlamente sedí okrem Csákyho za Slovensko József Nagy z Mosta-Híd.

Pekný dvojizbák

Csáky vraví, že pred piatimi rokmi našiel pekný dvojizbový byt asi kilometer od parlamentu. „Prenajal som si ho, platil som 1 120 eur mesačne vrátane nákladov. Kuriózne bolo, že som sa nikdy nestretol s majiteľom. Žil totiž v Bangkoku. Možno aj z finančných prostriedkov, ktoré som mu dával v podobe nájomného. Zastupovala ho tu agentúra,“ pamätá si spokojné časy.

Vlani mu domáci oznámil, že byt sa predáva. Keďže do konca volebného obdobia Pálovi Csákymu zostával necelý rok, nový byt už nehľadal. Od októbra 2018 teda vandruje po hoteloch.

Milovník centra

„Mám rád staršie hotely, ak sa dá, ubytujem sa nielen v okolí práce, ale aj v centre mesta,“ hovorí hotelový turista. Dodáva, že tento typ ubytovania je niekedy drahší ako prenájom a s pohodlím „svojho“ sa nedá porovnať. Pál Csáky vraví, že keď ho povinnosti zavejú do francúzskeho Štrasburgu, tak sa poteší. Našiel tam totiž rodinný penzión s apartmánmi v centre, kde rád prenocuje. „Zaujíma ma kultúra a história, takže sa v centrách európskych miest cítim dobre,“ dodal Csáky.

Ak ho občania opäť nezvolia, najviac mu vraj bude chýbať „inšpiratívnosť prostredia“. „Bitky sú všade pri rokovacích stoloch. Dosiahnuť dohodu je zložité, ale Únia je úžasná. Ešte nikdy v histórii sa nestalo, že človek zo severného Fínska hľadá spoločné riešenia s niekým z južného Grécka,“chváli myšlienku spoločnej Európy.

Fotografie Csákyho bývania si pozrite v galérii >>