Koaličné strany pokračujú v rokovaniach o riešení vládnej krízy. Stretnúť sa mali o 18.00 h na Úrade vlády (ÚV) SR. Na rokovanie boli pôvodne pozvaní zástupcovia všetkých štyroch vládnych strán. Medzi nimi aj SaS, ktorá počas týždňa pozastavila svoje členstvo v koalícii. Viacerí predstavitelia koalície vyjadrili záujem vyriešiť krízu do konca víkendu.

Pohádali sa?

Ibaže krátko pred sobotným rokovaním nastala zvláštna situácia. Juraj Šeliga (Za ľudí) sa pred vstupom na Úrad vlády poprechádzal po parku, spoločnosť mu robila bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). V parku strávila dvojica asi desať minút, obaja fajčili, rozprávali sa a výrazne gestikulovali. Späť na koaličné rokovanie sa napokon porúčal len Šeliga, Kolíková odišla preč. Medzitým sa pred Úrad vlády dostavila ich šéfka Veronika Remišová (Za ľudí). 

Po chvíli však premiér Igor Matovič aj minister financií Eduard Heger (obaja OĽaNO) opustili novú budovu Úradu vlády, kde koalícia rokovala, a presunuli sa do tej starej. Novú budovu opustil napokon aj šéf Sme rodina Boris Kollár s exministrom Milan Krajniakom. Rokovaní sa už neúčastnil líder SaS Richard Sulík,  jeho stranu zastupovala len poslankyňa Anna Zemanová. 

FOTO Šeligu s Kolíkovou v parku pred Úradom vlády nájdete v GALÉRII >>

Premiér Igor Matovič (OĽANO) už počas dňa na sociálnej sieti uviedol, že OĽANO, Sme rodina a Za ľudí stoja pred úlohou dohodnúť sa na trojkoalícii. Argumentoval neochotou SaS splniť podmienky na vyriešenie situácie a kladením dodatočných požiadaviek, najprv jeho demisiu, neskôr aj odchod z vlády. Dodal, že OĽANO zvolalo na sobotu posledné stretnutie štyroch koaličných strán.

SaS reagovala tým, že odchod premiéra z funkcie by mal automaticky znamenať aj odchod z vlády. Kritizuje, že ich požiadavka je pre Matoviča dôvodom na vymýšľanie nových funkcií. Strana podotkla, že premiérovi nejde o kompromis, ale o pomstu.

To, že dohoda na riešení situácie viazne na sporoch OĽANO a SaS, už uviedol aj podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga. Nepovažuje trojkoalíciu za dostatočne stabilnú. Medzi alternatívami riešenia krízy je podľa neho i možnosť odchodu všetkých predsedov strán z vládnych pozícií. Vylúčil, že by bolo zotrvanie Matoviča vo funkcii premiéra súčasťou akéhokoľvek scenára.

Strana Za ľudí dala ultimátum na vyriešenie krízy do pondelka (29. 3.), inak hrozí demisiou šéfka strany a vicepremiérka Veronika Remišová. Nasledoval by ju aj Šeliga. Strana naďalej hovorí o zachovaní štvorkoalície.

Premiér už pripustil ochotu odstúpiť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Dal si viaceré personálne podmienky vrátane odchodu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) či ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Obaja odstúpili, vládu opustili aj zvyšní ministri za SaS. Vo vláde chýbajú i ministri práce a zdravotníctva.

Liberáli následne pozastavili účasť v koalícii. Trvajú na tom, že rokovania má viesť ten, koho prezidentka Zuzana Čaputová poverí zostavovaním novej vlády. Hlava štátu už Matoviča vyzvala na demisiu. Ten však chce podľa vyjadrení viacerých politikov ostať vo funkcii, kým sa nedohodne vedenie nového kabinetu.

Šéf parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár pripustil predčasné voľby, ak sa kríza nevyrieši do konca budúceho týždňa. Dianie v koalícii jeho hnutie viackrát označilo za cirkus. Z toho dôvodu počas uplynulého týždňa prerušil aj rokovanie parlamentu.