Hoci ocenenie Krištáľové  krídlo má vysoký honor a seriózny charakter, džezový muzikant Ľuboš Šrámek (41) a porotca Krištáľového krídla v kategórii hudba tvrdí, že v zákulisí panuje často nespútaná zábava. Aj počas rozhodovania o laureátoch. „Vždy je tam čo jesť a piť, takže máme uvoľnenú atmosféru, ktorá občas nepripomína prácu veľavážených porotcov. To však nevadí. Myslím, že aj producentke Krištáľového krídla Márii Vaškovičovej ide o to, aby sme sa najprv dobre spoznali a spriatelili,“ uvažuje nahlas uznávaný džezový hudobník.  

Huncúti

Pre džezových muzikantov a priaznivcov je meno Ľuboš Šrámek veľkým pojmom. Ľudia z jeho blízkeho okolia ho poznajú aj ako nespútaného človeka a bonvivána, ktorý nepokazí žiadnu zábavu. Tak sa prejavoval aj počas stretnutí poroty ocenenia Krištáľové krídlo. O laureátoch v kategórii hudba okrem neho rozhoduje riaditeľ programových služieb Slovenského rozhlasu Michal Dzurjanin, operný spevák Štefan Kocán, speváčka Adriena Bartošová a riaditeľ tanečného súboru Lúčnica Marián Turner. „Každý sme umelecky trochu inde, no spája nás, že sme polovagabundi. Je to veľmi dobre namiešaná zmeska. Aj Vaškovičová povedala, že takú porotu ešte nemala. Majo Turner je v poriadku ,čávo‘, Pišta Kocán, tiež svetový chlapec, a rovnako super je Mišo Dzurjanin. O Adrianke ani nehovorím. To je obrovsky fantastické dievča a úžasná speváčka. Všetci sme ,ukáznená podobizeň‘ s vyberanými huncútskymi spôsobmi,“ charakterizuje kolegov svojsky. Veľmi si tiež pochvaľuje laureátov, ktorých vybrali. „Myslel som si, že budeme mať väčšie trenice, koho zvoliť, ale vzácne sme sa zhodli. Ja som navrhoval Valihoru, Patkolóa, Kraka, Grigláka alebo Čekovskú, no uvidíte, kto tam napokon bude,“ drží nás v napätí.

Polovagabundi: Presne tak nazval porotu v kategórii hudba
muzikant a recesista Ľuboš Šrámek.
Polovagabundi: Presne tak nazval porotu v kategórii hudba muzikant a recesista Ľuboš Šrámek.
Zdroj: René Miko

Neseparuje

Ľuboš Šrámek je presvedčený, že taká zaznávaná slovenská hudba, z ktorej dnes vyberá to najlepšie, môže napredovať len vtedy, keď sa budú spájať rôzne žánre a ich predstavitelia. „Je to v tomto smere na dobrej ceste. Pomaly sa začína diať, že Valihora sa kamaráti s rockermi, klasik s rapermi a podobne. Separovanie je na nič. Pokojne sa už môžeme porovnávať s inými krajinami. Dokonca už aj formácie a ich predstavitelia, ktorých som považoval za nevzdelancov, sa posunuli. Predtým mali stupídne hity, dnes už majú akú-takú úroveň,“ myslí si a uvádza konkrétny príklad zlučovania žánrov. „Keď som dostal ponuku na aranžovanie Rytmusových skladieb pre jeho megakoncert so symfonickým orchestrom, nadšene som to uvítal. Bol som hlavný aranžér celého orchestra a podieľal som sa na tom koncerte aj producentsky. Samozrejme, snažil som sa to zaranžovať tak, aby to bolo zrozumiteľné aj pre neho. Musím povedať, že mal k celému ansámblu enormnú úctu. Keď potreboval, aby niečo zahrali ešte raz, poprosil aj poďakoval.“ Vo svojom najnovšom projekte pôjde Šrámekovi tiež o spojenie žánrov. „Ešte to nemám definitívne vymyslené, ale určite to bude dobré. Tentoraz totiž plánujem dať dokopy opernú speváčku, ktorá bude spievať džezové veci. Pracovne som si tento projekt nazval Microsymphonic. Bude to zmenšenina orchestra, s ktorou sa bude dať koncertovať aj v menších priestoroch. Ale tak, aby bol zachovaný veľký hutný zvuk,“ vysvetľuje.

Pri pive: S operným spevákom Števom Kocánom a džezovou speváčkou Adrienou Bartošovou si rozumie aj mimo poroty.
Pri pive: S operným spevákom Števom Kocánom a džezovou speváčkou Adrienou Bartošovou si rozumie aj mimo poroty.
Zdroj: Archív